Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda z Wisły może ogrzewać barki

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Barka Aquarius ma szanse być ogrzewana dzięki pompom ciepła
Barka Aquarius ma szanse być ogrzewana dzięki pompom ciepła Fot. Andrzej Banaś
Naukowcy z krakowskich uczelni pracują nad opracowaniem ekologicznych metod ogrzewania. Może do tego zostać wykorzystana rzeka, podziemne studnie albo powietrze

W jaki sposób wykorzystać wodę do walki ze smogiem? Na ten temat dyskutowali uczestniczy konferencji „Ciepło z Wisły” zorganizowanej przez SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy.

Jarosław Kotyza , kierownik Centrum Transferu Wiedzy Miękinia zaprezentował pomysł na ogrzewanie barek pływających na Wiśle dzięki wykorzystaniu wody z rzeki. Polegałoby to za zainstalowaniu przy barce wymienników zanurzonych w wodzie, które pozyskiwałyby ciepło do ogrzewania. Teraz barki mają zazwyczaj piece olejowe. - Zatapiamy rury w pobliżu barki i czerpiemy z ich ciepło niskotemperaturowe. Dzięki pompom ciepła możemy ogrzewać pomieszczenia barki do temperatury, jaką potrzebujemy - tłumaczył Jarosław Kotyza.

Inny pomysł polega na wykorzystaniu do ogrzewania budynków wody ze studni głębinowych. Mamy w Krakowie około 20-30 studni, które odpompowują wodę znajdującą się pod ziemią, aby nie zalewała piwnic. - To energia, która tracimy. Wodę można wykorzystać do ogrzewania kamienic w centrum miasta - mówi Jarosław Kotyza.

Naukowcy będą teraz badać, jaką temperaturę ma odpompowywana woda. - W mojej ocenie nie spada poniże 6-8 stopni co całkowicie wystarczy, aby została wykorzystana w pompach ciepła - mówi Jarosław Kotyza. W ten sposób podziemną wodę można użyć do ogrzewania kamienic w centrum Krakowa.

Taki sposób wykorzystywany jest m.in. w Szwajcarii, ale tam nie używa się w tym celu studzienek, tylko trzeba wykonać kosztowne odwierty.

Gdyby nawet udało się wykorzystać podziemną wodę do ogrzewania budynków w centrum Krakowa to nie będzie rozwiązanie na masową skalę, tylko alternatywne. Znacznie bardziej powszechne będzie w dalszym ciągu podłączanie domów do miejskiej sieci cieplnej. Trwają jednak prace także nad innymi ekologicznymi rozwiązaniami np. nad tym, aby wykorzystać pompy powietrzne do ogrzewania kamienic.

Na razie nie wiadomo, jaki były koszt wprowadzenia w życie tych innowacyjnych pomysłów.

Zajmują się nimi Centra Transferu Wiedzy, funkcjonujące w ramach trzech Małopolskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo - Hutniczej. To zespoły naukowców i specjalistów z zakresu kontaktów biznesowych działających w trzech dziedzinach, kluczowych z punktu widzenia Małopolski: life science, energia zrównoważona i technologie informatyczne i komunikacyjne.

Centra Transferu Wiedzy mają służyć mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom z Małopolski, które chcą wykorzystać innowacyjne pomysły i potencjał uczelni

Szczególnie wspierane są takie branże jak: budownictwo energooszczędne, odnawialne źródła energii, sieci informatyczne, biotechnologia. W następnych latach wsparciem będą objęte kolejne branże: chemia, przemysły kreatywne i czasu wolnego, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz produkcja metali. Usługi oferowane przez Centra Transferu Wiedzy są bezpłatne.

ZOBACZ TAKŻE: Polscy naukowcy wynaleźli lek na kaca

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski