Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojenne opowieści Żuławskich

(ŁUG)
W hołdzie wielkiemu reżyserowi i wizjonerowi kina 5. spotkanie pod hasłem „Film w Bombie” poświęcone będzie pamięci Andrzeja Żuławskiego (1940-2016). Zobaczymy projekcję filmu „Trzecia część nocy” (1971). Przed pokazem krótki wstęp do onirycznego świata filmów Żuławskiego wygłosi Piotr Zdybał.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie okupacji hitlerowskiej. Ukazuje wydarzenia wojenne w konwencji apokaliptycznej i onirycznej. Głównym bohaterem jest Michał, któremu Niemcy zabijają (we dworku na skraju lasu) matkę, żonę Helenę i synka. Michał ucieka do miasta. Przypadkiem spotyka tam w starym domu rodzącą właśnie kobietę, Martę, łudząco podobną do jego zmarłej żony.
W filmach wykorzystano opowieści ojca reżysera.

„Mój ojciec był w AK, kierował we Lwowie prasą podziemną, także moja matka było żołnierzem ruchu oporu. Spotkali się, spłodzili dwoje dzieci: ja miałem więcej szczęścia, bo byłem silniejszy, moja siostra przeżyła tylko kilka miesięcy. Umarła z głodu i zimna. Mój ojciec znalazł pracę w instytucie produkującym szczepionkę antytyfusową. Poprosiłem go o rozpisanie tematu karmienia (sobą) preparowania wszy. Szczepionkę sporządzano z jelit wszy żywiących się na ludzkim ciele, ludzką krwią.

Przekonstruowałem tekst ojca, wplatając dramat, podwójności bohaterów” - tyle o filmie powiedział sam Andrzej Żuławski.„[…] nade wszystko jest to film, który egzorcyzuje przeszłość z jej pewnymi nietykalnymi wartościami, takimi jak na przykład bohaterski ruch oporu Polaków. W tym przypadku Andrzej Żuławski rehabilituje inteligentów tamtego okresu, do których przynależała jego rodzina, i znaczenie działań inteligencji polskiej w ramach podziemnego oporu i zbrojnego powstania. Przekreśla w ten sposób historyczne kłamstwo” - twierdził z kolei Michele Salimbeni.

A Andrzej Wajda dodawał: „Film Andrzeja daleki był od obrazu okupacji z naszych filmów. My widzieliśmy obrazy wojny na własne oczy, on tylko „oczami duszy”, żeby użyć słów Hamleta. Różnica była nieunikniona. Pamiętam moje zdumienie, ale też akceptację dla tego filmu”.

Scenariusz napisali Mirosław i Andrzej Żuławscy. Reżyserem filmu Andrzej Żuławski. Za zdjęcia odpowiadali Witold Sobociński. Halina Prugar, Jadwiga Leśniewicz. Autorem scenografii są Teresa Barska, Jerzy Śnieżawski. Kostiumy przygotowali Lidia Rzeszewska.

W głównych rolach zobaczymy tak znanych aktorów, jak Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński.Pokaz to kolejna z cyklu projekcji „Film w Bombie”. W niezobowiązującej atmosferze, przy pl. Szczepańskim w Krakowie, można obejrzeć klasyki kina, posłuchać opowieści o kinie, podyskutować trochę. Wszystko w duchu kultury knajpianej. Projekcja poświęcona pamięci Andrzeja Żuławskiego odbędzie się 4 kwietnia o godz. 19.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski