MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda z Wadowic płynie do sołectw

Redakcja
STRYSZÓW. W gminie podczas ostatniego lata dotkliwie odczuto brak wody. Mimo zimy i opadów śniegu, wody przybyło niewiele. Aby temu zaradzić, samorząd zainwestował w wodociąg. Od początku miesiąca woda do sołectwa Łękawica płynie z Barwałdu Średniego.

Wójt gminy Stryszów Jan Wacławski przed studniami w Łękawicy FOT. ROBERT SZKUTNIK

- Kupujemy wodę od Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to możliwe, gdyż wybudowaliśmy 1300 metrów rurociągu oraz przepompownię wody - mówi Jan Wacławski, wójt gminy Stryszów. Dodając, że po zakończeniu rozruchu technologicznego woda zasili nie tylko Łękawicę, ale także sąsiednie wioski. Wyrówna też braki ciśnienia w sieci.

Woda kupowana w Kalwarii tak naprawdę płynie do Łękawicy aż z Wadowic, z ujęcia na Skawie w Jaroszo-wicach. I ta z własnych ujęć, i ta kupowana od sąsiadów kosztuje odbiorców tyle samo - 7,85 zł netto, plus 8 procent VAT. Gmina w przypadku gospodarstw domowych dopłaca do każdego metra 3,55 zł, a do przedsiębiorstw złotówkę mniej.

Jednak o wodzie część mieszkańców i tak może tylko pomarzyć. Wody nie ma nadal bądź brakuje jej okresowo w 120 gospodarstwach. To głównie mieszkańcy przysiółków znajdujących się w trudno dostępnym terenie, leśnym i górzystym. Tak jest w przysiółku Wajdówka i Wajdówka Dział, Ligoczyzna w części sołectwa Zakrzów oraz Dąbrówka, a także Leśnica.

Część gospodarstw zaopatrywana jest w wodę dostarczaną przez spółki wodne. - U nas tak podłączonych jest trzydzieści pięć gospodarstw - mówi Wanda Worytko z Wajdówki.

Takie spółki w gminie czerpią wodę ze źródeł w lasach, potoków lub studni. Dalej płynie ona pod wpływem grawitacji lub jest tłoczona hydroforami.

- Gmina zwodociągowana jest w 27 procentach. Po uzyskaniu pełnej mocy z nowego rurociągu do Łękawicy będzie to 40 procent - mówi wójt Jan Wacławski. Dodając, że samorząd zrobił już co mógł, aby wody nie zabrakło. I tak w Stroniu jest ujęcie wody powierzchniowe na potoku (zaopatruje Stronie i Zakrzów), w Dąbrówce są dwie studnie głębinowe, w Łękawicy aż cztery studnie głębinowe.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski