Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wózki sklepowe są siedliskiem bakterii. "Dezynfekcja i higiena rąk to naprawdę podstawa"

OPRAC.: Maria Gadzińska
Wózek sklepowy po użyciu przez konsumenta powinien być zdezynfekowany
Wózek sklepowy po użyciu przez konsumenta powinien być zdezynfekowany Mikołaj Suchan
Wózki sklepowe, czy koszyki codziennie dotykane są przez setki osób. Tym bardziej robiąc zakupy, nie możemy zapominać o dezynfekcji rąk. - Dezynfekcja i higiena rąk, poza zasłanianiem ust i nosa oraz dystansem fizycznym, to naprawdę podstawa. Wirus, w formie aktywnej, na skórze ludzkiej może przetrwać do 9 godzin, ale środki odkażające na bazie mocnego alkoholu inaktywują go w 15 sekund - tłumaczy dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wózek sklepowy po użyciu przez konsumenta powinien być porządnie zdezynfekowany. Rzeczywistość jednak nie wygląda tak kolorowo, a wózek często jest używany bezpośrednio po naszym użyciu, przez kolejną osobę.

Wózki nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia konsumenta

W dobie koronawirusa kwestia dezynfekcji jest poruszana bardzo często, a kontrole sanepidu stały się powszechne. Nie ma jednak konkretnych wytycznych prawnych jak często i w jaki sposób wózki powinny być czyszczone. Według przepisów, wózki nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia konsumenta. Należy pamiętać, że na powierzchni wózka wirus może przetrwać od 3 dni nawet do tygodnia.

- W miejscach publicznych i miejscach pracy powierzchnie powinny być dezynfekowane, a my powinniśmy regularnie dbać o higienę rąk i to również, jeśli nosimy maseczki, bo one też nie są doskonałą, idealną formą ochrony, tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dezynfekcja i higiena rąk

Podczas zakupów powinniśmy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz o należytej higienie rąk. Na szczęście obecność dezynfekatorów w sklepach jest obowiązkowa. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być jednorazowe rękawiczki, które również powinien zagwarantować przedsiębiorca. Wielu konsumentów decyduje się także na korzystanie z własnych toreb na zakupy, jednak nie w każdym sklepie jest to dozwolone.

- Dezynfekcja i higiena rąk, poza zasłanianiem ust i nosa oraz dystansem fizycznym, to naprawdę podstawa. Wirus, w formie aktywnej, na skórze ludzkiej może przetrwać do 9 godzin, ale środki odkażające na bazie mocnego alkoholu inaktywują go w 15 sekund - tłumaczy dla TVP dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wózki sklepowe są siedliskiem bakterii. "Dezynfekcja i higiena rąk to naprawdę podstawa" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski