Władysław Ortyl: Czas putinowskiej agresji przerwał relacje gospodarcze i trzeba je na nowo odbudować

Materiał informacyjny Kongresu 590
Materiały prasowe Kongres 590
Materiały prasowe Kongres 590
Gościem studia i.pl podczas odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590 był Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Rozmawialiśmy m.in. o wsparciu województwa dla walczącej Ukrainy finansowej, materialnej i pomocy humanitarnej.

Marszałek województwa podkarpackiego uczestniczył w otwarciu wydarzenia. Mówił o potencjale gospodarczym Podkarpacia, jego innowacyjności oraz o tym, co sprawia, że jest to idealne miejsce do organizacji Kongresu 590.

- Podkarpacie jest regionem innowacyjnym. Ma oczywiście tę innowację zapisaną w swoim DNA. Jest ona ważna, jeżeli chodzi o rozwój, o przyszłość naszego Podkarpacia i ojczyzny. Wiemy, że czas putinowskiej agresji przerwał systemy kooperacyjne i relacje gospodarcze. Trzeba je na nowo uruchomić. Już myśleć o tym momencie, kiedy wojna się zakończy i nadejdzie czas odbudowy – powiedział marszałek Władysław Ortyl. – Dziś wiele firm stoi przed problemami i wyzwaniami, jest też wiele przedsiębiorstw, które interesują się Podkarpaciem właśnie z racji tej potencjalnej odbudowy. Cieszę się bardzo, że podczas Kongresu 590 możemy się spotkać w gronie znakomitych ekspertów i że firmy, które odgrywają istotną rolę w procesie rozwoju gospodarczego są tu obecne. Myślę, że parlamentarzyści, ministrowie, politycy, radni, samorządowcy będą mogli wsłuchiwać się w to, co jest istotne dla przyszłości.

Marszałek podkreślał, jak istotne jest, że Andrzej Duda, Prezydent RP podtrzymał ideę wręczania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP właśnie podczas Kongresu 590, odbywającego się na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie spotykają się biznes, gospodarka, przemysł i nauka.

W studio rozmawialiśmy, jakie działania podejmuje województwo na rzecz walczącej Ukrainy.

- Po pierwsze, jest to pomoc humanitarna, konieczna już od pierwszego dnia rozpoczęcia wojny. 24 lutego ruszyła wielka aktywność samorządu. W tej pomocy humanitarnej mieszczą się też działania związane z zaopiekowaniem się uchodźcami, którzy znaleźli się po naszej stronie, szczególnie w województwie podkarpackim. Druga grupa to działania gospodarcze, które mają charakter przyszłościowy. Trzeba na nowo odbudować relacje gospodarcze naszych firm z Ukrainą, też staramy się stwarzać warunki do zafunkcjonowania firm ukraińskich na Podkarpaciu. Przykładowo dla małych i średnich firm chcemy przygotować otwarty inkubator przedsiębiorczości, czyli dedykować im powierzchnię, doradztwo, instrumenty finansowe, które dostępne są w naszym kraju, aby mogli przygotować się do czasu kiedy wrócą na Ukrainę - podkreślał marszałek.

Na pytanie w jakiej wysokości wsparcie już zostało udzielone walczącej Ukrainie, Władysław Ortyl podsumował – z budżetu województwa podkarpackiego zaangażowaliśmy ok. 7,5 mln złotych, a z funduszy europejskich prawie 40 mln złotych. Środki przeznaczyliśmy na pomoc humanitarną, ale także na tworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców oraz na zakup 12 mieszkań chronionych na wypadek potrzeb rodzin ukraińskich.

Marszałek dodał, że gromadzone są także środki z licznych zbiórek i aktywności, od firm, samorządów, a także od społeczeństwa. Środki z programu pomocy humanitarnej, przeznaczane są głównie na zakup produktów z długim terminem ważności, ale także na sprzęt gospodarstwa domowego czy agregaty dla tzw. uchodźców wewnętrznych, zatrzymywanych w obwodach, które nie są na pierwszej linii frontu, np. Obwód Lwowski.

Odpowiadając na pytanie czy jesteśmy gotowi na kolejną falę uchodźców marszałek potwierdził, ale zaznaczył, że „dziś musimy bardziej być na to przygotowani instytucjonalnie z punktu widzenia samorządu, rządu oraz instytucji, które działają”.

Na koniec zapytaliśmy pana Ortyla o środki z programu regionalnego – Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 - 2027, których wartość wynosi ponad 2,2 mld euro. Fundusze te zdaniem marszałka bardzo pomogłyby naszej gospodarce, która jest pod wpływem konfliktu i agresji Rosji na Ukrainę. - W dalszym ciągu chcemy przygotowywać duże obszary pod inwestorów, potężnych graczy, m.in. dlatego, że Ci myślą w długiej perspektywie i interesują się Podkarpaciem jako swoistym hubem przyszłej odbudowy Ukrainy – powiedział Władysław Ortyl i dodał, że takim dowodem na to jest funkcjonowanie portu lotniczego, który jest hubem militarnym, humanitarnym, dyplomatycznym i medycznym. – Jesteśmy do tego już przygotowani i będziemy mogli wspierać już wolną Ukrainę – podsumował marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Władysław Ortyl: Czas putinowskiej agresji przerwał relacje gospodarcze i trzeba je na nowo odbudować - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie