Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce nowe obostrzenia, kościoły pozostaną otwarte. Krakowska kuria komentuje: kościoły są bezpieczne

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Od 27 marca będzie obowiązywał nowy limit w miejscach kultu religijnego: maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych
Od 27 marca będzie obowiązywał nowy limit w miejscach kultu religijnego: maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Już od najbliższej soboty 27 marca zaczną obowiązywać nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne niż dotychczas obostrzenia. Zamknięte będą żłobki oraz przedszkola. Otwarte pozostaną natomiast obiekty kultu religijnego. Duchowni przekonują, że kościoły w Archidiecezji Krakowskiej są bezpieczne, a kapłani oraz wierni przestrzegają zasad sanitarnych. Lekarze mają z kolei nadzieję, że wszyscy kościelni hierarchowie zachowają się racjonalnie, tak jak duchowni z archidiecezji łódzkiej czy katowickiej, którzy dają swoim wiernym dyspensę od obecności na mszy wielkanocnej.

FLESZ - Będzie doustna szczepionka na COVID-19?

Kościoły pozostaną otwarte. Kuria komentuje

Z dnia na dzień w Polsce notowane są kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Minionej doby potwierdzono ponad 35 tys. nowych przypadków. Rząd musiał reagować i już od soboty - 27 marca - wejdą w życie nowe, restrykcyjne obostrzenia. Zamknięte zostaną m.in. żłobki oraz przedszkola. Tymczasem otwarte pozostaną kościoły, co spotkało się z krytyką niektórych polityków. - Manicure jest niebezpieczny, komunia bezpieczna, bo negocjacje z biskupami się nie powiodły, a z manikiurzystkami nie były prowadzone - skomentowała posłanka Joanna Senyszyn.

Duchowni przekonują, że kościoły w Archidiecezji Krakowskiej są bezpieczne, a kapłani oraz wierni przestrzegają zasad sanitarnych.

- Święta Wielkanocne to te najważniejsze dla osób wierzących, dlatego dobrze się stało, że w tym ważnym czasie, mimo pandemii, wierni będą mogli uczestniczyć w liturgicznym przeżywaniu tajemnic Paschalnych. Jednocześnie pragnę podkreślić, że wytyczne abp. Marka Jędraszewskiego zwracają uwagę, aby zasady sanitarne w kościołach były stosowane. Dla osób, które będą przeżywać te święta w domu, odbędą się transmisje telewizyjne i radiowe - podkreśla ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Z kolei lekarze mają nadzieję, że wszyscy kościelni hierarchowie zachowają się racjonalnie, tak jak duchowni z archidiecezji łódzkiej czy katowickiej, którzy dają swoim wiernym dyspensę od obecności na mszy wielkanocnej.

- Myślę, że to kierunek, którzy powinni obrać wszyscy księża - mówi lek. Katarzyna Turek-Fornelska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Duchowni zapewne będą podchodzić do sprawy indywidualnie, ale na pewno będą musieli się trzymać jednej zasady, którą zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Od 27 marca będzie obowiązywał nowy limit w miejscach kultu religijnego: maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych - mówił.

Parafie co roku apelują, by nie zostawiać spowiedzi na ostatnie dni przed Wielkanocą, podejść do konfesjonału z wyprzedzeniem. Kiedyś była to kwestia generalnie czasu spędzonego w kolejce, teraz, podczas kolejnej fali koronawirusa, chodzi o zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa chcącym się wyspowiadać. - Z zachowaniem wszelkiej ostrożności należy przed Świętami umożliwić wiernym dostęp do sakramentu pokuty i pojednania - zaapelował też w swoich wskazaniach na Wielki Tydzień 2021 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na co warto zwrócić uwagę oprócz odpowiednio wybranego terminu spowiedzi? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>>ZALECENIA I PODPOWIEDZI >>>

Spowiedź w czasie pandemii. Jak bezpiecznie się spowiadać? Z...

Tymczasem nie wszyscy lekarze popierają zapowiedziane przez rząd jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia niż dotychczas obowiązujące.

- Restrykcje na pewno są potrzebne, ale osobiście uważam, że zbyt rygorystyczne obostrzenia przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego. Będą sprzyjały partyzantce epidemicznej. Zbliżają się święta: wielu z nas chciałoby się wybrać na zakupy, niektóre panie z kolei do fryzjera czy kosmetyczki. Zabraniając tego, wywołamy jeszcze większą frustrację wśród ludzi, którzy i tak znajdą sposób, aby z tych usług skorzystać. Lepszym rozwiązaniem byłoby jeszcze tysiąc razy przypomnieć ludziom o tym, że pandemia kwitnie, że jest bardzo dużo nowych zakażeń, niż zamykać miejsca, o których mówił minister Adam Niedzielski - komentuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Dodaje, że obowiązujące od 20 marca obostrzenia byłyby wystarczające i trzeba ich przestrzegać w sposób bardzo radykalny.

- Jeżeli ktoś porusza się bez maseczki, powinien być za to bezwzględnie upominany, a nawet karany przez policję. Tym bardziej, że z powodu wysokiej zakaźności wirusa, zarazić się nim można naprawdę wszędzie. I o tym trzeba przypominać - kwituje profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wkrótce nowe obostrzenia, kościoły pozostaną otwarte. Krakowska kuria komentuje: kościoły są bezpieczne - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski