Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rusza Budżet Obywatelski. Niektóre zadania z poprzednich edycji wciąż czekają

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Już 1 marca ruszy piąta edycja Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy będą mogli konsultować, pisać i składać propozycje zadań, które po weryfikacji trafią pod głosowanie. Do rozdysponowania jest tyle pieniędzy co w poprzedniej edycji, czyli ponad 12 milionów złotych.

Przez cały marzec mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych, konsultacjach i maratonach pisania projektów. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest dokładnie 12 mln 455 tys. zł, czyli o 310 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Z tej kwoty na zadania ogólnomiejskie jest nieco ponad 8 mln, a dzielnicowe prawie 4,5 mln. „Nowością w tym roku będzie wsparcie tzw. ambasadorów budżetu obywatelskiego przez młodzieżowych ambasadorów w szkołach” - informują urzędnicy krakowskiego magistratu.

W marcu odbędzie się łącznie kilkadziesiąt spotkań informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców oraz trzy maratony pisania projektów. Spotkania ogólnomiejskie mają charakter tematyczny. Będzie ich dziesięć, po dwa w pięciu kategoriach: zieleń (7 i 13 marca), kultura (6 i 19 marca), sport (5 i 14 marca), edukacja (8 i 21 marca) i infrastruktura (12 i 20 marca). Miejsca i godziny spotkań można znaleźć na na oficjalnej stronie urzędu miasta.

8 marca odbędzie się z kolei spotkanie dla wszystkich mieszkańców, tłumaczone na język migowy. Współorganizator, Rada Dzielnicy I Stare Miasto, zaprasza zainteresowanych na godz. 18 do Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych przy ulicy świętego Jana 18.

Zaplanowano również trzy maratony pisania projektów:

  • 15 marca, godz. 16 - 20, Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10;
  • 22 marca, godz. 16 -20.30, Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, os. Centrum C 10, pok. 6 (wejście od strony Al. Przyjaźni);
  • 26 marca, godz. 16 -20, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, sala konferencyjna.

W kampanii informacyjnej BO urzędnicy chcą postawić m.in. na prezentowanie już zrealizowanych projektów. „Odsetek realizacji w porównaniu z innymi miastami metropolitalnymi jest wysoki” - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta.

Nie jest jednak tak kolorowo, jak przedstawiają to urzędnicy. Koronnym przykładem jest tor motocyklowo-samochodowy na Rybitwach, który krakowianie wybrali do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego (BO) już... trzy lata temu. Ale nie zostały na ten cel zabezpieczone pieniądze w budżecie miasta. A przypomnijmy, że w tym roku w końcu miał zostać ogłoszony przetarg na projekt i budowę.

To jednak nie jedyny problem z BO. Po raz kolejny powtarza się również sytuacja, że radni dzielnicowi, zamiast wspierać jego ideę, starają się podważać sens BO. W zeszłym roku radni z Bieńczyc zdecydowali, że nie przeznaczą ani złotówki na projekty, które mogliby zgłaszać mieszkańcy. W tym roku to samo stało się w dzielnicy Łagiewniki- Borek Fałęcki.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kultura Gazura, odc. 39

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wkrótce rusza Budżet Obywatelski. Niektóre zadania z poprzednich edycji wciąż czekają - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski