Województwo wyda na inwestycje 648,7 mln zł

GRZEGORZ SKOWRON
FOT. ARCHIWUM
FOT. ARCHIWUM
Udostępnij:
Dochody: 1,282 mld zł, wydatki: 1,430 mld zł, deficyt: 148,2 mln zł - to najkrótsza charakterystyka budżetu województwa małopolskiego na 2014 r.

FOT. ARCHIWUM

BUDŻET. Małopolski sejmik przyjął przyszłoroczny plan dochodów i wydatków. To dobry i prorozwojowy budżet - twierdzi koalicja PO-PSL. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

Więcej niż w tym roku będzie pieniędzy na drogi, zakup nowych pociągów, pomoc społeczną i inwestycje w służbie zdrowia. Mniej województwo wyda na inwestycje w kulturze. Wszystkie wydatki inwestycyjne sięgną 648,7 mln zł i będzie to o 170 mln zł więcej niż w 2013 roku.

- To budżet oparty na solidnych podstawach, zbilansowany i rozwojowy - przekonuje Leszek Zegzda, przewodniczący klubu PO. Według niego warte podkreślenia jest to, że w ostatnich latach zawsze wydatki inwestycyjne przekraczały 40 proc. budżetu (w przyszłym będzie to 45,4 proc.), a w latach 2010-2013 dało to w sumie 2,1 mld zł.

Grzegorz Biedroń, szef klubu PiS, na planie przyszłorocznych wydatków nie zostawia suchej nitki. Według niego trudno mówić o prorozwojowym budżecie, skoro pozycja Małopol- ski wśród polskich regionów nie poprawiła się. - Pieniądze samorządu województwa łatają dziury tam, gdzie powinny trafiać środki prorozwojowe z budżetu państwa. Ale te dostają - na przykład na drogi - Śląsk czy Dolny Śląsk, choć tam natężenie ruchu jest znacznie mniejsze niż u nas - mówi radny Biedroń.

- Mamy pieniądze na świętowanie rocznic, także w Brukseli, a nie mamy ich na proponowane przez nas remonty dróg - krytykuje budżet Krzysztof Tenerowicz, przewodniczący klubu Solidarnej Polski. Wspomniane przez niego obchody w Brukseli związane będą z 10-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (Małopolska wyda na nie 150 tys. zł). Będzie też 100 tys. zł na uczczenie 25-lecia pierwszych wolnych wyborów oraz 250 tys. zł na 15-lecie istnienia samorządu województwa małopolskiego.

- Ten budżet to autorskie dzieło PO i PSL. Za kilka miesięcy okaże się, czy miały rację, nie słuchając opozycji - przestrzega radny Tenerowicz. A Grzegorz Gondek z SLD dodaje, że trzeba dać koalicji PO-PSL możliwość wzięcia pełnej odpowiedzialności za budżet, którego skutki zemszczą się na niej za rok - podczas wyborów samorządowych.

- Nie jest to budżet naszych marzeń, ale jest realny - zaznacza Adam Domagała z PSL. Jego zdaniem trzeba zwracać uwagę na pozytywne elementy - wydatki na drogi, przygotowanie do stworzenia własnej spółki kolejowej, więcej niż rok temu pieniędzy na konkursy grantowe (województwo rozdzieli 26,7 mln zł). Ale i jemu nie podoba się rozdział pieniędzy na inwestycje w szpitalach i zbyt małe środki na remonty remiz strażackich, choć Zarząd Województwa zgodził się zwiększyć wydatki na ten cel do 3 mln zł.

To zresztą niejedyna propozycja PSL, która dodatkowo znalazła się w przyszłorocznym budżecie. Zarząd zgodził się też dołożyć 1 mln zł na rozwój wsi, a właściwie na koła gospodyń wiejskich, w tym 200 tys. zł na szkolenia.

Ostatecznie przyszłoroczny budżet województwa małopolskiego poparli radni z PO i PSL, ale też jeden z SLD. Przeciwko głosowały PiS, SP i drugi radny SLD. Najpierw jednak koalicja odrzuciła kilkadziesiąt poprawek, zgłoszonych nie tylko przez opozycję.
grzegorz.skowron@dziennik.krakow.pl

Najważniejsze inwestycje 2014

* Zakup nowych pociągów - 137,8 mln zł

* Program ochrony przed powodzią, przebudowa m.in. 8,2 km wałów, budowa 2 przepompowni - 53,8 mln zł

* Zbiorniki małej retencji: Joniny na potoku Wolninka (24,6 mln zł) i Skrzyszów (5,3 mln zł, dokończenie)

* Obwodnica Olkusza - 28,5 mln zł

* Poprawa efektywności energetycznej w szpitalach Rydygiera i Jana Pawła II w Krakowie oraz św. Łukasza w Tarnowie - 24 mln zł

* Przebudowa dróg w sąsiedztwie lotniska w Balicach - 20,1 mln zł

* Przebudowa ul. Asnyka w Wieliczce - 15,8 mln zł

* Modernizacja drogi Koszyce - Brzesko - 15 mln zł

* Obwodnica Wojnicza - 14,3 mln zł

* Obwodnica Gdowa - 9,7 mln zł

* Ośrodek psychiatryczny w Tarnowie - 9,7 mln zł

* Zintegrowany System Sterowania Ruchem w regionie - 5,6 mln zł

* Muzeum Tadeusza Kantora - 4,6 mln zł (dokończenie)

* Budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza - 4,4 mln zł

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaa
a na co te nowe pociagi jesli tory sa w stanie oplakanym? muzeum tadka k. 5 mln?!?! iluz osobom mozna by doplaty dac za zakaz palenia weglem w kraku... kpina w zywe oczy a pieniadze w bloto, jak zwykle ...
b
bolec
A czy nie powinno się dofinansować rozbudowy sieci ciepłowniczej ?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie