Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolny czas na emeryturze

DOROTA DEJMEK
Wspólnie spędzane chwile są bezcenne. Wnuk może się wiele nauczyć od dziadka, skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia FOT. 123RF
Wspólnie spędzane chwile są bezcenne. Wnuk może się wiele nauczyć od dziadka, skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia FOT. 123RF
Osoby starsze, będące na emeryturze, mają dużo wolnego czasu do zagospodarowania. Część z nich jest w stanie sama go sobie zorganizować, jednak duża grupa seniorów potrzebuje w tym zakresie wsparcia. Jak je zapewnić i jednocześnie zmotywować osoby starsze do aktywnego życia? Pomoc najbliższych

Wspólnie spędzane chwile są bezcenne. Wnuk może się wiele nauczyć od dziadka, skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia FOT. 123RF

OPIEKA NAD SENIOREM.**Jak zapewnić wsparcie i jednocześnie zmotywować starsze osoby do aktywnego życia?

Seniorzy często nie są w stanie sami sobie zaplanować czasu. Uatrakcyjnienie dnia jest jeszcze bardziej skomplikowane dla osób, które mają problemy zdrowotne lub popadają w stany depresyjne. Na ich najbliższych spoczywa trudna rola - muszą nie tylko wspierać seniorów w codziennych obowiązkach i czynnościach, ale także dbać o ich motywację do działania i dobre samopoczucie.

- Opiekun seniora może być towarzyszem, może pomagać lub wyręczać osobę starszą w codziennych czynnościach - mówi Dorota Machnik, dyrektor operacyjna firmy Promedica24. - Może także pomagać w bardziej wymagających sytuacjach np. gdy senior jest chory, nie jest w stanie wychodzić z domu lub wstać z łóżka. Niezależnie od tego musimy pamiętać, że to wciąż osoba potrzebująca kontaktu i zainteresowania.

Aktywny mimo wieku

W jesieni życia nie powinno się zapominać o możliwościach rozwoju i dokształcania. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać nadmiar wolnego czasu. Poza ofertami popularnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowanych jest wiele zajęć edukacyjnych i warsztatów dla osób starszych, w tym: komputerowe, ceramiczne, malarskie, fotograficzne czy kulinarne. Wybór zależy od indywidualnych upodobań. Poza funkcją edukacyjną tego typu zajęcia pomagają także seniorom nawiązać nowe kontakty. Ponieważ nie wszystkie osoby starsze wiedzą, że w ten sposób mogą spędzać wolny czas, warto ich o tym informować.

Potrzebny innym

Seniorzy swój czas wolny mogą także poświęcić na lokalną działalność polityczną, np. angażując się w rady seniorów. W październiku ub. roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która wprowadza możliwość tworzenia rad seniorów w gminach i ich jednostkach pomocniczych, co doprowadziło do zrównania sytuacji osób starszych w różnych jednostkach samorządu terytorialnego. Może to zachęcić seniorów do uczestnictwa w lokalnym życiu politycznym.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na kondycję psychiczną osób starszych jest dawanie im poczucia, że są potrzebni, np. poprzez włączanie ich do życia codziennego domowników. Takie poczucie może u nich dodatkowo wzrastać, jeśli swój czas wolny poświęcą na pomaganie innym. Seniorzy mogą np. angażować się w wolontariat. Inicjatyw jest wiele, zarówno na gruncie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Warto zachęcać do takich działań w szczególności te osoby, które stale poszukują kontaktu z innymi.

Dbający o zdrowie

Dobrym pomysłem, który pozytywnie odbije się nie tylko na samopoczuciu, ale i na zdrowiu seniora jest spacer z kijami, czyli nordic walking. W wielu miastach można zapisać się na specjalne zajęcia dla osób starszych, a jeśli takich zajęć brakuje, to nic nie stoi na prze- szkodzie, aby je zorganizować. Odprężający spacer ze specjalnymi kijami nie męczy, a przy okazji jest świetną okazją do nawiązania nowych znajomości w grupie oraz utwierdza w przekonaniu, że robimy coś dobrego dla własnego zdrowia.

Wspierający młodych

Należy pamiętać, że osoby starsze poza potrzebą wsparcia mogą także wsparcia udzielać. Seniorzy to osoby doświadczone, które wiele przeżyły, a my możemy czerpać z ich wiedzy i doświadczeń. Traktowanie seniora jak autorytetu prowadzi do obopólnych korzyści. My otrzymujemy wsparcie lub poradę, a osoba starsza znów czuje, że jej rola jest istotna w życiu bliskich.

Miłą formą zagospodarowania wolnego czasu jest wspólne gotowanie. Każdy z nas kojarzy poszczególne smaki z określonymi wydarzeniami z życia. Wspólnie z osobą starszą możemy je odtwarzać. Seniorzy będą przywoływać z pamięci wydarzenia, które wiążą się z konkretnymi potrawami, smakami, co może wzbudzać wiele pozytywnych emocji.

Nie należy zapominać o rozrywce, której potrzebują osoby starsze. Możemy grać wspólnie w rozmaite gry planszowe i karciane. Ponadto, opiekując się seniorem, którego stan zdrowia nie pozwala na opuszczanie domu, możemy postarać się, aby spotkania towarzyskie ze znajomymi, a także spotkania i uroczystości rodzinne odbywały się w jego mieszkaniu. Jednak czasami to, co wydaje się najprostsze, może być najskuteczniejsze.

- Aktywne słuchanie, dyskutowanie z osobą starszą jest bardzo ważne - mówi Dorota Machnik. - Służy budowaniu dobrej relacji, wzajemnego zaufania, a także sprawia, że senior nie czuje się niepotrzebny i pomijany w życiu rodzinnym. Dyskusje mogą toczyć się na wiele prozaicznych tematów, ale o wiele ciekawiej może być, gdy wspólnie obejrzymy interesujący film, przeczytamy wybraną pozycję książkową czy posłuchamy muzyki - to wszystko może stać się wstępem do ciekawej wymiany zdań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski