Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wózek to nie wyrok! Wyjdź z domu i działaj

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Atmosfera podczas warsztatów rozwoju osobistego organizowanych przez FAR jest fantastyczna.
Atmosfera podczas warsztatów rozwoju osobistego organizowanych przez FAR jest fantastyczna. Fot. Archiwum FAR
Projekt. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji pomaga niepełnosprawnym uwierzyć w siebie.

Za dwa tygodnie do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna” w Krakowie przyjedzie 20 osób na wózkach inwalidzkich. Niepełnosprawni z całego województwa trafią na sześciodniowe warsztaty rozwoju osobistego organizowane przez małopolski oddział Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR).

- To jeden z 18 warsztatów organizowanych w ramach 2,5-letniego unijnego projektu „W stronę samodzielności - aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych” - mówi Iwona Opalińska, pełnomocnik małopolskiego FAR.

Od stycznia odbyły się już cztery takie spotkania. Emocji było co niemiara. - Nie jest bowiem łatwo przekonać osoby z niskim poczuciem wartości, niewierzące we własne siły, że nie muszą być zależne od innych - Jolanta Dusza, trener pracy.

Tymczasem w czasie sześciu, wypełnionych zajęciami , dni zaczynają się dziać cuda. W uczestnikach po spotkaniach z psychologami i doradcami zawodowymi i zaproszonymi gośćmi - dokonuje się przemiana. Zaczynają nawiązywać nowe znajomości, wierzyć w siebie i w swe umiejętności, uczą się odkrywać swoje mocne strony, szukać kursów dokształcających. Wielu zaczyna wierzyć, że znajdą pracę, zaczną zarabiać.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty agencje specjalizujące się w pośrednictwie pracy dla osób niepełnosprawnych oraz pracodawców. Dzięki nim uczestnicy kursów oswajają się z ich oczekiwaniami dowiadują np. o pracy zdalnej.

- Już trzem uczestnikom naszych kursów udało się znaleźć pracę - mówi Jolanta Dusza. - Innym też się uda.

Dominika Dziedzic ma 27 lat. Bardzo bała się przyjechać na warsztaty. Mieszka z dziadkami na wsi. Trudno jej było uwierzyć, że może opuścić dom i wyjechać bez ich pomocy. Do „odcięcia pępowiny” namówiła ją w końcu Iwona Opalińska. Zapewniała, że będzie wygodny dojazd i gotowi do pomocy wolontariusze.

- I było fantastycznie. Mam bardzo niską samoocenę, a oni przez te kilka dni sprawili, że jestem bardziej pewna siebie - opowiada radośnie. - Zaczęłam kursy komputerowe i szukam pracy. Rodzice i dziadkowie we wszystkim starają się mnie wyręczać, tak jest z większością uczestników. Na takich warsztatach uczymy się sobie radzić bez nich. To jest możliwe! - śmieje się.

Rekrutacja na kolejne warsztaty trwa. Trzeba mieć skończone 16 lat i posiadać orzeczona niepełnostrawność. Tel. 501 489-008.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski