Włosań. Kult Świętej od spraw trudnych

Włosań. Kult Świętej od spraw trudnych

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Msza polowa przy kapliczce we Włosani

Msza polowa przy kapliczce we Włosani ©Fot. Barbara Ciryt

Doroczne nabożeństwo polowe na polanie przy kapliczce św. Rity odbędzie się w sobotę 20 maja we Włosani o godz. 17. Święta z włoskiego Cascia od spraw trudnych i beznadziejnych jest tu czczona w miejscowym kościele oraz kapliczce. Św. Rita patronuje również jednej z ulic - prowadzącej do kapliczki oraz posiadości jej fundatorów.
Msza polowa przy kapliczce we Włosani

Msza polowa przy kapliczce we Włosani ©Fot. Barbara Ciryt

Co roku do Włosani przybywają czciciele Świętej. Liczba wiernych przekracza czasem pół tysiąca osób, którzy wypełniają stromą polanę przed kapliczką. Wierni proszą o łaski, wstawiennictwo do Boga w sprawach rozpaczliwych.

Kult św. Rity zaczęli we Włosani szerzyć Antonina i Jerzy Losterowie, to oni zbudowali na stoku kapliczkę i co roku organizują przy niej msze polowe. Zapraszają augustianów z Krakowa, z kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie także jest szerzony kult św. Rity, żeby modlili się wraz z miejscowymi księżmi.

A mieszkańcy przychodzą, przynoszą prośby o wstawiennictwo Świętej z Cascia w sprawach trudnych i beznadziejnych lub przychodzą dziękować za skuteczna pomoc.

Św. Rita urodziła się w 1381 roku. Pochodziła z Roccaporena, niewielkiej wioski w pobliżu Cascia we Włoszech. Była córką Amaty i Antoniego, ludzi zajmujących się zażegnywaniem sporów, konfliktów między mieszkańcami. Sama też znakomicie potrafiła jednać mieszkańców swojej okolicy. Była posłuszną córką, potem żoną i matką dwóch synów.

Z czasem zabito jej męża, straciła też obu synów. Wstąpiła do zakonu, ale nie obyło się to bez problemów. Podczas życia zakonnego otrzymała stygmat. Na czole nosiła ranę jako ślad po kolcu z korony cierniowej.

Zmarła w 1457 r. jej ciało nie uległo rozkładowi. Po śmierci kilka razy zmieniało pozycję, jej oczy po setkach lat otwierały się i zamykały. Teraz ciało jest wystawione w przeźroczystej trumnie we włoskim Cascia.

Charakterystycznym znakiem św. Rity jest róża. Ta, o którą poprosiła swoją kuzynkę w styczniu podczas silnych mrozów. Kuzynka pojechała do jej rodzinnej miejscowości i w ogrodzie w Roccaporena na zamarzniętym krzaku znalazła kwitnącą różę.

Do dziś podczas nabożeństw ludzie przynoszą róże i obdarowują się nimi nawzajem. We Włosani na czcicieli św. Rity tez czekają róże. Państwo Losterowie znajują sponsorów, którzy wspierają ich w organizacji święta ku czci Rity i przywożą m.in. róże. Na koniec mszy tymi kwiatami są obdarowywani uczestnicy nabożeństwa.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo