Włosi w powiecie

ryt
Udostępnij:
Przez cztery dni, od czwartku do niedzieli, powiat oświęcimski gościł delegację z regionu Bari, leżącego na południu Włoch. Zagraniczni goście prowadzili rozmowy z lokalnymi biznesmenami, odwiedzili szkoły ponadgimnazjalne, zwiedzili firmy oraz wyższą szkołę w Kętach. Efektem rozmów prowadzonych pomiędzy władzami powiatu oświęcimskiego a przedstawicielami włoskiego regionu Bari jest wspólnie podpisany protokół uzgodnień, będący rozszerzeniem zasad współpracy wypracowanych podczas pobytu naszej delegacji w Andrii, mieście leżącym w okręgu Bari.

   Włoskiej delegacji, zaproszonej przez Zarząd Powiatu w Oświęcimiu, nie przewodniczył, jak pierwotnie planowano, burmistrz Andrii Vincenzo Caldarone, którego zatrzymały pilne sprawy w kraju, lecz wiceburmistrz Corato Massimo Mazzilli. Wśród przedstawicieli regionu Bari znaleźli się między innymi specjaliści od kontaktów z Unią Europejską oraz Giuseppe De Pascal, będący prezesem stowarzyszenia zrzeszającego 12 tys. firm z całego okręgu.
   Wiceburmistrz Massimo Mazzilli uznał pobyt delegacji w powiecie oświęcimskim za bardzo udany, a jego efekty mogą przynieść w niedalekiej przyszłości owocną współpracę.
   - Uważam, po tych kilku dniach spędzonych tutaj, że istnieją doskonałe warunki do rozwoju współpracy pomiędzy naszymi regionami w sferze kultury czy ekonomii. Obecnie najistotniejszą dla nas jest informacja o lokalnych firmach i szkołach, ponieważ dzięki niej będziemy mogli zainteresować proponowaną kooperacją. Nasza delegacja była zaskoczona lokalnymi firmami, które widzieliśmy. Reprezentują one podobny poziom, jak te, znajdujące się w naszym regionie. Mam na myśli jakość produktu oraz wielkość. Z uwagi na to sądzę, że współpraca ekonomiczna pomiędzy naszymi regionami jest możliwa i ma przyszłość. Ponadto biznesmeni, których poznaliśmy, wiedzą czego chcą. Może o tym świadczyć ich strategia marketingowa, co jest przecież bardzo ważne - podkreślił wiceburmistrz Corato Massimo Mazzilli.
   W efekcie prowadzonych rozmów na temat współpracy pomiędzy regionem Bari a powiatem oświęcimskim powstał wspólny dokument, dzięki któremu ujęto i skonkretyzowano zasady współdziałania. Protokół uzgodnień podpisali: reprezentujący Stowarzyszenie ds. Zatrudnienia i Rozwoju Okręgu Nord Barese / Ofantina wiceburmistrz Massimo Mazzilli oraz starosta oświęcimski Józef Kała wraz z wicestarostą Grzegorzem Gołdynią. Dokument stwierdza, że strony podejmą działania w celu utworzenia w powiecie oświęcimskim Agencji Rozwoju Lokalnego. Włoskie stowarzyszenie udzieli nam pomocy przy korzystaniu z funduszy Unii Europejskiej. Nastąpi również wymiana informacji dotyczącej aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej obu regionów oraz zostanie przekazana lista firm zainteresowanych współpracą. W dokumencie zaakcentowano także konieczność współpracy w zakresie edukacji, sportu, wymiany kulturalnej oraz turystycznej.
   - Widzę możliwość współpracy pomiędzy naszymi regionami. Drogi partnerstwa idą z jednej strony poprzez kooperację pomiędzy firmami, a z drugiej po linii wymiany szkolnej, kulturalnej i turystycznej. Ważny dla rozwijania obustronnych kontaktów może być podpisany właśnie protokół uzgodnień, dzięki któremu wiemy w którą stronę pójdziemy. Jednocześnie pragnę podkreślić, że o współpracy pomiędzy włoskim regionem Bari a powiatem oświęcimskim będzie decydować przyszłość - zauważył starosta oświęcimski Józef Kała.
   Goście z południowej Italii mieli bogaty program pobytu na terenie naszego powiatu. Wizytę rozpoczęli od spotkania w starostwie z członkami Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Następnie udali się do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie nawiązali kontakt, zainicjowany przez władze powiatu, z przedstawicielami Regionalnego Związku Pracodawców "Podbeskidzie" z Kęt oraz zarządem Stowarzyszenia Gospodarczego Ziemi Oświęcimskiej. Podczas tego spotkania wymieniono podstawowe informacje na temat charakteru prowadzonej działalności gospodarczej, tak w naszym regionie, jak i włoskim. W trakcie rozmów okazało się, że goście przede wszystkim są zainteresowani lokalnym przemysłem odzieżowym i obuwniczym, który jest szeroko u nich rozwinięty. Wspólnie uznano, że powstanie agencji, na wzór istniejącej już we Włoszech, może przyczynić się do upowszechnienia wiedzy na temat zaprzyjaźnionych regionów oraz umiejętności korzystania ze środków finansowych z Unii Europejskiej. Nasi lokalni biznesmeni podczas spotkania pragnęli przede wszystkim poznać możliwości ewentualnej współpracy.
   W piątek delegacja z zagranicy odwiedziła dwie szkoły ponadgimnazjalne. W Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu włoską delegację oprowadzał dyrektor Piotr Kućka oraz wicestrosta Grzegorz Gołdynia, który zainteresował Włochów projektem budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego, jakie mogłoby powstać przy szkole.
   Dla wicestarosty kwesta dotycząca współpracy gospodarczej jest najbardziej istotną.
   - Chcemy zainteresować stronę włoską możliwościami inwestowania w naszym powiecie, ponieważ kluczową sprawą w obecnej sytuacji jest tworzenie nowych miejsc pracy - zauważył wicestarosta Grzegorz Gołdynia
   Goście udali się również do Powiatowego Zespołu nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu, gdzie obejrzeli sale wykładowe, pracownię informatyczną oraz salę gimnastyczną. Warto w tym miejscu podkreślić, że nasza placówka nawiązała już bezpośrednią współpracę z jedną ze szkół w Andrii.
   Włoska delegacja miała również okazję poznać jedyną w powiecie szkołę muzyczną w Oświęcimiu. Tam z kolei wysłuchała koncertu w wykonaniu uczniów tej placówki.
   Innym elementem pobytu delegacji, zorganizowanym przez starostwo, była wizytacja firm z terenu gminy Kęty. Goście z regionu Bari zwiedzili Grupę Kapitałową Kęty, gdzie w halach obejrzeli proces produkcyjny. Włosi byli również zainteresowani małymi i średnimi firmami. Odwiedzili Zakład Przemysłu Odzieżowego "Elfa", szyjący garnitury, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Al-Bo" zajmujące się produkcją dziewiarską oraz "Kartonex" wytwarzający opakowania m. in. dla Firmy Chemicznej "Dwory" S. A. Wyraźne zainteresowanie włoskiej delegacji wzbudziła Wyższa Szkoła Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Kętach, która przygotowała na tę okazję folder, dotyczący uczelni z tłumaczeniem na język włoski.
   W kolejnym dniu zagraniczni goście, wraz ze starostą i wicestraostą, odwiedzili gminę Zator, której władze zaprezentowały projekt stref gospodarczych. Zainteresowanie Włochów wzbudził także program utworzenia obszaru "Dolina Karpia", który uatrakcyjni turystycznie gminę. Przedstawiciele samorządu Zatora wyrazili gotowość do podjęcia współpracy ze stroną włoską w realizacji zaplanowanych projektów. Goście z Italii zwiedzili również gminę. Udali się m. in. na teren powstającego kompleksu motelowo-turystycznego nad stawami w Graboszycach. Popołudniu delegacja zwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz miejsce holocaustu w Brzezince.
   Stowarzyszenie Gospodarcze Ziemi Oświęcimskiej zorganizowało bal, na którym uroczyście podpisano protokół uzgodnień pomiędzy regionem Bari a powiatem oświęcimskim.
   W niedzielnym śniadaniu, poprzedzającym odjazd delegacji włoskiej, uczestniczył obok starosty Józefa Kały prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek. Przed odlotem do Włoch goście zwiedzili jeszcze Kraków.
(ryt)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie