Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda na wagę złota. Najwyższy czas zacząć ją oszczędzać

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Każdy z nas zużywa dziennie ok. 150 litrów wody, w tym jedynie 2,5–3 l do celów konsumpcyjnych
Każdy z nas zużywa dziennie ok. 150 litrów wody, w tym jedynie 2,5–3 l do celów konsumpcyjnych Dariusz Gdesz
Woda i zmiany klimatu są ze sobą nierozerwalnie związane. Ekstremalne zjawiska pogodowe powodują, że czystej wody jest coraz mniej. Dlatego każdy z nas musi się nauczyć ją oszczędzać. Tylko bowiem dobrze zaplanowane i długofalowe działania pozwolą nam uratować zasoby wodne, które – podkreślmy – mamy w Polsce bardzo skromne i które stale się kurczą.

Klimatolodzy dowodzą, że obecna dekada jest najgorętsza od stuleci. Wraz z nadejściem fali upałów, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Coraz bardziej dokuczają nam też susze. Tym samym deficyt wody zaczyna być coraz bardziej odczuwalny i coraz częściej pojawiają się apele o ograniczenie wykorzystywania uzdatnionej wody do celów innych niż spożywcze i higieniczne.

Dziś nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że życie nas samych, jak i kondycja gospodarcza i społeczna otaczającego nas świata zależy w dużej mierze od prawidłowej i racjonalnej gospodarki wodnej. Nie możemy dłużej czekać – jeśli chcemy, by nasze dzieci i wnuki nie miały problemów z dostępem do zasobów wodnych, musimy podjąć działania już dziś.

Dostosowanie się do skutków zmian klimatu związanych z wodą jest konieczne, by ratować życie na Ziemi. Rozwiązaniem jest ochrona mórz i oceanów, terenów podmokłych, przyjęcie inteligentnych technik rolniczych, ponowne wykorzystanie ścieków oczyszczonych, a także zagospodarowanie wody deszczowej.

Znaczenie wody w życiu człowieka jeszcze bardziej uwydatnia obecna sytuacja epidemiczna. Orężem w tej nierównej walce jest między innymi woda – pozwala zachować bezpieczeństwo higieniczne. Dlatego dbajmy o nią każdego dnia, nie marnujmy i szanujmy jej zasoby.

Dla krakowian dobrą wiadomością jest to, że miasto ma zapewnione pełne bezpieczeństwo i ciągłość dostaw najwyższej jakości wody zdatnej do picia prosto z kranu. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nie zaobserwowano też negatywnego wpływu na krakowski system zaopatrzenia w wodę okresów charakteryzujących się deficytem opadów i występowaniem suszy.

Zmiany klimatu powodują jednak, że w ciągu najbliższych lat trzeba będzie podjąć strategiczne działania w zakresie zapewnienia nowych, rezerwowych źródeł wody. Dlatego Wodociągi Miasta Krakowa przygotowały plan, którego jednym z głównych elementów jest powrót do czerpania wody z Wisły. To długofalowe działanie, które może pomóc rozwiązać problemy niedoborów w przyszłości, a o których musimy myśleć z dużym wyprzedzeniem.

To myślenie z dużym wyprzedzeniem powinno obejmować również nas – zwykłych ludzi. Wodociągi Miasta Krakowa już od lat zachęcają mieszkańców do oszczędzania wody, organizując coraz to nowe kampanie informacyjno-edukacyjne. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, co każdy z nas może zrobić, by nie marnować wody. Wystarczy kilka drobnych zmian w codziennym życiu.

Podpowiadamy, jak oszczędzać wodę

Każdy z nas zużywa dziennie ok. 150 litrów wody, w tym jedynie 2,5–3 l do celów konsumpcyjnych. A resztę? Przykładowo do ręcznego mycia naczyń zużywamy aż ok. 60 litrów wody dziennie, a do spłukiwania toalety – 30–50 litrów. Co zrobić, by tę ilość zmniejszyć. Oto rady, jak oszczędzać wodę.

1. Zawsze zakręcaj kran podczas mycia zębów czy golenia się. Gdy w tym czasie woda wciąż leci z kranu, tracisz jej nawet 9 litrów na minutę!

2. Zamiast kąpieli w wannie bierz szybkie prysznice. Pełna wanna to aż 180–200 litrów wody, a minuta pod prysznicem – tylko 10.

3. Używaj zmywarki do mycia naczyń. Korzystaj z programów oszczędnościowych zużycia wody w zmywarce za każdym razem, gdy nie załadujesz pełnego wsadu.

4. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnij komorę zlewu (lub miskę), umyj wszystkie naczynia, a następnie spłucz je szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

5. Używaj pralki tylko wtedy, gdy jest już pełna. Tak jest oszczędniej i bardziej efektywnie. Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekologiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.

6. Sprawdź instalację wodną w domu i zlikwiduj ewentualne przecieki, napraw nieszczelne zawory, spłuczki i kapiące krany. Jeśli kran kapie z częstotliwością kropla na sekundę, to tygodniowo tracisz w ten sposób nawet 90 litrów wody!

7. Zamontuj urządzenia ograniczające zużycie wody, np. perlatory w kranach. Napowietrzają one wypływającą wodę, co sprawia, że strumień jest silniejszy, choć wody leci mniej.

8. W zlewach, umywalkach czy wannach używaj baterii jednouchwytowych. Dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody, niż kręcąc dwoma kurkami. Dobrze jest także zainwestować w baterię termostatyczną – sama reguluje ona temperaturę wody, co również przyczynia się do mniejszego zużycia tego cennego surowca i do oszczędności.

9. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Przecież chusteczkę higieniczną możesz wyrzucić do kosza. Stosuj też nowoczesne spłuczki, które oszczędzają nawet 50 proc. wody.

10. Mrożonych produktów nie rozmrażaj pod bieżącą wodą ani z wykorzystaniem ciepłej wody. Po prostu wyjmij je z zamrażalnika i włóż na noc do lodówki. Pamiętaj: najzdrowiej jest rozmrażać żywność w warunkach chłodniczych.

11. Nie wylewaj wody, którą możesz wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć np. do sprzątania, a tej po myciu warzyw – do podlania kwiatów.

12. Zbieraj deszczówkę.
Jeśli masz ogród koło domu lub działkę na obrzeżach miasta, to możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast bieżącej wody z sieci. Zaoszczędzisz w ten sposób kilka złotych miesięcznie.

Zredukuj swój ślad wodny

Ślad wodny to suma pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta. Dotyczy on produktów, do których wytwarzania potrzebna jest woda. Pamiętaj! Każdy z nas ma wpływ na redukcję śladu wodnego.

  • Bezpośrednie zużycie wody dotyczy wszystkich codziennych czynności, jak picie, kąpiel, pranie, gotowanie.
  • Pośrednie zużycie wody dotyczy wszystkich etapów produkcji, w których jest potrzebna woda, np. w przypadku warzyw jest to odpowiednie nawadnianie pól uprawnych etc.
  • Do produkcji 1 kg czekolady potrzeba aż 17 196 litrów wody.
  • Do produkcji 1 kg wołowiny wykorzystywane jest 15 415 litrów wody.
  • Jedna para dżinsów to aż 9 982 litry wody.
  • Największe zużycie wody występuje w sektorze rolniczym Jest to aż 92 proc. światowego rocznego zużycia wody. Na drugim miejscu jest przemysł – 4,4 proc. Zużycie wody w gospodarstwach domowych stanowi 3,6 proc. całkowitego zużycia na świecie.
  • W Polsce przyjmuje się, że średnia wartość śladu wodnego przeciętnego gospodarstwa domowego to od 350 do 400 litrów każdego dnia. W Etiopii jest to 15 litrów.
  • Zredukuj swój ślad wodny: oszczędzaj wodę do codziennego użytku, kupuj artykuły o najniższym śladzie wodnym, ogranicz konsumpcję, daj drugie życie przedmiotom, których nie używasz, nie marnuj jedzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski