Woda dla mieszkańców i strefy aktywności gospodarczej. Gmina Słomniki wybudowała nowe ujęcie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
O dostawę wody do kranów zadbali samorządowcy ze Słomnik - wybudowali nowe ujęcie
O dostawę wody do kranów zadbali samorządowcy ze Słomnik - wybudowali nowe ujęcie Fot. Grzegorz Olkowski / polska press
Nowej ujęcie wody powstało w gminie Słomniki. To ważne przedsięwzięcie, bo pozwala na zabezpieczenie wody dla mieszkańców północnej części gminy. Poza tym jest to strategiczne ujęcie dla Strefy Aktywności Gospodarczej w Wężerowie.

Po wybudowaniu tego ujęcia słomniccy samorządowcy mogą odetchnąć z ulgą, bo w ostatnich latach dostawy wody z sieci gminnej stawały pod znakiem zapytania. Były obawy o to, czy latem nie zabraknie wody.

- Mamy obecnie w gminie siedem ujęć wody licząc z tym nowym, oddanym ostatnio w Wężerowie. W ostatnich latach w czasie upałów wiedzieliśmy, że nasz system i dostawa wody jest na granicy wytrzymałości. Budowa nowego ujęcia była koniecznością - mówi Michał Chwastek, wiceburmistrz Słomnik.

Do rozwiązania była nie tyko sprawa dostarczania wody dla mieszkańców, ale także dla Strefy Aktywności Gospodarczej w Wężerowie. Bez nowego, wydajnego ujęcia wody był problem z lokowaniem się firm w strefie, bo zaopatrzenie w wodę było kluczowe dla nowych przedsięwzięć w strefie.

- Rzeczywiście inwestorzy pojawiali się, a my dawaliśmy warunki dla firm uzależniając je od tego, czy wybudujemy nowe ujęcie. W strefie działa kilka firm, kolejni inwestorzy przychodzili do nas, więc musieliśmy sprawę wody rozwiązać jak najszybciej. Pomocne były dotacje z programu rządowego Polski Ład. Wybudowaliśmy to ujęcie z dużym dofinansowaniem - zaznacza wiceburmistrz.

Ujęcie wody w Wężerowie wykonała firma Inżynieryjna Systembud Grzegorz Nowak z Klimontowa. Koszt zadania wyceniono na 1 mln 164 tys. zł. Jak wskazują słomniccy urzędnicy zdecydowana większość przedsięwzięcia w wysokości 1 mln 106 tys. zł została sfinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Inwestycja w ujęcie wody na potrzeby mieszkańców i rozwijającej się Strefy Aktywności Gospodarczej obejmowała przede wszystkim: budowę obiektu hydroforni, powstanie studni głębinowej i montaż jej obudowy, budowę neutralizatora, dwóch zbiorników na nieczystości, a także powstanie pompy głębinowej i chloratora z urządzeniami. Zadbano także o pełną automatyzację procesu uzdatniania wraz z monitoringiem. Zdolność poboru wody na tym ujęciu wynosi do 51 metrów sześciennych na godzinę. Zagospodarowany został również terenu - wybudowane zostało ogrodzenia i brama wjazdowa.

Jak podkreśla Michał Chwastek to nowe ujęcie pozwala na rozwój strefy. A ta jest ważnym miejscem rozwoju gminy, bo lokujące się tutaj firmy, to nowe podatki spływające do samorządowego budżetu i miejsca pracy dla okolicznych mieszańców.

Wizualizacja nowej części Szkoły Podstawowej w Michałowicach

Rozbudowa podstawówki w Michałowicach to konieczność. W gmin...

Polska pierwsza w rankingu CNN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie