Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnuk Piłsudskiego o duchu legionów

Sylwia Nowosińska
Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego
Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego FOT. ANDRZEJ BANAŚ
O tym się mówi. Rodziny legionistów i organizatorzy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej uczcili wczoraj Spotkaniem Pokoleń setną rocznicę wymarszu „Kadrówki” z Oleandrów.

– Być córką legionisty to ogromny zaszczyt – mówi Wanda Dąbrowa-Kostka, córka Władysława Wisłockiego, żołnierza I Kompanii Kadrowej na wczorajszym Spotkaniu Pokoleń w magistracie. – W naszym domu cały czas mówiło się o legionach – dodaje.

– Tata był bardzo przywiązany do marszałka Piłsudskiego. Z powodu dużej różnicy wieku mówił na niego „dziadek”. Po przeżyciach na froncie spoważniał, stał się introwertykiem. Bardzo przeżył śmierć Piłsudskiego. Po wojnie musiał ukrywać swoją działalność, aby nasza rodzina nie była szykanowana – wspomina córka żołnierza.

We wczorajszych uroczystościach uczestniczył także Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego. – Wśród nas są Ci, którzy odziedziczyli historię nie tylko w genach, ale także zaangażowali się w nią z wyboru. Ze wzruszeniem myślę o tym, że mamy wspólnie coś wyjątkowo wartościowego – ducha legionów – podkreślał Jaraczewski, obecnie dyrektor powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sule­jówku, które zostanie otwarte w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli w 2018 roku.

Na spotkanie przyjechała także Danuta Sujkowska-Francki, córka najmłodszego żołnierza I Kompanii Kadrowej Zbigniewa Sujkowskiego pseud. Bolko, później szefa Biura Studiów Kedywu Komendy Głównej AK.

– Ze względów zdrowotnych tatuś nie mógł pozostać w wojsku, poszedł więc na studia geologiczne. Po 1939 roku wstąpił jednak do AK. W czasie wojny wyjechał do Wielkiej Brytanii, aby zdobyć wiedzę o nowych technologiach sabotażu i dywersji. Po wybuchu powstania do Polski już nie wrócił – wspomina pani Danuta.

W Spotkaniu Pokoleń zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy legionowego czynu niepodległościowego wzięli udział potomkowie żołnierzy I Kompanii Kadrowej, którzy 6 sierpnia 1914 roku wyruszyli z Oleandrów. Uczestnicy obejrzeli także filmy „Orlęta Lwowskie” i „Narody tracąc pamięć, tracą życie” nagrodzone w X Jubileuszowym Przeglądzie Twórczości Patriotycznej Młodzieży.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski