Wnioski lepiej złożyć

DSF
Wokół zagrody

   Do minionego wtorku wnioski o płatności obszarowe złożyło 3738 rolników z terenu powiatu wielickiego, tj. znacznie więcej niż przed rokiem. Termin składania formularzy mija 31 maja, potem trzeba będzie płacić karne odsetki. Ostateczny termin składania dokumentów mija 25 czerwca.
   Zainteresowanie płatnościami obszarowymi w tym roku jest znacznie większe niż w 2004. W całej Małopolsce do wtorku złożyło wnioski aż 142 tys. 364 rolników., tj. o 8 procent więcej niż przed rokiem, a liczba ta nie jest ostateczna. Krzysztof Kozendra z Małopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uważa, że wynik ten wskazuje na klęskę tych polityków, którzy rok temu - kiedy producenci rolni po raz pierwszy składali wnioski o płatności obszarowe - zniechęcali rolników, przekonując, że stracą oni swoją ziemię na rzecz wspólnoty. - Teraz ci rolnicy, którzy poszli za głosem polityków i nie wystąpili o dopłaty, widzą, że ich sąsiedzi nie tylko nic nie stracili, ale zarobili; tym tłumaczę wzrost zainteresowania płatnościami obszarowymi - podkreśla Krzysztof Kozendra.

\\\*

   Nadal jednak nie wiadomo - zauważa nasz rozmówca - ile w tym roku rolnik otrzyma z tytułu płatności obszarowych. Zależy to bowiem od kursu euro w momencie wypłacania pieniędzy, którego w tym momencie nie sposób przewidzieć. Tak czy siak, będzie to niemniej niż 400 zł za 1 hektar - tj. kwota, której nie sposób podarować.

\\\*

   Wnioski o przyznanie płatności należy składać do 31 maja br. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopuszczalne jest złożenie wniosku po tym terminie, ale nie później niż do 25 czerwca 2005 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi płatność będzie obniżana o 1 procent.
   Natomiast rolnik, gospodarujący na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, może wystąpić również o przyznanie dodatkowych płatności z tytułu ONW (tj. obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania). W Małopolsce jest wiele gmin zaliczonych do ONW - zarówno na terenach nizinnych, jak obszarach górskich.
   Głównym celem programu jest zapewnienie ciągłości rolniczego użytkowania gruntów na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania poprzez wsparcie finansowe gospodarstw rolnych, które znajdują się na tych terenach. W Polsce wydzielono trzy typy ONW: obszary górskie; obszary nizinne; obszary ze specyficznymi naturalnymi utrudnieniami.
   Pomoc udzielana jest w postaci corocznych zryczałtowanych płatności w wysokości od 179 do 320 zł na hektar użytków rolnych, w celu zrekompensowania wyższych kosztów lub gorszych wyników produkcji rolnej. O pomoc w ramach ONW mogą ubiegać się producenci rolni gospodarujący w całości lub na części działek w granicy ONW. Beneficjenci ONW zobowiązują się do przestrzegania zwykłej dobrej praktyki rolniczej na terenie całego gospodarstwa, a także do użytkowania rolniczego działek zgłoszonych do płatności, przez okres co najmniej 5 lat.
   Producenci rolni, którzy zamierzają po raz pierwszy złożyć wniosek o płatności obszarowe, powinni wystąpić do ARiMR o nadanie im numeru identyfikacyjnego. Formularze wniosków o płatności bezpośrednie można otrzymać w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Są one także dostępne na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Wnioski należy składać w biurze właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
(DSF)

Ceny prosto z targowiska

   Zboża (w zł za kwintal): pszenica - od 30,00 (Miechów) do 46,00 (Oświęcim); żyto - 34 (Proszowice); jęczmień - od 29 (Miechów) do 35,00 (Proszowice); kukurydza - od 42,00 (Proszowice) do 52,00 (Oświęcim)
   Ziemniaki (w zł za kg): od 0,32,5 (Skała) do 0,46 (Proszowice)
   Prosięta (w zł za parę): od 300,00 (Proszowice) do 340,00 (Wadowice)
   Krowy mleczne (w zł za sztukę): 2800,00 (Proszowice)
   Żywiec (w zł za kg): wieprzowy 3,50 (Proszowice) do 3,60 (Miechów); wołowy młody - 4,60 (Miechów)
   Ceny na placu targowym na Rybitwach z 27 maja (w zł za kg): ziemniaki - 0,37, buraki - 0,32, pietruszka - 1,50, pietruszka natka - 0,40, marchew - 0,40, seler - 0,80, cebula - 0,20, kapusta biała - 0,22, czerwona - 0,24, pomidory - 6,00, pory - 0,40, jabłka - 1,25
(DSF)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie