Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowa służba zdrowia świętuje

(PS)
Fot. Archiwum
Czym żył Kraków. 23 listopada 1927 r. „Ilustrowany Kurier Codzienny” relacjonował krakowskie obchody wojskowego Święta Służby Zdrowia.

Zaczęły się one w niedzielę 20 listopada poświęceniem nowego samolotu sanitarnego na lotnisku w Rakowicach oraz zawodami strzeleckimi i sanitarnymi, w których wziął udział szef Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych gen. Stanisław Rouppert, notabene zajmując w nich drugie miejsce. W czasie przyjęcia na cześć generała w kasynie oficerskim 5. Batalionu Sanitarnego wygłoszono wiele toastów i wysłano dwa hołdownicze telegramy: do marszałka Piłsudskiego i byłego szefa Departamentu Sanitarnego gen. Feliksa Sławoja-Składkowskiego.

Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej w szpitalu garnizonowym przy ul. Wrocławskiej poświęconej pamięci poległych oficerów, szeregowych i pielęgniarek. Uroczystość odbyła się we wtorek 22 listopada, a rozpoczęła się mszą połową na dziedzińcu koszarowym, którą odprawił ks. dziekan Niezgoda. Przed ołtarzem ozdobionym zielenią i chorągwiami w barwach państwowych ustawili się reprezentanci władz i wojska oraz batalion sanitarny w szyku.

Mszę poprzedziło okolicznościowe przemówienie do żołnierzy ks. Niezgody. Na uroczystość przybyło wielu oficjeli, których „Ikac” jak zawsze sumiennie wymienił. Byli wśród nich m.in. dziekan Wydziału Lekarskiego UJ prof. Stanisław Ciechanowski, dowódca krakowskiego korpusu gen. Stanisław Wróblewski, dowódca 6. Dywizji Piechoty płk. Mieczysław Smorawiński, a także „wojskowy świat lekarski”.

Po mszy uczestnicy przeszli do szpitala garnizonowego, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Do zebranych przemówił szef sanitarny krakowskiego okręgu wojskowego płk. Bolesław Korolewicz, który następnie odsłonił tablicę ufundowaną przez korpus oficerski służby zdrowia okręgu.

Tablica wykuta była „z bronzu”, a wykonano ja w pracowni Henryka Waldyna według projektu arch. Stanisława Filipkiewicza. Umieszczono ją na ścianie, tuż przy głównym wejściu do szpitala. Po odsłonięciu odbyła się defilada baonu, a po niej uczestnicy uroczystości powrócili do koszar, gdzie dowódca korpusu gen. Wróblewski rozdzielił nagrody zwycięzcom zawodów sanitarnych i strzeleckich. O godz. 12 odbył się wspólny obiad żołnierski w świetlicy baonu, wieczorem zaś w salach kasyna oficerskiego odbył się raut, który „zgromadził elitę miasta”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski