Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Woziły policjantów, posłużą strażakom

SYP
Przed remizą olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej od kilku dni stoi policyjny radiowóz, z którego strażacy pracowicie zeskrobują białe pasy i napisy „Policja”.

Używany policyjny volkswagen pozyskany przez olkuskich strażaków jest przygotowywany do malowania. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI

Niemłodego, bo 18 letniego volkswagena T4 olkuscy ochotnicy dostali z komendy wojewódzkiej policji w Krakowie. Po remoncie i pomalowaniu na granatowo będzie służył olkuskim druhom. Olkuska jednostka OSP jest nieźle wyposażona w sprzęt, bo posiada trzy samochody bojowe, co jest rzadkością wśród ochotniczych straży w powiecie. Niemniej nowe auto przyda się do akcji, które nie wymagają wysyłania samochodów gaśniczych.


Wolbromscy strażacy od kilku lat sukcesywnie pozyskują używane policyjne radiowozy. Fot. arch.

Tym bardziej, że interwencje niezwiązane z pożarami stanowią coraz większy odsetek akcji, w jakich uczestniczą straże, zarówno zawodowe, jak i ochotnicze. Jeszcze pięć lat temu wyjazdy do tzw. miejscowych zagrożeń stanowiły niespełna połowę wszystkich interwencji straży pożarnej w powiecie olkuskim. Teraz prawie 77 proc. Dowodzi tego statystyka. Przez cały ubiegły rok strażacy w powiecie olkuskim wyjeżdżali do 1345 miejscowych zagrożeń i 384 pożarów. Wyjazdy do tzw. miejscowych zagrożeń to interwencje przy wypadkach drogowych, pompowaniu wody z zalanych domów, czy usuwaniu powalonych drzew.

Olkuska jednostka OSP, której naczelnikiem jest Wacław Bernaś należy do najbardziej aktywnych w mieście i gminie Olkusz. Przez cały ubiegły rok 10 jednostek OSP, jakie działają w gminie Olkusz brało udział w 88 akcjach, z czego 34 może zapisać na swoje konto olkuska OSP, która jest jedną z trzech jednostek w gminie wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

 

 
Z kolei w gminie Wolbrom, do jednostek OSP od kilku lat trafiają używane samochody osobowo-towarowe pozyskiwane z policji. Wiosną ub. do jednostek OSP w Łobzowie i Zasępcu trafiły dwa volkswageny T4, które wcześniej były na wyposażeniu policji. Obecnie, już sześć jednostek OSP w gminie Wolbrom ma na wyposażeniu dawne policyjne radiowozy. Do dwóch trafiły auta, które były wcześniej na wyposażeniu miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej. – _Te samochody bardzo przydają się strażom. Głównie, jako lekkie samochody operacyjne, w których można przewieźć do akcji sprzęt, czyli pompy szlamowe, agregaty prądotwórcze, piły spalinowe, a także samych strażaków. _– mówi Waldemar Kolanko, sekretarz miasta i gminy Wolbrom, a także naczelnik wydziału ogólno organizacyjnego, któremu podlegają straże pożarne. Samochody po przekazaniu przez policję przechodzą remont, są na nich malowane oznaczenia straży, a na dachu montowane światła. Dodatkową zaletą jest to, że auta mogą prowadzić strażacy, którzy mają „zwykłe” prawo jazdy kategorii, „B”. Poza tym niewielkie mikrobusy zużywają mniej paliwa, niż stare jelcze.


Nowoczesny lekki samochód gaśniczy zakupiony przez OSP w Zimnodole. Fot.arch.

Niektóre straże stać na nowe auta. Przed dwoma laty OSP Zimnodół (gmina Olkusz) wzbogaciła się o przystosowanego do akcji gaśniczych Forda Transita. Auto jest wyposażone w niewielki zbiornik na wodę i agregat oraz wysuwany hydraulicznie maszt oświetleniowy. Samochód kosztował 140 tys. zł, z czego 50 tys. zł stanowiła dotacja z MSWiA, 70 tys. zł dały władze Olkusza, a resztę pokryły środki własne strażaków oraz dotacje sponsorów.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski