Władza bez władców

Władza bez władców

ŁUKASZ GRZYMALSKI

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Demokracja Bezpośrednia jest odpowiedzią na to, iż zawodowi politycy wydają nielubiane decyzje. Członek zarządu partii Michał Broniewicz mówi, że protesty przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego i ACTA dowodzą braku zgodności między dążeniami ludzi władzy a potrzebami społeczeństwa.

POLITYKA. Do ponad 80 zarejestrowanych partii dołączyła kolejna - Demokracja Bezpośrednia. Działacze ugrupowania chcą upowszechnić w Polsce referenda.

DB proponuje politykę, w której mniej będzie zależało od polityków. Rozwiązaniem mają być referenda, które - według programu DB - powinny być obligatoryjne w wypadku decydowania o ważnych sprawach (np. udziale Polski w zagranicznej interwencji wojskowej).

DB nie ma programu gospodarczego i nie zajmuje stanowiska w sprawach światopoglądowych. Głównym celem jest to, by demokracja przedstawicielska była zastępowana przez bezpośredni udział obywateli w sprawowaniu władzy. Michał Broniewicz mówi: - W całej Polsce mamy 400 członków. W Krakowie jest ich około 30. Są i socjaliści, i zwolennicy wolnego rynku bez interwencji państwa. Łączy nas idea bezpośredniej demokracji. Zwracamy także uwagę na sprawę wolności w sieci, gdyż wyrośliśmy z ruchu protestów przeciw ACTA.

Doraźnym celem ugrupowania DB jest rozpowszechnianie informacji o jego istnieniu, by nie stało się ono tylko kolejną ciekawostką. Demokracja Bezpośrednia nie jest bowiem jedynym projektem społecznym, który wiąże się z obroną internautów i przenoszeniem polityki do cyberprzestrzeni. O rejestrację zabiega Polska Partia Piratów, która chce swobodniejszego dostępu do dóbr intelektualnych.

Oficjalnie zarejestrowana jest już natomiast Polska Partia Internetowa (PPI). Także jej członkom bliska jest koncepcja demokracji bezpośredniej. Działacze PPI deklarują, że swą działalność będą prowadzić bez budowania struktur lokalnych. Uważają bowiem, iż w regionalnych biurach partyjnych tworzą się kliki.

Na oficjalnej liście Państwowej Komisji Wyborczej znajduje się już 87 partii politycznych. Są wśród nich formacje, które działają poza głównym nurtem i bez wzmianki w informacjach telewizyjnych.

Ugrupowanie pod nazwą "Partia Kierowców - Bezprawiu Stop" zamierza bronić szoferów przed nadgorliwością różnych instytucji kontrolujących. Prezes Zbigniew Leśniowski toleruje tylko policyjną drogówkę, dla celników i innych inspektorów jest bezlitosny. Pisze na partyjnej stronie, że drogowi kontrolerzy wyłudzają pieniądze i że nękanie kierowców mandatami to krok do zniewolenia całego społeczeństwa.

W PKW zarejestrowano również partię Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Wyszukiwarka nie znajduje jednak strony internetowej tego ugrupowania. W spisie teleadresowym jest za to numer komórki (telefonu) do komórki (organizacyjnej) Sztandaru. Choć próbowaliśmy, nie udało nam się połączyć z aktywem. Poczta głosowa zapytała tylko: "Czego dusza chce ode mnie o tej porze?".

W swoim czasie popularnością cieszyła się poznańska Partia Czubków Polskich. Choć nie ma jej na liście PKW, można znaleźć sporo notek medialnych o tym szalonym projekcie (opisano m.in. blokowanie nieczynnego toru kolejowego). W dziedzinie niekonwencjonalnych organizacji wzorem sukcesu była Polska Partia Przyjaciół Piwa. Miała swoich parlamentarzystów w latach 90., w których polityka oraz gospodarka były sferą nowych nadziei i radosnej twórczości.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Józef Brzozowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Opisana tu Demokracja Bezpośrednia na równi z takimi partiami jak Polska Partia Piratów i Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, daje obraz jaką rangę przypisuje Dziennik...rozwiń całość

Opisana tu Demokracja Bezpośrednia na równi z takimi partiami jak Polska Partia Piratów i Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, daje obraz jaką rangę przypisuje Dziennik Polski tej partii.
Ja jednak popieram Demokrację Bezpośrednią bo nie chcę żyć w kraju w którym panuje totalitaryzm partyjny.
Józef Brzozowski Żory.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wołodyjowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W końcu coś, co umożliwi nam zmiany na lepsze.
Polecam zapoznać się z programem DB, w szczególności z rozdziałem "Zasada zrównoważonego budżetu". Ta zasada jest jedyną zasadę "gospodarczą" w...rozwiń całość

W końcu coś, co umożliwi nam zmiany na lepsze.
Polecam zapoznać się z programem DB, w szczególności z rozdziałem "Zasada zrównoważonego budżetu". Ta zasada jest jedyną zasadę "gospodarczą" w całym programie. W rozdziale wytłumaczone jest, dlaczego można ująć to w cudzysłowie. cyt: "Ponadto Demokracja Bezpośrednia wprowadzi zasadę obligatoryjnego referendum w przypadku każdorazowej, zagranicznej pożyczki, która zwiększyłaby dług publiczny Polski. Referendalne ograniczenie długu publicznego to najskuteczniejszy hamulec dla rozrzutności polityków w wydatkowaniu naszych pieniędzy. Przykładem efektów tego typu działań było referendum przeprowadzone w 2001 roku w Szwajcarii na temat projektu zahamowania długu publicznego. Uzyskał on 80% głosów poparcia i od kilku lat jego stosowania zadłużenie Szwajcarii systematycznie maleje."zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Referenda bez pytania o zgodę sejmu, możliwość blokowania ustaw przez obywateli, ułatwione zgłaszanie obywatelskich projektów ustaw, jednomandatowe okręgi wyborcze, możliwość odwołania posła w...rozwiń całość

Referenda bez pytania o zgodę sejmu, możliwość blokowania ustaw przez obywateli, ułatwione zgłaszanie obywatelskich projektów ustaw, jednomandatowe okręgi wyborcze, możliwość odwołania posła w czasie kadencji, zniesienie finansowania partii z budżetu - KONIEC TEGO SYSTEMU! Rządzić będą LUDZIE, a nie SZEFOWIE PARTII!

Nareszcie!

http://fb.com/DemokracjaBezposrednia
http://db.org.pl/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

preczzprzeczem (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Skoro autor wymienił takie ciekawostki, powinien też zwrócić uwagę na jeszcze jedną inicjatywę w kategorii "Władza bez władców". Jest nią LiquidDemocracy.pl. Co z nich wyrośnie, nie wie jeszcze...rozwiń całość

Skoro autor wymienił takie ciekawostki, powinien też zwrócić uwagę na jeszcze jedną inicjatywę w kategorii "Władza bez władców". Jest nią LiquidDemocracy.pl. Co z nich wyrośnie, nie wie jeszcze nikt. Ale wydaje się być wreszcie jakimś świeżym powiewem, na skalę światową.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dziwi porównanie DB do innych wymienionych partii. Jest to jedyna partia, która wyrosła na bazie protestów antyACTA. Zabranie władzy nad Polską politykom to strzał w 10! Partia Piratów nie jest...rozwiń całość

Dziwi porównanie DB do innych wymienionych partii. Jest to jedyna partia, która wyrosła na bazie protestów antyACTA. Zabranie władzy nad Polską politykom to strzał w 10! Partia Piratów nie jest zarejestrowana, nie widać też w wykazie Polskiej Partii Internetowej - wiem bo chciałem do nich wstąpić ale jedyną REALNĄ alternatywą okazało się DB. Trzymam kciuki za projekt, oby nie skończyło się na słowach.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo