Wkręć się w autyzm i zapal niebieską latarkę

Wkręć się w autyzm i zapal niebieską latarkę

Rozmawiała Majka Lisińska-Kozioł

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Gabriela Pierek

Gabriela Pierek ©Fot. archiwum

Rozmowa z Gabrielą Pierek, z Fundacji „Wspólnota Nadziei” o przypadającym dziś Światowym Dniu Wiedzy na temat Autyzmu i o tym, co robić, by ludziom dotkniętym tą chorobą żyło się lepiej
Gabriela Pierek

Gabriela Pierek ©Fot. archiwum

- Ludzi z autyzmem jest coraz więcej.

- WUSA szacuje się, że 1 dziecko na 110 ma autyzm. W ciągu ostatnich lat liczba ta wzrosła sześciokrotnie. W Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem. Przysługuje im wiele praw, zgodnie z Kartą Praw Osób z Autyzmem przyjętą przez Parlament Europejski. Mimo tego, nadal nie mają podstawowego dostępu do specjalistycznej diagnozy, terapii, zatrudnienia, edukacji i możliwości pełnego życia w społeczeństwie.

- Czym zatem jest autyzm?

- Tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe; sól bywa dla nich kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje ból. Inaczej postrzegają świat.

- Nie gorzej, tylko inaczej.

- Właśnie. Chcemy, żeby dziś takie osoby poczuły się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki i niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich. Kolor niebieski daje osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji „Wkręć się w autyzm” w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

- Kto wymyślił, że kolor niebieski będzie oznaczał solidarność z osobami chorymi na autyzm?


- Podświetlanie budynków, pomników na niebiesko to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 r przez amerykańską organizację Autism Speaks. Wtedy to ponad 2000 budynków w 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych budowli były: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Kładka Bernatka, Pałac pod Baranami, Galeria Brono-wice, Empire State Building, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Syd-ney i inne. W tym roku w Polsce proponujemy hasło skrócone: „Zaświeć się dla autyzmu”.

- Po co?


- Żeby zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

- „Wkręć się w autyzm” to krakowska akcja.


- Wynik współpracy krakowskich organizacji zajmujących się autyzmem ( Ośrodek „EFF-ATHA „Fundacja Wspólnota Nadziei Stowarzyszenie „Zacisze”, Centrum Autyzmu i całościowych zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem As-pergera i Ich Rodzin „Jestem Za”, Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej), których główną misją jest informowanie i pomaganie.

- A konkretnie?


- Chodzi o to, żeby rodzice dzieci autystycznych, ale też dorośli obarczeni tą chorobą czuli się w społeczeństwie u siebie. Nie byli spychani na margines. A tak się stanie, jeśli my, społeczeństwo będziemy wiedzieli, czym jest autyzm i jak na człowieka autystycznego reagować. Zwłaszcza, że autyzmu często nie widać . Dopiero specyficzne zachowanie w konkretnej sytuacji może nam pomóc się zorientować, że dana osoba choruje. To na ogół zaskakuje i trzeba umieć znaleźć się w takiej sytuacji.

- Wiele osób autystycznych dobrze sobie radzi w społeczeństwie.

- Bo były one odpowiednio rehabilitowane. Nauczyli się życia w świecie ludzi zdrowych. Studiują, pracują, zakładają rodziny. Radzą sobie w normalnym środowisku, jeśli ono jest przyjazne.

- Niektóre zdolności osób obarczonych autyzmem są bardzo przydatne w pracy.

- Właśnie. Na przykład dokładność, skrupulatność, dobra pamięć.

- Komu dedykujecie państwo dzisiejsze imprezy?

- Chcemy dotrzeć do osób, które nie miały nigdy do czynienia z tą chorobą.

- Będzie też informacja dla osób obarczonych autyzmem i ich opiekunów.

- Chodzi o to, by wiedzieli jakiej pomocy mogą oczekiwać i gdzie jej szukać. Często trafiają do jednej organizacji, a nie wiedzą co robią inne. Chodzi też o to, by rodzice dzieci z autyzmem zaczęli działać, żeby nie przegapili najlepszego momentu na naukę, itp., ale też z dziećmi zdrowymi.

- Zapraszacie zatem…

- I na imprezy w Rynku Głównym, i w Galerii Bronowice.

Dziś rynek i galeriaRynek główny , godz. 14 Happening „Ubierz Adasia na niebiesko” oraz parada z bębnami Galeria Bronowice,


godz. 15 - wkręć się w autyzm - stoiska informacyjne;


godz. 15.30- przejście z bębniarzami przez Galerię;


godz. 16.30-17.30 - występ grupy Flamenco,


godz. 18.30 - rozdanie nagród dla zwycięzców gry terenowej,


godz. 19 wspólne zdjęcie przed Galerią z zapalonymi niebieskimi latarkami oraz warsztaty kulinarne; warsztaty autyzm i technologia - kreatywnie wykorzystanie robotów, tabletów, komputerów w nauce, terapii i zabawie, malowanie koszulek, warsztaty robienia bransoletek, przypinek, zakładek do książek, itp.


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A to prawda że to wina szczepień?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo