MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z dokumentacją złożysz przez internet. Cyfryzacja urzędów przyspiesza za sprawą koronawirusa

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Wojciech Matusik
- Chcemy, by już jesienią możliwe było również przesyłanie dokumentacji budowlanej online. A na koniec roku będzie można złożyć przez internet wniosek o pozwolenie na budowę – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. Od początku sierpnia trwa stopniowa cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. W rządowym serwisie e-budownictwo.gunb.gov.pl można pobrać i wypełnić odpowiednie formularze, a potem złożyć je we właściwym urzędzie.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Przez internet już teraz można:

 • zgłosić roboty budowlane (z wyjątkiem tych zgłoszeń, do których konieczne jest dołączenie projektu),
 • złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
 • zgłosić rozbiórkę,
 • wnioskować o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
 • wnioskować o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
 • zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
 • złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
 • złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Cyfryzacja: celem jest odciążenie przedsiębiorców i inwestorów

Wicepremier Emilewicz podkreśla, że celem jej resortu jest m.in. cyfrowa rewolucja. – Robimy ją po to, by odciążyć przedsiębiorców i inwestorów od papierologii, niepotrzebnej biurokracji, ułatwić im działanie. Pandemia koronowirusa w oczywisty sposób przyspieszyła proces cyfryzacji polskiej gospodarki, co jest akurat korzystne, bo obniża koszty funkcjonowania firm, ale też urzędów, upraszcza wiele czynności – mówi Jadwiga Emilewicz.

Przypomina, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba Polaków korzystających z profilu zaufanego wzrosła z ok. 400 tys. do ponad 5 mln. - W tej chwili możemy online wnioskować o dowód osobisty, zameldować się. Lekarze wystawiają e-zwolnienia i e-recepty. Możliwe jest również sprawdzenie punktów karnych, czy jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego przy sobie. Niebawem nie będzie też trzeba wozić ze sobą prawa jazdy – wylicza wicepremier.

Teraz przyszedł czas na unowocześnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Od mitręgi biurokratycznej, związanej z koniecznością osobistego składania papierowej dokumentacji w urzędzie, stopniowo przechodzimy do cyfryzacji także w tym obszarze.

- To duże ułatwienie dla inżynierów, architektów i inwestorów. A – co jeszcze ważniejsze – dzięki temu w Polsce łatwiej i szybciej będzie można zbudować dom czy budynek mieszkalny – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Cyfryzacja w budownictwie: zadowoleni inżynierowie i architekci

Odpowiedzialny za ten obszar wiceminister rozwoju Robert Nowicki wyjaśnia, że cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

- W pierwszym kroku uruchomiliśmy serwis e-budownictwo, udostępniając pilotażowo 10 formularzy elektronicznych. Można je wypełnić online, następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Ale to dopiero początek. Jesienią wypełniony formularz będzie można podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP przy pomocy Profilu Zaufanego i w całości złożyć bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu e-budownictwo – zapowiada wiceminister.

Dorota Cabańska, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, tłumaczy, że celem cyfryzacji jest uproszczenie i przyspieszenie czynności realizowanych w ramach dotychczasowych procedur.

- Zamknięcie gospodarki spowodowane przez COVID-19 uwypukliło potrzebę cyfryzacji całych działów administracji publicznej. Do pracy przy digitalizacji polskiego budownictwa zaprosiliśmy głównych zainteresowanych, czyli środowisko budowlane, architektów i inżynierów, którzy od samego początku testują i opiniują poszczególne rozwiązania, na wczesnym etapie ich tworzenia – mówi wiceszefowa GINB.

- Cyfryzacja w budownictwie nie sprowadza się tylko do zastąpienia drukowanych dokumentów ich elektroniczną kopią, ale i możliwość stosowania funkcjonalnych rozwiązań, usprawniających procesy administracyjne i budowlane – przyznaje Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. Wyjaśnia, że chodzi tu o narzędzia w projektowaniu, komunikowaniu się z urzędami i nadzorowaniu realizacji. Jej zdaniem, towarzyszące im przemyślane regulacje prawne pozwolą na prawdziwy skok w „cyfrową przestrzeń budowlaną”.

- Potrzebne jest również stworzenie systemu do korzystania z zasobów informacji dotyczących terenu lub inwestycji przechowywanych w przestrzeni elektronicznej, dostępnych tak dla inwestorów, projektantów i urzędów. Projektanci, którzy do tej pory tracili wiele czasu na dopełnienie wszystkich formalności i kompletownie dokumentów, będą mogli dłużej popracować nad jakością projektowanej architektury i ładu przestrzennego – podkreśla szefowa KRIARP. Z cyfryzacji cieszy się także Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Cyfryzacja w budownictwie: kolejne kroki

Kolejnymi etapami cyfryzacji będą:

 • wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy;
 • nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane;
 • konto inwestora w serwisie e-budownictwo
 • umożliwienie – pod koniec roku – złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

W 2019 roku wydano 99 833 pozwolenia dla budynków jednorodzinnych i 5301 pozwoleń dla budynków wielorodzinnych. Do tej pory każdy wniosek dostarczony przez interesariusza, w wersji papierowej, przechodził przez ręce urzędnika. Po wprowadzeniu przygotowywanych przez nas rozwiązań ulegnie to zmianie. Będzie to również duże ułatwienie dla obłożonych pracą urzędników.

Co istotne, po nowelizacji przepisów zachowana zostanie także dotychczasowa – papierowa postać – dokumentacji składanej do organów administracji budowlanej. Zainteresowany będzie miał od tej pory możliwość wyboru, czy chce w procesie budowlanym kontaktować się z organem w postaci elektronicznej, czy papierowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski