Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Polski dostały 3 miesiące na poprawę

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
fot. archiwum
Kryzys konstytucyjny. Komisja Europejska przyjęła zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa. Według wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa fundamentalne kwestie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego nie zostały rozwiązane.

Krytyczna ocena dotyczy także najnowszej ustawy o TK, uchwalonej w tym miesiącu. Wprawdzie KE pozytywnie oceniła wycofanie zapisu o wydawaniu orzeczeń większością dwóch trzecich głosów, ale nadal upiera się przy zaprzysiężeniu trzech sędziów wybranych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu i publikacji wyroku z 9 marca tego roku, kwestionującego grudniowa ustawę o TK autorstwa PiS.

KE ponownie zajęła się sytuacja w naszym kraju, a wczoraj wydała zalecenia, by Polska - reformując Trybunał Konstytucyjny - brała pod uwagę opinię Komisji Weneckiej i wydane już orzeczenia samego Trybunału. Jeden z wniosków dotyczy umożliwienia TK oceny ustawy uchwalonej właśnie przez Sejm. W zaleceniach KE znalazło się też wezwanie władz Polski, by publicznymi oświadczeniami i działaniami nie podważały pozycji sądu konstytucyjnego.

KE stwierdziła, że w Polsce istnieje „systemowe zagrożenie dla państwa prawa”, a na poprawę sytuacji dała naszemu rządowi trzy miesiące. - Zdecydowaliśmy o wydaniu rekomendacji w sprawie zasady praworządności. Ta zasada to jeden z filarów Unii. Nowa ustawa nie likwiduje zagrożenia dla rządów prawa w Polsce - uzasadnia decyzję KE jej wiceprzewodniczący.

Zalecenia to drugi etap postępowania KE w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli polski rząd nie zastosuje się do wczorajszych rekomendacji, zostanie wprowadzony trzeci etap - monitorowania, czy i jak Polska wywiązuje się z zaleceń. Dalszą konsekwencją może być utarta prawa głosu w Radzie UE, ale taką karę musiałyby zatwierdzić wszystkie kraje członkowskie, a Węgry zapowiedziały, że się na to nie zgodzą. To jeden z powodów, dla których do tej pory PiS, prezydent i rząd nie przejmowali się opiniami ani Komisji Weneckiej, ani Europejskiej.

Polskie władze bagatelizują także wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy, który upomniał się o TK podczas szczytu NATO w Polsce. O tym, że i tym razem nie będzie reakcji, świadczy wypowiedź europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - Mam taką prywatną propozycję, żeby w ramach autokontroli ustawić alkomaty przed budynkiem Komisji Europejskiej. Może się przydadzą - powiedział w TOK FM jeszcze przed wydaniem zaleceń sugerując, że niektórzy liderzy Unii mają problemy alkoholowe i piją w pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski