Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woskiem malowane

AMS
- Zdecydowaliśmy się pokazać prace pani Katarzyny, ponieważ dzięki nim możemy zobaczyć, jakie istnieją światowe trendy w sztuce - powiedział Andrzej Szczygieł, dyrektor MHMK. Wystawa składa się z trzech części pokazujących instalację, obrazy w technice enkaustycznej oraz grafiki w technice mieszanej. Prezentowana w Muzeum Historycznym wystawa miała swoją premierę w kwietniu br., w galerii Soapbox, mieszczącej się w artystycznej dzielnicy Los Angeles.

Natura i technologia

   Kilkadziesiąt prac Katarzyny Czerpak-Węglińskiej, krakowianki od wielu lat mieszkającej i pracującej w USA, można oglądać w Kamienicy Hippolitów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawa, zatytułowana "Przypomniane w wosku", jest pierwszą prezentacją sztuki artystki w jej rodzinnym mieście.
   - Miałam duży problem przygotowując tę wystawę, gdyż nie wiedziałam co pokazać w Polsce. Każdy artysta swoimi pracami powinien komentować otaczającą go rzeczywistość. Tymczasem ja jestem wyjęta z polskiego kontekstu. Dlatego postanowiłam pokazać prace, które są ponadnarodowe i dotyczą problemu interesującego mnie od lat, czyli transplantologii - powiedziała Katarzyna Czerpak-Węglińska.
   Już blisko siedem lat temu, artystka, pod wpływem pracy swojego męża Jerzego W. Kupca-Węglińskiego, znanego na świecie transplantologa, uległa nowej fascynacji. I właśnie ta inspiracja rozpoczęła nowy okres w jej twórczości. - Interesuje mnie przede wszystkim pytanie, ile części ciała można wymienić, aby ciągle być sobą - mówiła artystka. Enkaustyka, technika malowania woskiem, która swoją tradycją sięga już blisko 3 tys. lat, stała się ostatnio podstawową techniką, jakiej używa. Woskowe obrazy, choć poruszają problemy charakterystyczne dla naszej epoki, stanowią pomost z tradycją, gdyż w woskowych płaszczyznach można odnaleźć zatopione fragmenty metalu. - Wosk symbolizuje naturę, metal zaś technologię - _dodaje artystka - _to walka pomiędzy naturą a techniką, pomiędzy ciałem a obcymi organami.
   Prezentacja w Krakowie jest piętnastą wystawą indywidualną tej uznanej i podziwianej artystki. Jej prace znajdują się w zbiorach publicznych m.in.: Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Osace oraz w kolekcjach prywatnych USA, Japonii, Niemczech, Portugalii i Polsce.
   Wystawę można oglądać do 3 października.
(AMS)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski