Własna pralnia – jak ją urządzić?

Materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na założenie własnej pralni. Jak jednak się do tego zabrać, zwłaszcza pod kątem dobrania odpowiedniego lokalu i jego późniejszego wyposażenia? Co trzeba wiedzieć i na co trzeba zwrócić uwagę?

Zacznijmy jednak od kwestii biznesowych – inwestycja, taka jak pralnia, jest obecnie doskonałym wyborem dla osób, które szukają sposobu na ulokowanie swoich pieniędzy. Rynek takich usług w naszym kraju cały czas się rozwija i z roku na rok przybywa nowych klientów.

Zwłaszcza młode osoby, które nawet niekoniecznie decydują się na zakup własnej pralki, decydują się na regularne odwiedzanie pralni samoobsługowych. Jest to dla nich opcja wygodna i naprawdę opłacalna, zwłaszcza gdy taka pralnia znajduje się blisko ich miejsca zamieszkania.

Warto jednak wiedzieć, że dobranie odpowiedniego lokalu, a następnie jego wyposażenie, nie jest rzeczą prostą. Przedstawimy podstawową wiedzę z tego obszaru, natomiast bardziej zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z firmą Sovrana, która od lat zajmuje się m.in. dobieraniem lokali pod pralnie, wyposażaniem ich czy wykonywanie całych pralni pod klucz.

Dobranie odpowiedniego lokalu

Warto wiedzieć, że w przypadku znalezienia lokalu, który niekoniecznie spełnia liczne wymagania, zawsze możemy zdecydować się na jego dostosowanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie prawdopodobnie okaże się tym bardziej kosztownym. Warto je jednak rozważać np. w momencie, gdy udało nam się odnaleźć lokal o doskonałej lokalizacji.

Nie zapominajmy jednak, że im bardziej dostosowany lokal już na początku, tym lepiej dla nas.

Pamiętajmy o:

• Powierzchni, cały lokal powinien mieć przynajmniej 50 m2 (w tym zawiera się już powierzchnia na toaletę, magazyn oraz pomieszczenie socjalne).
• Wysokość – powinna wynosić przynajmniej 330 cm.
• Powierzchnie – w pomieszczeniach, gdzie będą pojawiały się m.in. środki chemiczne czy para wodna, podłoga oraz ściany (do wysokości przynajmniej 2m) powinny być pokryte powierzchnią nienasiąkliwą, odporną na działanie konkretnych chemikaliów i łatwo zmywalną.
• Podpiwniczenie – jest bardzo problematyczne, ze względu na wagę agregatów zalecamy z niego zrezygnować.
• Oświetlenie – pamiętajmy o dużych oknach oraz odpowiednim oświetleniu sztucznym lokalu.

Dodatkowo, musimy pamiętać o tym, aby wszystkie instalacje spełniały odpowiednie wymogi. Będą one zależne m.in. od wielkości pralni czy ilości agregatów chemicznych, ale możemy założyć, że:

• Instalacja elektryczna powinna być dostosowana do poboru mocy wynoszącego nawet 50kW.
• Instalacja wodno-kanalizacyjna powinna posiadać następujące parametry: ciśnienie do 3 bar, wydajność wynosząca około 10l/minutę, przyłącze ½”.
• Instalacja wentylacyjna – jej wydajność powinna wynosić około 10 wymian na godzinę.
• Instalacja sprzężonego powietrza - nie jest konieczna, ale występuje w przypadkach, gdy nie decydujemy się na jej instalację przy każdym urządzeniu, a centralnie. Wydajność zależy od zapotrzebowania innych urządzeń.

Pamiętajmy, że w przypadku problemów z doborem odpowiedniego lokalu – zawsze możemy liczyć na specjalistów firmy Sovrana.

Urządzenia niezbędne w pralni chemicznej

Dobranie lokalu to dopiero połowa sukcesu, musimy go jeszcze odpowiednio wyposażyć. Zawsze warto pamiętać o tym, że dobrym rozwiązaniem będą urządzenia renomowanych marek, takich jak np. Trevil. W przypadku ograniczonego budżetu zalecamy na zdecydowanie się na urządzenia używane – na pewno będą działały jeszcze wiele lat, a wysoka jakość na pewno przyciągnie do nas wielu klientów. I w tym przypadku warto kontaktować się z firmą Sovrana.

Pamiętajmy, że agregaty chemiczne to nie są jedyne urządzenia, które będą nam potrzebne, aby nasza pralnia działała sprawnie. Wielu klientów na pewno będzie chciało w łatwy sposób uporać się z naprawdę trudnymi plamami. W takich przypadkach warto zdecydować się na stoły i/lub kabiny detaszerskie. Służą one właśnie obróbce najtrudniejszych plam, aby następnie w łatwy sposób zniknęły podczas czyszczenia. Do takich właśnie urządzeń będzie nam potrzebna para, ze wspominanej centralnej instalacji sprężonego powietrza lub z mniejszej instalacji dedykowanej i zamontowanej przy danym urządzeniu.

Kolejnym urządzeniem, które będzie jej wymagało, jest manekin formujący. Wraz ze stołem prasowalniczym zadbają o to, aby klienci wyszli z naszej pralni z idealnie wyprasowanym ubraniem. Do tego warto pamiętać m.in. o pakowarkach – dzięki nim ubranie będzie zabezpieczone na czas podróży do domu klienta.

Mądra inwestycja na lata

Może się wydawać, że własna pralnia to biznes trudny. Pamiętajmy jednak, że jest on obecnie niezwykle opłacalny, do tego początkowe inwestycje szybko się kończą, a w dalszej części prowadzenia firmy tego rodzaju, w części przypadków (pralnie samoobsługowe) – nie pojawią się nawet koszty pracowników. Jeżeli liczymy, że biznes będzie przynosił nam zyski przez wiele lat – warto zainteresować się właśnie pralnią.

Osoby bardziej zainteresowane tym tematem zapraszamy na www.sovrana.pl – tam znajdą jeszcze więcej fachowej wiedzy, która na pewno zaprocentuje.

www.sovrana.pl