Wojna ze smogiem: bogatszych zmusić, średniaków zmotywować,...

Wojna ze smogiem: bogatszych zmusić, średniaków zmotywować, uboższym pomóc. Nasz komentarz

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Dziennik Polski 24

Wojna ze smogiem: bogatszych zmusić, średniaków zmotywować, uboższym pomóc. Nasz komentarz
Nie wolno nam zapomnieć o rodzinach, które zatruwają siebie i okolicę, bo nie stać ich ani na nowe kotły, ani na lepsze paliwo, ani tym bardziej ocieplenie domostw. Jest ich w Polsce ponad półtora miliona. Najświeższe, opisywanie dziś przez nas, badania Krakowskiego Alarmu Smogowego, PwC i Szlachetnej Paczki potwierdzają, że bez potężnego, sensownego wsparcia reszty Polaków, gospodarstwa te nigdy nie wyjdą z pułapki. Chodzi nie tylko o powietrze, ale i standard życia kilku milionów rodaków.
Wojna ze smogiem: bogatszych zmusić, średniaków zmotywować, uboższym pomóc. Nasz komentarz
CZYTAJ TAKŻE: Biedne domy trują wszystkich. Nieocieplone mury, kopciuchy i 40-letnie piece kaflowe. Rząd chce to zmienić za duże publiczne pieniądze

Szokujące, że tysiące Polaków w roku 2018 buduje domy za kilkaset tysięcy złotych i wstawia do nich jako główne źródło ciepła tanie kopciuchy, po czym pali w nich podłym węglem zatruwając siebie, rodzinę i sąsiadów. Takich ludzi trzeba bezwzględnie zmusić do zmiany kotłów i paliwa. Prawo musi być tu twarde – i działać. Rząd musi się „przy okazji” zdecydować, czy chce dać zarobić państwowym kopalniom kilkadziesiąt milionów zł rocznie na sprzedaży złego paliwa, a potem wydawać miliardy na leczenie chorujących przez to Polaków, czy też kompletnie nie ma to sensu.

Jednocześnie nie wolno nam zapomnieć o rodzinach, które zatruwają siebie i okolicę, bo nie stać ich ani na nowe kotły, ani na lepsze paliwo, ani tym bardziej ocieplenie domostw.

Wedle Instytutu Badań Strukturalnych, takich, ubogich energetycznie, gospodarstw jest w Polsce ponad półtora miliona. Najświeższe, opisywanie dziś przez nas, badania Krakowskiego Alarmu Smogowego, PwC i Szlachetnej Paczki potwierdzają, że bez potężnego, sensownego wsparcia reszty Polaków, gospodarstwa te nigdy nie wyjdą z pułapki.

Wsparcie to jest tym bardziej niezbędne, że chodzi nie tylko o samo powietrze, ale i standard życia kilku milionów rodaków. Pora, by w kraju aspirującym do klubu najbogatszych, chwalącym się godną pozazdroszczenia dynamiką wzrostu PKB i rekordowymi w dziejach wpływami z VAT, ludzie mieli w domach bieżącą ciepłą wodę i nie ryzykowali codziennie życia swojego i bliskich ładując podły miał do pieców kaflowych pamiętających czasy Gierka, a nawet Gomułki.

Przekazany dziś do Sejmu projekt programu wspierania rodzin ubogich energetycznie trzeba wnikliwie obserwować - i doskonalić. Zarazem warto go wspierać, bo jest to program łączący tak ważną dla wszystkich walkę ze źródłami smogu - z misją cywilizacyjną, dzięki której niwelujemy skrajne nierówności. Na to powinny iść nasze podatki.


ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lobby

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Lobby węglowego trzeba się raz na zawsze pozbyć.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo