Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoskie zobowiązania

Porozumienie zakłada, że włoski inwestor sprzeda markę BPH i 200 "placówek i powiązanych z nimi usług bankowych, działających pod marką BPH na rzecz niezależnego trzeciego podmiotu". Pozostała część banku BPH (280 oddziałów) zostanie połączona z Pekao SA. Unicredito dał też do końca marca 2008 r. gwarancje zatrudnienia dla pracowników połączonych banków.

UniCredito zamierza przeprowadzić fuzję Pekao SA i BPH jeszcze w tym roku

-Podpisanie umowy zUniCredito wsprawie PekaoSA iBPH jest planowane naśrodę - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa skarbu Marcin Mazurek. Jak wynika z ujawnionej treści uchwały Komisji Nadzoru Bankowego połączenie obu instytucji ma nastąpić do końca tego roku.

Wczoraj na stronach internetowych Narodowego Banku Polskiego umieszczono uchwałę, w sprawie zgody Komisji Nadzoru Bankowego na wykonywanie prawa głosu przez UniCredito Italiano na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BPH. Z treści uchwały wynika, że włoski bank zamierza przeprowadzić fuzję obu banków do końca tego roku. Bankiem, który zachowa osobowość prawną po połączeniu, będzie Pekao SA. Połączenie BPH i Pekao SA zostanie przeprowadzone na podstawie art. 492 ust. l kodeksu spółek handlowych "czyli przez przeniesienie całego majątku BPH na Pekao SA w zamian za akcje, które Pekao SA wyda akcjonariuszom BPH.
UniCredito, jak czytamy w uchwale, zobowiązało się, że będzie zamykać placówki BPH "tylko wtedy, gdy będą przemawiały zatym oczywiste przyczyny ekonomiczne itylko wówczas, gdy nie spowoduje to ograniczenia dogodnego dostępu do____usług dla ludności".
UniCredito zobowiązało się również do tego, aby "co najmniej połowę składu zarządu połączonego banku (wtym prezes zarządu) ipołowę rady nadzorczej (wtym jej przewodniczący) stanowiły osoby, które dobrze znają rynek bankowy wPolsce, tj. stale zamieszkałe wPolsce, władające językiem polskim iposiadające odpowiednie doświadczenie na____rynku polskim" (takie rozwiązanie funkcjonuje od kilku lat w BPH).
Z treści uchwały wynika, że UniCredito zamierza zatrzymać w ramach Grupy UniCredito BPH Bank Hipoteczny. Procesem połączenia mają kierować zarządy obu banków.
Uchwała KNB zobowiązuje włoski bank do przeniesienia na rzecz połączonego banku udziałów w HVB Bank Ukraina, tak aby Pekao SA odgrywało wiodącą rolę w operacjach Grupy UniCredito na Ukrainie. Jeżeli UniCredito będzie w przyszłości wprowadzać zmiany, które ograniczałyby rolę Pekao na Ukrainie musi konsultować to z polskim nadzorem bankowym. Połączony bank ma również odgrywać istotną rolę w przedsięwzięciach Grupy UniCredito w krajach bałtyckich. Członkowie wyższego kierownictwa Pekao mają zasiadać w radach nadzorczych banków kontrolowanych przez UniCredito w krajach bałtyckich.
UniCredito zobowiązał się ponadto do wprowadzenia do połączonego banku nowych usług i produktów, co ma się przyczynić do powstania nowych miejsc pracy.
(KŻ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski