Woda czysta i trawa zielona

Redakcja
Od lewej: radni Krzysztof Konieczny i Zygmunt Zbień, Józef Dulewicz - przewodniczący RG i Apoloniusz Dulewski Fot. Zbigniew Wojtiuk
Od lewej: radni Krzysztof Konieczny i Zygmunt Zbień, Józef Dulewicz - przewodniczący RG i Apoloniusz Dulewski Fot. Zbigniew Wojtiuk
Dobrze w realiach gminy Słaboszów sprawdza się opracowany niemałym nakładem sił i środków Gminny Plan Gospodarki Odpadami. Dzięki niemu wywóz śmieci jest bodajże najtańszy w całym powiecie miechowskim. - Także za jego sprawą w naszej Kalince zamiast fekaliów pływają ryby - zaznaczył na ostatniej sesji Rady Gminy jej wiceprzewodniczący Apoloniusz Dulewski.

Od lewej: radni Krzysztof Konieczny i Zygmunt Zbień, Józef Dulewicz - przewodniczący RG i Apoloniusz Dulewski Fot. Zbigniew Wojtiuk

SŁABOSZÓW. Segregacja i odzyskiwanie odpadów są coraz bardziej powszechne i akceptowane

Gminny Plan Gospodarki Odpadami został przyjęty do realizacji uchwałą RG z 19 października 2004 r. Minionych 5 lat to nowe doświadczenia, ale także i nowe wyzwania.
- Wytwórcami odpadów na terenie naszej gminy są wyłącznie gospodarstwa domowe. Tylko niewielki odsetek stanowią instytucje publiczne i podmioty gospodarcze. Na podstawie zasiedlonych budynków mieszkalnych oszacowaliśmy, że mieszkańcy tworzą 990 gospodarstw domowych, z czego 144 gospodarstwa tworzą emeryci mieszkający samotnie - informuje wójt Zbigniew Kita.
Obsługę gminy w zakresie zbierania odpadów prowadzi firma z Sędziszowa w województwie świętokrzyskim na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta na okres 10 lat. Zebrane przez firmę odpady (zmieszane) wytworzone na terenie słaboszowskiej gminy, są wywożone i składowane w Borszowicach koło Sędziszowa.
- To dobra i już sprawdzona forma. Firma we własnym zakresie wyposażyła właścicieli nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów mieszanych o pojemności 120 l, 240 l i 1,1 metra sześć. Odpady odbierane są na podstawie podpisanych z właścicielami nieruchomości umów cywilnoprawnych. Według stanu na 31 grudnia 2008 r., umowami związanych było 802 gospodarzy. Zorganizowaną zbiórką odpadów zmieszanych komunalnych objętych było w ubiegłym roku 94,8 proc. gospodarstw - czytał sekretarz ostatniej sesji RG Krzysztof Konieczny.
To jednak już nie wystarcza. Gmina coraz bardziej nastawia się na recykling, segregację i odzysk surowców do powtórnego wykorzystania. Zużyte baterie i akumulatory można zwracać do punktów ich zbierania. Na terenie gminy zużyte baterie zbierane są przez szkoły podstawowe w Dziaduszycach i Janowicach. Pojemniki na zbiórkę tego konkretnie odpadu znajdują się w siedzibie Urzędu Gminy. Jedna z warszawskich firm zajmująca się odzyskiem tego odpadu w ramach programu zbiórki baterii, wyposażyła nieodpłatnie szkoły w pojemniki, które po zapełnieniu również nieodpłatnie są przez firmę odbierane. Utylizator baterii rewanżuje się za trud zbierania fundowanymi młodzieży nagrodami.
- Odpady metalowe, w tym wielkogabarytowe, sprzedawane są przez mieszkańców obwoźnym punktom skupu złomu. Jest również egzekwowana ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakładająca obowiązek na sprzedawców przy zakupie nowego odbioru zużytego (sztuka za sztukę) - uzupełnia wójt Kita.
W gminach wiejskich odpady zielone są zwyczajowo poddawane kompostowaniu lub wysuszeniu i niestety spalaniu. Tak również dzieje się w gminie Słaboszów i zapewne "sezonowo" nie pomaga to w utrzymaniu należytej czystości powietrza. Ale żeby w piecach węglowych spalano jedynie tekturę i papier (nie plastik) to byłoby bardzo dobrze...
Odpady remontowo-budowlane (głównie gruz), zużywa się przy budowie fundamentów nowych budynków oraz przeznacza na utwardzanie dróg gruntowych i podjazdów do zabudowań. Drewno pochodzące z rozbiórki służy jako opał. Dzięki opracowanemu i uchwalonemu 5 lat temu GPGO, gmina Słaboszów stała się bardziej ekologiczna.
Zbigniew Wojtiuk
miechowski@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie