Władysław Pasikowski opowie o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Władysław Pasikowski opowie o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Paweł Gzyl

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Władysław Pasikowski opowie o Janie Nowaku-Jeziorańskim
Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło prace nad filmem fabularnym poświęconym postaci Jan Nowak-Jeziorańskiego. Jego roboczy tytuł to „Kurier”.
Władysław Pasikowski opowie o Janie Nowaku-Jeziorańskim
Szefostwo Muzeum zaprosiło do współpracy jednego z najważniejszych polskich reżyserów ostatnich dekad – Władysława Pasikowskiego, znanego z takich filmów, jak „Psy”, „Operacja Samum” czy „Jack Strong”. Scenariusz jest już gotowy – i teraz następuje gromadzenie funduszy na rozpoczęcie zdjęć. W produkcji partycypować będzie również Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Postanowiliśmy nakręcić film o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch Powstania Warszawskiego, tych ostatnich dniach, gdy podejmowano najważniejsze decyzje dla losu przedwojennej i wojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie Jan Nowak-Jeziorański – tłumaczy Władysław Pasikowski.

Słynny kurier miał w tamtym czasie możliwość spotkania się i negocjowania z wszystkimi najważniejszymi graczami na ówczesnej szachownicy politycznej Europy. To dzięki spotkaniach z nim podjęte zostały decyzje, które zaważyły na losach powojennej Europy.

– Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach –podkreśla reżyser.

Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania Warszawskiego, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański, polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o planach Armii Krajowej i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy, na które liczyło dowództwo AK, a także politycy i delegat rządu na kraj. Po spotkaniu z brytyjskimi politykami, kurier wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie.

– Tak wybitna postać jak „Kurier z Warszawy” zasługuje na pełnometrażowy, zrealizowany z rozmachem film fabularny, który będzie dystrybuowany tak w kraju, jak i za granicą – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak „Patton” czy „Lincoln”.

„Kurier” to nie pierwsza produkcja filmowa Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2011 firmowało ono „Miasto ruin”, pierwszą komputerową rekonstrukcję powojennej stolicy, a w 2014 – „Powstanie Warszawskie” – dramat wojenny non-fiction oparty na oryginalnych kronikach z Powstania.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo