Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze gminy Skawina podtrzymały decyzję o zakazie używania nienormatywnych kotłów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Skawina utrzyma terminu zakazu używania nieklasowych pieców na węgiel. Uchwały antysmogowa nie zostanie przedłużona zakaz zacznie obowiązywać już za nieco ponad miesiąc, od 1 stycznia 2023 r.

Takie stanowisko burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko utrzymuje od ponad roku, gdy Zarząd Województwa Małopolskiego przymierzał się do przedłużenia o rok wprowadzenia uchwały antysmogowej w Małopolsce. Miała ona obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, ale we wrześniu 2022 roku Sejmik Województwa Małopolskiego przedłużył termin wejścia w życie tego dokumentu. Ma on obowiązywać od 1 maja 2024 roku.

Skawina nie przedłuża uchwały

- Mimo liberalizacji przepisów antysmogowych władze gminy Skawina podtrzymały swoje decyzje i od początku 2023 roku będzie obowiązywał zakaz używania kopciuchów – informuje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy w skawińskim Urzędzie Miasta i Gminy.

Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko zaznacza, że samorząd wiele zrobił na rzecz poprawy jakości powietrza i te działania będzie kontynuować.

Dotacje dla wszystkich palących węglem

- Żaden mieszkaniec chcący wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a ekodoradcy pracują zarówno na miejscu, jak i w terenie. Efekty widać. Liczba dni z przekroczonymi normami szkodliwych substancji w powietrzu spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik – zapowiada burmistrz Rzepisko.

Wymienia też „opuszczenie” przez Skawinę wysokich miejsc w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.
Efektem różnego rodzaju działań jak targi pieców, kontakty z ekodoradcami, akcje edukacyjne, jest wymiana ponad 2000 “kopciuchów” z dofinansowaniem gminy oraz z innych programów.

Skawinianie nie chcą kopcących kominów

Mieszkańcy gminy Skawina zgadzają się z takim stanowiskiem władz.

- Wymieniliśmy stary kocioł i bardzo żałujemy, że zrobiliśmy to dopiero w tym roku. Nie martwimy się o zakup węgla i nie musimy go już dźwigać z piwnicy. Ponadto sami się nie trujemy i mamy za złe sąsiadom z drugiej ulicy, że jeszcze nie pozbyli się kopciucha, bo mocno czujemy swąd w powietrzu – powiedzieli nam małżonkowie, mieszkający na osiedlu Ogrody.

Na smog narzekają też mieszkańcy bloków

- Nie otwieramy drzwi balkonowych, bo drapie nas w gardle, ponieważ z kominów niektórych domów kopci się niesamowicie. Wychodząc do pracy i na zakupy zakładamy maseczki, by nie wdychać szkodliwych substancji. Liczymy, że kontrole Straży Miejskiej zmuszą właścicieli do wymiany pieców – denerwują się panie Elżbieta i Maria z ulicy Bukowskiej.

Straż kontroluje kotłownie, a ekodoradca doradza

Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domowych kotłowni w skawińskiej gminie. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono ich ponad 800. Strażnikom towarzyszy ekodoradca, który rozmawia z mieszkańcami. Wyjaśnia, czego nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o możliwych dotacjach na wymianę starego pieca. A te są spore, ponieważ mogą wynieść nawet 90 procent kosztów zakupu i montażu nowego pieca.

- Nie będzie można montować pieców węglowych w nowych i istniejących budynkach, a za siedem lat będzie wprowadzony całkowity zakaz ogrzewania domów węglem – podkreśla Marcin Kozielski.

Pomnik kopciucha na Rynku

Jest to możliwe dzięki pieniądzom z kilku programów europejskich i rządowych oraz środków własnych gminy, która chce jak najszybciej pożegnać się z kopciuchami.

Dla podkreślenia znaczenia likwidacji starych kotłów, na skawińskim Rynku stanął pomnik "kopciucha", przypominający o zakazie używania pieców niespełniających norm. Nieopodal znajduje się Wydział Ochrony Powietrza UMiG, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o dotacjach na wymianę kopciuchów.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski