Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnętrze jest tematem

Redakcja
Młodzi projektanci (większość z nich to osoby urodzone po 1970 roku) zaczynają doskonale wypełniać, uznawaną jeszcze niedawno za hobbystyczną, dziedzinę, jaką jest projektowanie mieszkań, domów czy obiektów użyteczności publicznej. Moda oraz konieczność sprawiają, że potrzeba realizacji profesjonalnych projektów zaczyna z roku na rok wzrastać.

Projekty młodych architektów

Otwarta w ubiegłym tygodniu, w krakowskiej Galerii ZPAP, wystawa "Sztuka projektowania" ma na celu, obok prezentacji poszczególnych projektów i realizacji 33 prac uczestników, "zintegrować - jak podkreśla komisarz wystawy Kinga Śliwa - środowisko osób parających się aranżacją wnętrz".
     Krakowska wystawa, obok powszechnie dostępnych pism i publikacji pokazujących trendy i dorobek projektantów, jest jednym z podstawowych elementów należących do nurtu edukacji i zmiany postrzegania zawodu projektanta wnętrz. Wśród prezentowanych na wystawie prac można oglądać zarówno meble (głównie siedziska), jak i renderingi projektów oraz zdjęcia, na których zostały pokazane już zrealizowane dokonania.
     Przedstawione propozycje charakteryzuje przede wszystkim prostota i umiar (np. "Wstęga", projekt Agnieszka Golemo), które mają prowadzić do estetycznej harmonii. Głównie odzwierciedlana przez kompleksowe realizacje, należące do najchętniej opracowywanych tematów przez projektantów, stanowi najbardziej pożądany efekt pracy.
     Wystroje wnętrz kawiarni, np. "Moliera" (projekt Anny Wiśniowskiej-Dziurman i Tomasza Jeleńskiego) czy Klubu Aktora "Loża" (projekt Jacka Rzoncy), gabinetu dermatologicznego (projekt Kingi Śliwy, naszej współpracowniczki), klubu studenckiego "Żaczek" (autorstwa: Waldemara Szweca i Rafała Ziembińskiego) czy wnętrza mieszkalnego (Katarzyna Szaszkiewicz i Joanna Majewska) będące od początku do końca autorskimi projektami i realizacjami najpełniej pozwalają na przedstawienie własnej koncepcji projektowej.
     Pełne zespolenie przemyślanych form, wprowadzających nierzadko ascetyczne koncepcje, perfekcyjna umiejętność operowania światłem i rygorystyka kolorystyczna - wyznaczają główne zasady wspóczesnego projektowania. Dzięki zastosowaniu takich środków powstają na wskroś nowoczesne wnętrza, których stylistyka nawiązuje do światowego designu.
     Drugi z wiodących kierunków, który można określić jako "myślenie o przedmiocie i symbolu", częściej sprawdza się we wnętrzach już zastanych. Wprowadzanie nowych elementów i przedmiotów (w tym koloru, światła, plamy, obrazu itp.) umożliwia kreację przestrzeni opartą na kontraście oraz nierzadko anegdocie, nawiązując tym samym do postmodernistycznych koncepcji. W przeciwieństwie do fragmentarycznych i wycinkowych projektów oferowanych przez sklepy (głównie kuchnie i łazienki), całościowa wizja zaproponowana przez fachowca eliminuje wrażenie chaosu i bylejakości. - Do optymizmu skłaniają ostatnie działania niektórych producentów mebli,__polegające na zapraszaniu projektantów do współpracy - mówi Kinga Śliwa.
     Możliwość kreowania nowych jakości w meblarstwie powinna przynieść niebawem za sobą konieczność przewartościowania myślenia o wnętrzu. Bo wnętrze jest tematem, tak żywym jak człowiek, który w nim mieszka lub z niego korzysta. W trakcie procesu projektowego wnętrze zmienia się i ewoluuje, tak jak i potrzeby, i marzenia inwestorów.
M. Musialik-Furdyna
Wystawa "Sztuka projektowania" - Galeria ZPAP "Pryzmat",
ul. Łobzowska 3.
Wystawa czynna do 16 sierpnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski