Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem. Kto ma jakie prawa?

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Władza rodzicielska jest zarówno obowiązkiem, jak i uprawnieniem dziecka do sprawowania pieczy nad nim i nad jego majątkiem.

Co do zasady przysługuje ona obojgu rodzicom, chyba że któryś z nich nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (np. został ubezwłasnowolniony). W takim wypadku władza rodzicielska sprawowana jest przez drugą z osób. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na dobro dziecka władza rodzicielska zostanie, mocą postanowienia sądu rodzinnego, ograniczona, zawieszona, a nawet któryś z rodziców zostanie jej pozbawiony. Należy przy tym wskazać, iż ingerencja sądu ma na celu przede wszystkim ochronę dobra dziecka.

Bez względu na fakt posiadania władzy rodzicielskiej lub jej ograniczenia w jakikolwiek sposób każdy z rodziców ma prawo i obowiązek do utrzymywania kontaktów z dzieckiem dla kształtowania osobowości dziecka oraz utrzymania więzi rodzicielskich. Kontakty powinny być wykonywane w szczególności poprzez porozumiewanie się z dzieckiem, przebywanie z nim (spotkania, wspólne wyjazdy itd.).

Jeśli dziecko zamieszkuje z jednym z rodziców, to dla usprawnienia procesu wychowawczego rodzice, o ile są zgodni, mogą ustalić sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem w ramach zgodnego porozumienia.

W razie wystąpienia konfliktu uprawniony do kontaktów rodzic może żądać ustalenia sposobu utrzymywania kontaktów przez sąd opiekuńczy. W tym celu winien złożyć stosowny wniosek do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, ze wskazaniem w jego treści szczegółowego sposobu wykonywania kontaktów, określając m.in. czas i miejsce spotkań, częstotliwość odwiedzin, sposób odbioru dziecka, termin spędzania wakacji itd.

Opłata od wniosku wynosi 40 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice także w toku postępowania sądowego doszli, z pomocą sądu lub wyznaczonego przez sąd mediatora, do porozumienia w zakresie wykonywania kontaktów.

Warto również zaznaczyć, że o sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem może ubiegać się także rodzeństwo, dziadkowie dziecka, a także inne osoby, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Jest to podyktowane dobrem dziecka oraz podtrzymaniem więzi, jaka mogła wytworzyć się pomiędzy dzieckiem a tymi osobami przez czas sprawowania pieczy.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski