Woda czysta i trawa zielona

Redakcja
Od lewej: radni Krzysztof Konieczny i Zygmunt Zbień, Józef Dulewicz - przewodniczący RG i Apoloniusz Dulewski Fot. Zbigniew Wojtiuk
Od lewej: radni Krzysztof Konieczny i Zygmunt Zbień, Józef Dulewicz - przewodniczący RG i Apoloniusz Dulewski Fot. Zbigniew Wojtiuk
Udostępnij:
Dobrze w realiach gminy Słaboszów sprawdza się opracowany niemałym nakładem sił i środków Gminny Plan Gospodarki Odpadami. Dzięki niemu wywóz śmieci jest bodajże najtańszy w całym powiecie miechowskim. - Także za jego sprawą w naszej Kalince zamiast fekaliów pływają ryby - zaznaczył na ostatniej sesji Rady Gminy jej wiceprzewodniczący Apoloniusz Dulewski.

Od lewej: radni Krzysztof Konieczny i Zygmunt Zbień, Józef Dulewicz - przewodniczący RG i Apoloniusz Dulewski Fot. Zbigniew Wojtiuk

SŁABOSZÓW. Segregacja i odzyskiwanie odpadów są coraz bardziej powszechne i akceptowane

Gminny Plan Gospodarki Odpadami został przyjęty do realizacji uchwałą RG z 19 października 2004 r. Minionych 5 lat to nowe doświadczenia, ale także i nowe wyzwania.
- Wytwórcami odpadów na terenie naszej gminy są wyłącznie gospodarstwa domowe. Tylko niewielki odsetek stanowią instytucje publiczne i podmioty gospodarcze. Na podstawie zasiedlonych budynków mieszkalnych oszacowaliśmy, że mieszkańcy tworzą 990 gospodarstw domowych, z czego 144 gospodarstwa tworzą emeryci mieszkający samotnie - informuje wójt Zbigniew Kita.
Obsługę gminy w zakresie zbierania odpadów prowadzi firma z Sędziszowa w województwie świętokrzyskim na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta na okres 10 lat. Zebrane przez firmę odpady (zmieszane) wytworzone na terenie słaboszowskiej gminy, są wywożone i składowane w Borszowicach koło Sędziszowa.
- To dobra i już sprawdzona forma. Firma we własnym zakresie wyposażyła właścicieli nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów mieszanych o pojemności 120 l, 240 l i 1,1 metra sześć. Odpady odbierane są na podstawie podpisanych z właścicielami nieruchomości umów cywilnoprawnych. Według stanu na 31 grudnia 2008 r., umowami związanych było 802 gospodarzy. Zorganizowaną zbiórką odpadów zmieszanych komunalnych objętych było w ubiegłym roku 94,8 proc. gospodarstw - czytał sekretarz ostatniej sesji RG Krzysztof Konieczny.
To jednak już nie wystarcza. Gmina coraz bardziej nastawia się na recykling, segregację i odzysk surowców do powtórnego wykorzystania. Zużyte baterie i akumulatory można zwracać do punktów ich zbierania. Na terenie gminy zużyte baterie zbierane są przez szkoły podstawowe w Dziaduszycach i Janowicach. Pojemniki na zbiórkę tego konkretnie odpadu znajdują się w siedzibie Urzędu Gminy. Jedna z warszawskich firm zajmująca się odzyskiem tego odpadu w ramach programu zbiórki baterii, wyposażyła nieodpłatnie szkoły w pojemniki, które po zapełnieniu również nieodpłatnie są przez firmę odbierane. Utylizator baterii rewanżuje się za trud zbierania fundowanymi młodzieży nagrodami.
- Odpady metalowe, w tym wielkogabarytowe, sprzedawane są przez mieszkańców obwoźnym punktom skupu złomu. Jest również egzekwowana ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakładająca obowiązek na sprzedawców przy zakupie nowego odbioru zużytego (sztuka za sztukę) - uzupełnia wójt Kita.
W gminach wiejskich odpady zielone są zwyczajowo poddawane kompostowaniu lub wysuszeniu i niestety spalaniu. Tak również dzieje się w gminie Słaboszów i zapewne "sezonowo" nie pomaga to w utrzymaniu należytej czystości powietrza. Ale żeby w piecach węglowych spalano jedynie tekturę i papier (nie plastik) to byłoby bardzo dobrze...
Odpady remontowo-budowlane (głównie gruz), zużywa się przy budowie fundamentów nowych budynków oraz przeznacza na utwardzanie dróg gruntowych i podjazdów do zabudowań. Drewno pochodzące z rozbiórki służy jako opał. Dzięki opracowanemu i uchwalonemu 5 lat temu GPGO, gmina Słaboszów stała się bardziej ekologiczna.
Zbigniew Wojtiuk
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie