Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda (na razie) zdatna

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Większość wyposażenia stacji uzdatniania wody nadal stanowią leciwe urządzenia
Większość wyposażenia stacji uzdatniania wody nadal stanowią leciwe urządzenia Fot. Aleksander Gąciarz
Proszowice. Od momentu zamontowania nowych urządzeń na stacji uzdatniania, obiektu nie trzeba było ani razu zamykać. Do pełni szczęścia droga jednak bardzo daleka.

- Od Światowych Dni Młodzieżowy czterokrotnie pobieraliśmy próbki wody z miejskiego wodociągu i żadne z tych badań nie wykazało obecności bakterii coli ani innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych - informuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Proszowicach, Katarzyna Bandoła.

To dobra wiadomość, bo w pierwszym półroczu bieżącego roku nie było praktycznie miesiąca, by badania próbek wody nie wykazały jej skażenia bakteriami coli. Za każdym razem trzeba było zamykać ujęcie na Ścieklcu i dostarczać odbiorcom wodę z ujęcia w Pa-łecznicy. To z kolei niosło za sobą koszty (dla Proszowic) i kłopoty z utrzymaniem właściwego ciśnienia wody dla Pałecznicy. Czasem na ponowne uruchomienie ujęcia trzeba było czekać tydzień i dłużej.

Dopiero zakup i montaż urządzeń do uzdatniania spowodował, że kłopoty - przynajmniej na razie - skończyły się. - Biorąc pod uwagę, z jaką częstotliwością problemy występowały wcześniej, można powiedzieć, że nowe urządzenia okazały się skuteczne. Co jednak nie zmienia faktu, że był to tylko lifting, mały krok w dobrym kierunku. Większość infrastruktury na stacji uzdatniana nie zmieniła się - mówi Katarzyna Bandoła.

Jeszcze bardziej ostrożny w sądach jest prezes Wodociągów Proszowickich Waldemar Wołek. Jak zapewnia, mimo braku komunikatów o skażeniu wody, wcale nie sypia spokojnie. - Zdaję sobie sprawę, że problemy w każdej chwili mogą się pojawić. Wystarczy mała awaria i bakterie w wodzie znów wystąpią. Aby doprowadzić naszą infrastrukturę do odpowiedniego stanu, potrzebne są ogromne nakłady - tłumaczy.

Przypomnijmy, że przy okazji ŚDM gmina Proszowice otrzymała pomoc od wojewody małopolskiego, dzięki czemu można było zainwestować ponad 400 tys. zł z wyposażenie stacji uzdatniania. U źródła tej decyzji leżała m. in. obawa, że do skażenia może dojść w momencie, gdy w gminie będą gościć zagraniczni pielgrzymi. Udało się wtedy zakupić i zamontować sterylizator UV, który ma eliminować występujące w wodzie bakterie. - To był tylko wstęp do tego, co powinniśmy zrobić. Poza tym swoje zasługi mają również nasi pracownicy, którzy szybko reagują, gdy zauważą coś niepokojącego - mówi prezes Wołek.

Burmistrz Grzegorz Cichy dodaje do tego jeszcze działania „profilaktyczne”. Nie jest tajemnicą, że powodem skażenia wody z ujęcia na Ścieklcu były ścieki, które dostawały się do rzeki. - Zwróciliśmy się z prośbą do wójtów gmin położonych w zlewni Ścieklca, by podjęli działania kontrolne, dotyczące m. in. nielegalnego zrzutu ścieków. Sami też sprawdzamy to na swoim terenie - zaznacza.

Prezes Wołek uważa, że najgorszą rzeczą byłoby zatrzymanie się na obecnym etapie i zapowiada działania w kierunku unowocześnienia procesu koagulacji (w tym celu wczoraj w Proszowicach gościli specjaliści z Politechniki Krakowskiej) oraz budowę studni głębinowej w Szczytnikach, niedaleko granicy z gminą Pałecznica. Na przeszkodzie szybkiej realizacji obu zamierzeń stoją oczywiście pieniądze. Nadzieja, że uda się zaciągnąć kredyt, okazała się płonna. Wodociągi nie mają majątku, mogącego stanowić zabezpieczenie dla banku. Nadzieja w tym, że w przyszłorocznym budżecie gmina Proszowice zabezpieczy środki na inwestycje. - Pan prezes złożył zapotrzebowanie na wiele elementów i w tej chwili nie chciałbym składać wiążących deklaracji co do tego, na które z nich znajdą się pieniądze. Niemniej ja również uważam, że powstanie ujęcia głębinowego jest dla naszej gminy bardzo ważne - mówi burmistrz Cichy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski