Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolą się rozwodzić niż separować

STRZ
Separacja nie rozwiązuje związku, lecz legalizuje faktyczny rozkład pożycia między małżonkami. Orzeka ją sąd okręgowy po przeprowadzeniu rozprawy. Zanim jednak wyda wyrok, musi ocenić, czy nastąpił zupełny rozkład pożycia (przy rozwodzie musi być on trwały). Orzekając separację sąd postanawia też o podziale majątku, przyznaje jednej ze stron opiekę nad dziećmi, ustala, ile kto będzie łożył na ich utrzymanie. Jeśli oboje małżonkowie godzą się na separację i nie mają wspólnych małoletnich dzieci, mogą oczekiwać orzeczenia w tzw. trybie nieprocesowym. W takich wypadkach sąd nie ustala niczyjej winy.

Małopolskie małżeństwa

 (INF. WŁ.) Małżeństwa, które decydują się na rozstanie, rzadko korzystają z możliwości separacji. W ubiegłym roku oraz w pierwszym półroczu tego roku do krakowskiego Sądu Okręgowego z pozwami o separacje wystąpiło ponad 431 osób. W tym samym czasie na rozwód zdecydowały się 3583 małżeństwa.
 Dotychczas do Wydziału Cywilnego krakowskiego Sądu Okręgowego wpłynęło 431 pozwów o separację i wydano 242 orzeczenia (najwięcej w trybie nieprocesowym). Dla porównania: z pozwami o rozwód wystąpiły 3583 małżeństwa.
 Według sędzi Jadwigi Osuch, tużprzed wejściem w życie ustawy o separacji byłoduże zainteresowanie tą formą legalizacji rozstania małżonków. - Ludzie dzwonili do sądu i pytali, kiedy będzie można w ten sposób rozstać się i na jakich zasadach. Teraz są rozczarowani, bo myśleli, że decyzję o separacji będzie można uzyskać dużo szybciej niż rozwód. Tymczasem tak nie jest; separacja jest rozpatrywana w takim samym trybie, jak każda inna sprawa - mówi sędzia. - Jeżeli ludzie decydują się rozstać, chcą to zrobić definitywnie, by później móc zawrzeć związek małżeński z nowym partnerem. Separacja na to nie pozwala. To prawdopodobnie główny powód, dla jakiego małżonkowie wybierają rozwód.
 Psychologowie są zdania, że separacja stwarza szansę na utrzymanie związku. Gdy mąż i żona są rozdzieleni, ale mają uregulowane stosunki prawne, to bez konfliktów, napięć i emocji mogą zastanowić się nad przyszłością swojego małżeństwa. Wydaje się jednak, że polskie pary nie biorą tego pod uwagę. Na separację decydują się u nas bowiem niemal wyłącznie katolicy, którzy ze względów światopoglądowych nie chcą się rozwieść. (STRZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski