Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda dla mieszkańców i strefy aktywności gospodarczej. Gmina Słomniki wybudowała nowe ujęcie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
O dostawę wody do kranów zadbali samorządowcy ze Słomnik - wybudowali nowe ujęcie
O dostawę wody do kranów zadbali samorządowcy ze Słomnik - wybudowali nowe ujęcie Fot. Grzegorz Olkowski / polska press
Nowej ujęcie wody powstało w gminie Słomniki. To ważne przedsięwzięcie, bo pozwala na zabezpieczenie wody dla mieszkańców północnej części gminy. Poza tym jest to strategiczne ujęcie dla Strefy Aktywności Gospodarczej w Wężerowie.

Po wybudowaniu tego ujęcia słomniccy samorządowcy mogą odetchnąć z ulgą, bo w ostatnich latach dostawy wody z sieci gminnej stawały pod znakiem zapytania. Były obawy o to, czy latem nie zabraknie wody.

- Mamy obecnie w gminie siedem ujęć wody licząc z tym nowym, oddanym ostatnio w Wężerowie. W ostatnich latach w czasie upałów wiedzieliśmy, że nasz system i dostawa wody jest na granicy wytrzymałości. Budowa nowego ujęcia była koniecznością - mówi Michał Chwastek, wiceburmistrz Słomnik.

Do rozwiązania była nie tyko sprawa dostarczania wody dla mieszkańców, ale także dla Strefy Aktywności Gospodarczej w Wężerowie. Bez nowego, wydajnego ujęcia wody był problem z lokowaniem się firm w strefie, bo zaopatrzenie w wodę było kluczowe dla nowych przedsięwzięć w strefie.

- Rzeczywiście inwestorzy pojawiali się, a my dawaliśmy warunki dla firm uzależniając je od tego, czy wybudujemy nowe ujęcie. W strefie działa kilka firm, kolejni inwestorzy przychodzili do nas, więc musieliśmy sprawę wody rozwiązać jak najszybciej. Pomocne były dotacje z programu rządowego Polski Ład. Wybudowaliśmy to ujęcie z dużym dofinansowaniem - zaznacza wiceburmistrz.

Ujęcie wody w Wężerowie wykonała firma Inżynieryjna Systembud Grzegorz Nowak z Klimontowa. Koszt zadania wyceniono na 1 mln 164 tys. zł. Jak wskazują słomniccy urzędnicy zdecydowana większość przedsięwzięcia w wysokości 1 mln 106 tys. zł została sfinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Inwestycja w ujęcie wody na potrzeby mieszkańców i rozwijającej się Strefy Aktywności Gospodarczej obejmowała przede wszystkim: budowę obiektu hydroforni, powstanie studni głębinowej i montaż jej obudowy, budowę neutralizatora, dwóch zbiorników na nieczystości, a także powstanie pompy głębinowej i chloratora z urządzeniami. Zadbano także o pełną automatyzację procesu uzdatniania wraz z monitoringiem. Zdolność poboru wody na tym ujęciu wynosi do 51 metrów sześciennych na godzinę. Zagospodarowany został również terenu - wybudowane zostało ogrodzenia i brama wjazdowa.

Jak podkreśla Michał Chwastek to nowe ujęcie pozwala na rozwój strefy. A ta jest ważnym miejscem rozwoju gminy, bo lokujące się tutaj firmy, to nowe podatki spływające do samorządowego budżetu i miejsca pracy dla okolicznych mieszańców.

Wizualizacja nowej części Szkoły Podstawowej w Michałowicach

Rozbudowa podstawówki w Michałowicach to konieczność. W gmin...

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski