Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Małopolski zaapelował do samorządów o obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/ Marcin Szkodziński
Do małopolskich samorządowców - starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów – został skierowany specjalny apel wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, zawierający propozycję rozważenia podjęcia uchwały w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.

– W obliczu skrajnie ukierunkowanych manipulacji i niezwykle krzywdzących opinii dotyczących Świętego Jana Pawła II, które pojawiły się w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej, zwracam się z apelem o podjęcie specjalnych uchwał w obronie Jego dobrego imienia. Niech to będzie wspólne i jednoznaczne świadectwo zatroskania o dziedzictwo największego z rodu Polaków – wspaniałego człowieka i niekwestionowanego autorytetu, któremu tak wiele zawdzięcza nasza Ojczyzna i cały świat – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

"Nie byłoby wolnej Polski bez Jana Pawła II i nie byłoby przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej bez Jego nieocenionego wkładu. Nastały czasy, gdy nawet o takich oczywistościach trzeba przypominać. Dziś, kiedy chce się zrelatywizować te wielkie dokonania, kiedy chce się zdezawuować tak wartościowe nauczanie, kiedy wreszcie chce się zniszczyć świętość, trzeba nam stanąć po stronie prawdy. Trzeba stanąć murem za Świętym Janem Pawłem II! To dla nas wszystkich swoisty czas próby" – napisał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w apelu skierowanym do małopolskich samorządowców.

Na budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie umieszczono baner z wizerunkiem papieża i hasłem: „Pamiętamy, Kochamy, Będziemy Bronić. Święty Janie Pawle II – módl się za nami”. Baner został sfinansowany ze środków własnych Łukasza Kmity.

– Mam po raz kolejny wrażenie, że rozlewa się na kolejne obszary – na świętości! – to, co zwykło się nazywać „pedagogiką wstydu”. Można odnieść wrażenie, że dla niektórych, im gorzej mówi się o Polsce i Polakach, tym lepiej. To absurd! To nie są polskie interesy narodowe. Polskim interesem narodowym jest być dumnym z polskiej historii, z wielkich Polaków. Tak jak mówił śp. prof. prezydent Lech Kaczyński: „Warto być Polakiem”! Dodajmy – warto być dumnym Polakiem – Polakiem dumnym ze swojej historii, Polakiem dumnym ze Świętego Jana Pawła II, który w polskiej historii odegrał tak strategiczną rolę – zaznacza wojewoda Kmita.

– Zaznaczam, że jasno potępiam akty pedofilskie. To szczególne zło. Zło, które niestety zdarza się w wielu środowiskach zawodowych i społecznych. To też jest przykład wybiórczości w prezentacji tematu – sugerowanie, jakoby pedofilią dotknięte było jedynie środowisko duchowieństwa. To jest przestępstwo, za które winni powinni ponosić odpowiedzialność. Każdy winny, czy to jest dziennikarz, lekarz, aktor czy przedstawiciel duchowieństwa – dodaje wojewoda.

Swój sprzeciw wobec szarganiu dobrego imienia papieża Polaka pod Wielką Krokwią w Zakopanem (w miejscu, gdzie w 1997 roku papież odprawił mszę i przyjął hołd górali polskich) wyrazili też górale z Podhala, ale także przedstawiciele samorządów i instytucji z Małopolski, w tym gmin, dla których Jan Paweł II jest patronem.

Spotkanie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zorganizowane zostało w związku z reportażem „Franciszkańska 3”, w którym to padły zarzuty wobec papieża Polaka, że ten miał wiedzieć o przypadkach pedofilii w kościele zanim objął Stolicę Apostolską. Materiał ten został oparty o aktach aparatu bezpieczeństwa PRL.

Kraków. Abp Jędraszewski odniósł się do głośnego reportażu T...

W spotkaniu wzięli udział zarząd województwa małopolskiego z marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele. Obecni byli przedstawiciele miasta Zakopane, powiatu tatrzańskiego i wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu. Pojawili się także przedstawiciele samorządów z sąsiedniego powiatu nowotarskiego. Pod Giewont dotarły także delegacje samorządów spoza Podhala, dla których papież jest patronem – z Wadowic, powiatu wadowickiego, z Zakliczyna, z Kalwarii Zebrzydowskiej. Na skoczni pojawili się także parlamentarzyści z Podhala – Andrzej Gut-Mostowy i Anna Paluch. Obecni byli także przedstawiciele zarządu głównego Związku Podhalan w Polsce, którego Jan Paweł II jest honorowym członkiem.

Uczestnicy spotkania przede wszystkim zebrali się, by wyrazić swoje poparcie dla osoby Jana Pawła II, a tym samym sprzeciw tego co się dzieje wokół osoby papieża Polaka.

- Jesteśmy dumni, że św. Jan Paweł II Wielki jest patronem województwa małopolskiego, powiatu tatrzańskiego, Zakliczyna, Wadowic, ale także wielu instytucji i organizacji. Sprzeciwiamy się podważaniu świętości życia i nauczania papieża Polaka. Nie ma naszej zgody na manipulację i wzbudzanie agresji wobec miejsc kultu św. Jana Pawła II Wielkiego. Wzywamy wszystkich do poszanowania godności i dobrego imienia naszego świętego patrona – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wojewoda Małopolski zaapelował do samorządów o obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski