Wojna w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Poseł interweniuje u Małopolskiej Kurator Oświaty [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak K.Dobuszynski
Poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski uważa, że Małopolskie Kuratorium Oświaty ma zbyt dużą władzę w gestii postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli, przez co dochodzi do patologii. Jako przykład podał historię Urszuli Mroczek-Guli, dyrektorki Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie, wobec której wszczęto postępowanie dyscyplinarne i zawieszono ją w pracy. Dyrektorka odwołała się od tej decyzji, po czym Ministerstwo Edukacji Narodowej uchyliło decyzję Komisji Dyscyplinarnej. Z kolei Małopolska Kurator Oświaty uważa, że interwencja posła jest bezpodstawna i grozi mu sądem.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

14 października ubiegłego roku w internacie szkoły zmarł uczeń pochodzący z Ukrainy. Wychowawca natychmiast wezwał pomoc i przystąpił do reanimacji. Potem ucznia reanimowali pracownicy pogotowia. Nie dało się go uratować. Przyczyna śmierci chłopca do dziś nie jest znana. Prokuratura cały czas prowadzi śledztwo w sprawie i bada okoliczności śmierci ucznia.

Ministerstwo uchyla decyzje Kuratorium

Tymczasem Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak wszczęła wobec dyrektorki postępowanie dyscyplinarne i zawiesiło ją w pracy. MEN uznało jednak, że był to decyzja bezzasadna i są w niej uchybienia proceduralne.

- Ministerstwo przyznało mi rację, ale przez cały ten okres Kuratorium Oświaty zamieniło moje życie w piekło i niemal przekreśliło moją karierę w edukacji - mówiła nie kryjąc emocji Urszula Mroczek-Gula.

Kuratorium ma zbyt dużą władzę?

W czwartek podczas konferencji prasowej Aleksander Miszalski przyznał, że jego zdaniem jest to przykład patologicznych działań w Kuratorium. Poseł zwrócił uwagę na to, że Wojewoda Małopolski przekazał Kuratorium Oświaty zbyt dużą władzę przy dyscyplinowaniu nauczycieli. Według niego całość procesu dyscyplinarnego jest w rękach Barbary Nowak, która w ten sposób może wywierać naciski na niewygodnych nauczycieli.

Przed konferencją prasową poseł Miszalski interweniował w tej sprawie w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty.

- Naszym zdaniem dochodzi do rażących nieprawidłowości oraz manipulacji w przeprowadzanych przez Kuratorium postępowaniach dyscyplinarnych, wydatkowaniu środków oraz podpisywanych przez Kuratorium umów i ich realizacji - mówi Aleksander Miszalski, który zwrócił się do Barbary Nowak o wyjaśnienie tej sprawy.

Kraków. Nie tylko z różańcem przeciw manifestacji LGTB. Kont...

Poseł KO zwraca uwagę na to, że w ciągu kilku ostatnich lat drastycznie wzrosła w Małopolsce liczba postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli, a także wynagrodzenie rzeczników dyscyplinarnych.

- Do tego rzecznicy i członkowie komisji dyscyplinarnych są premiowaniu za surowość orzekanych kar. To tak, jakby policjanci byli dodatkowo wynagradzani za brutalność przy interweniowaniu przy Strajku Kobiet - mówił Aleksander Miszalski.

Kraków. Nie tylko z różańcem przeciw manifestacji LGTB. Kont...

Barbara Nowak odpowiada

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak wydała wczoraj w tej sprawie oświadczenie, w którym przypomina, że w ubiegłym roku Kuratorium podpisało porozumienie z Wojewodą Małopolskim, zgodnie z którym rola kuratora sprowadza się do polecenia Rzecznikom Dyscyplinarnym wszczęcia postępowania wyjaśniającego, w sytuacji ujawnienia czynu, który może stanowić podstawę do odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczyciela.

"W pozostałym zakresie zarówno Rzecznicy Dyscyplinarni, jak i członkowie Komisji Dyscyplinarnych dla Nauczycieli są organami działającymi samodzielnie i niezależnie" - czytamy w oświadczeniu Kuratorium.

Dalej Barbara Nowak odnosi się do zarzutów rażących nieprawidłowości przy wydawaniu środków i podpisywaniu umów. Kurator przypomina, że we wrześniu i październiku ubiegłego roku wojewoda przeprowadzał kontrolę, która nie wykazała żadnych uchybień.

Barbara Nowa podkreśliła, że poselską interwencję odbiera jako próbę wywierania nacisku inspirowaną przez nauczycieli, w stosunku do których prowadzone są postępowania dyscyplinarne.

"Jeśli Pan Poseł nie zaprzestanie bezpodstawnego naruszania dobrego imienia innych osób, nie odwoła i nie przeprosi za działania już podjęte, będzie musiał liczyć się z szeregiem spraw sądowych o ochronę dóbr osobistych" - czytamy w oświadczeniu kurator oświaty.

Wideo

Materiał oryginalny: Wojna w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Poseł interweniuje u Małopolskiej Kurator Oświaty [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Większej kretynki i fanatyczki religijnej na stanowisku kuratora nie znajdzie się nawet ze świecą :)

???

Chcemy komuny to ją mamy. Teraz zdziwieni taki jest POPIS

K
Karol

Ich, napisał: ' Dlaczego pisowcy chcą innych wychowywać, pani kurator ma przecież swoje dzieci, córka która zaszła w ciążę jako nastolatka, może trzeba bardziej się na swojej rodzinie skupić.'

- Chodzi o tą 12 latkę z podstawówki na Złotej Jesieni ? faktycznie, jej matka była nauczycielką w tej szkole. Dziewczynka chyba nie ujawniła kto był ojcem dziecka. Mam uwierzyć, że przez to zdarzenie ruszyła z kopyta kariera zawodowa jej rodziców. To nie możliwe , żeby to była córka pani kurator, rodzina taka religijna no i związana z PiS. Gdyby to była pani Nowak, to nie straszyła by posła Sądem ale św. Inkwizycją.

G
Gość
12 marca, 8:22, Karol:

Ich napisał: Dlaczego pisowcy chcą innych wychowywać, pani kurator ma przecież swoje dzieci, córka która zaszła w ciążę jako nastolatka, może trzeba bardziej się na swojej rodzinie skupić.

lafirynda i tyle

G
Gość

to ta kurator która ma mieszkania i pasożytuje na społeczeństwie? właśnie odbiera nowutkie mieszkanie z tarasem- komunalne

K
Karol

Ich napisał: Dlaczego pisowcy chcą innych wychowywać, pani kurator ma przecież swoje dzieci, córka która zaszła w ciążę jako nastolatka, może trzeba bardziej się na swojej rodzinie skupić.

G
Gość

za jej rozprawy zapłaci katolicka policja prawna Ordo Iuris...ja przypominam, że składanie deklaracji dot. uczęszczania na religię łamie Konstytucję art. 53 ust. 7: Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania......a konkordat może być legalnym układaniem się z wywiadem innego państwa - Watykańskiego, co też zabrania konstytucja

b
beata wszydło !

To jakieś kuratorium już dawno powinno zostać zlikwidowane. Jest to czysta patologia.Przypomnę, że jeden z tych uprzednich kuratoro-ćwoków, nawet nie chciał (może matoł nie umiał ) wysiadać z samochodu, gdy mu kierowca nie otworzył drzwi. Inny tuman, też wszczynał przeciw nauczycielom fikcyjne postępowania, za wydumane przewinienia. Ale ta obecna, udająca kuratora wiejska baba, jawnie szerzy ohydny zabobon wśród młodzieży szkolnej, a ze swoich podwładnych porobiła sługi smrodu. Dezorganizuje pracę szkół, organizując z udziałem usłużnych kuratoryjnych miernot przeciwko niewygodnym nauczycielom chamskie zabawy zwane fikcyjnymi postępowaniami dyscyplinarnymi. To wszystko, przy akceptacji ze strony wojewody, czy to poprzedniego ćwika- z zawodu katechety, czy też obecnego, udającego wojewodę glojtka. Dawane jest także przyzwolenie na takie działania i kolaboracja ze strony gminy, od prezydenta i jego wice korfel-jasińskiej (a poprzednio k. król). To dobrze że akurat nastała pandemia, bo jak zabraknie pieniążków na świńskie zabawy wiochmenów, to się ten cyrk szybciej zawali.

I
Ich

Dlaczego pisowcy chcą innych wychowywać, pani kurator ma przecież swoje dzieci, córka która zaszła w ciążę jako nastolatka, może trzeba bardziej się na swojej rodzinie skupić.

Dodaj ogłoszenie