Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włącz się do sieci!

Redakcja
Fot. Theta
Fot. Theta
Blisko 100 proc. Polaków w wieku 16-24 lata korzysta z Internetu, ale im jesteśmy starsi, tym ten odsetek staje się mniejszy.

Fot. Theta

TECHNOLOGIE. Koalicja "Dojrz@łość w sieci" zamierza zjednoczyć siły w walce z cyfrowym wykluczeniem seniorów

GUS podaje, że aż 7 na 10 osób powyżej 55. roku życia nigdy nie korzystało z Internetu, 8 na 10 - z komputera, a 6 na 10 - z komórki. Kto nie opanuje podstawowych umiejętności korzystania ze sprzętu elektronicznego, wkrótce będzie miał trudności z poruszaniem się w rzeczywistości. Elektronika wkracza do każdego obszaru życia. Mając obawy przed e-sprzętem, niedługo nie kupimy biletu w automacie, nie wypłacimy pieniędzy z bankomatu (a konta bankowe mają być obowiązkowe), nie wjedziemy na parking i nie kupimy drobnej przekąski, czekając na dworcu na pociąg lub autobus. Sprzedawców nagminnie zastępują automaty. Nie zdobędziemy też podstawowych informacji, przerażeni instrukcjami odsyłającymi na stronę www!

Rozwój nowych technologii przypomina dziś pędzący coraz szybciej pociąg. Co trzeciego Polaka jednak w tym pociągu nie ma. Skutkuje to poszerzaniem się tak zwanego e-wykluczenia czyli grona osób, które z nowych technologii z różnych względów nie korzystają. Powodem najczęściej jest wiek. Kto miał pecha odchodzić na zawodowy odpoczynek w czasach, kiedy w pracy nie wymagano od niego obsługi komputera, do dziś zazwyczaj obchodzi to urządzenie z daleka. Obecnie praktycznie nie ma już stanowisk, gdzie znajomość nowych technologii byłaby niepotrzebna.

Mająca kilkuletnie doświadczenia w przeciwdziałaniu e-wykluczeniu (od 2006 r. realizująca program społeczny Akademia e-Seniora) UPC Polska wraz z Akademią Rozwoju Filantropii powołały Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci". Jej celem jest zjednoczenie firm, organizacji pozarządowych, urzędów oraz instytucji na rzecz upowszechnienia umiejętności korzystania z urządzeń elektronicznych przez starsze pokolenie. Pierwszymi członkami Koalicji są: Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, F-Secure, IBM, Microsoft, Onet.pl, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych LEWIATAN oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Patronat nad Koalicją objęły Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Współpraca firm i organizacji społecznych wspierających aktywizację osób 50+ będzie działaniem skuteczniejszym niż indywidualne inicjatywy.

Koalicja zamierza zjednoczyć siły w walce z cyfrowym analfabetyzmem. Nie tylko popularyzować nowe technologie w środowiskach zagrożonych e-wykluczeniem, ale przede wszystkim upowszechniać dobre praktyki służące skutecznemu nabywaniu umiejętności w posługiwaniu się nowymi urządzeniami. Jej działania będą przede wszystkim skierowane do seniorów. Szacuje się, że wykluczonych z cyfrowego świata jest dziś ok. 10 mln Polaków. Nawet ci, którzy nabyli na kursach podstawowe umiejętności obsługi komórki, komputera, jeśli na co dzień się nie posługują tym sprzętem, muszą doskonalić technologiczną sprawność, ponieważ łatwo zapomnieć wyuczonych czynności. Inicjatyw popularyzujących wiedzę cyfrową nigdy nie jest za wiele. Młodsze pokolenia nie wyobrażają sobie życia bez technologicznych udogodnień, starsi często nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania z nimi. Ale to młodsi układają dziś świat, a nowe technologie bardzo ułatwiają życie. Nowo powstała koalicja będzie się starała do tego przekonać także starszych. Powstała zaledwie 8 marca 2010 r. i jest otwarta na wszystkich, którzy chcieliby realizować misję przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu wśród polskich seniorów. Pragnie być partnerem dla administracji publicznej, firm i organizacji pozarządowych.

EP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski