18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojownicy i demony z Japonii

AN
Fot. Wacław Klag
Fot. Wacław Klag
DRZEWORYT. Japońska sztuka i filozofia, całe życie w okresie Edo (1608-1868) podporządkowane były poczuciu ulotności chwil składających się na szybki bieg czasu.

Fot. Wacław Klag

Takie też myślenie odnajdziemy w grafikach Utagawy Kuniyoshiego (1797-1861), jednego z ostatnich mistrzów klasycznego okresu drzeworytu ukiyo-e. Wystawę Kuniyoshiego, przygotowaną na 150-lecie śmierci artysty, otwarto wczoraj w Krakowie, w Kamienicy Szołayskich (oddział Muzeum Narodowego). Pokazano ok. 100 grafik wybranych z ok. 260 prac tego twórcy znajdujących się w zbiorach krakowskiego Muzeum Narodowego. Wszystkie pochodzą z wielkiej japońskiej kolekcji Feliksa Jasieńskiego "Mangghi".

Utagawa Kuniyoshi w mis-trzowskich drzeworytach wykorzystał tematy zaczerpnięte z historii Japonii, legendy, opowieści o duchach i demonach umiejscawiane w realnym świecie, ale ekspresją podkreślające straszliwą moc zjaw. Portrety pięknych kobiet Kuniyoshiego to zarazem pełen uroku zapis pracy, rozrywek, damskiego życia towarzyskiego; ta część wystawy, podobnie jak sąsiednia, poświęcona teatrowi, zdaje się podkreślać, że ulotność chwil powinna być wypełniona przyjemnymi doznaniami.

Pejzaż jako samodzielny temat pojawił się w sztuce japońskiej późno. U Kuniyoshiego znajdziemy kilka pięknych przykładów. Tu bodaj najlepiej widać, że mimo zamknięcia Japonii (otwarcie kraju nastąpiło tuż po śmierci artysty) docierały wpływy sztuki europejskiej. Utagawa Kuniyoshi mierzy się z perspektywą odmienną od tradycyjnej japońskiej, poszukuje światłocienia.

Muzeum wydało obszerny album, w którym swoją wiedzą o artyście i epoce dzieli się z nami Beata Romanowicz, kuratorka wystawy. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski