Wpisane do akt

O
Organizowanie szkoleń to obowiązek pracodawcy

Vademecum pracownika

Organizowanie szkoleń to obowiązek pracodawcy

   Jednym z podstawowych warunków dopuszczenia osoby zatrudnionej do pracy jest odbycie przez nią szkolenia z zakresu bhp. Obowiązek ten dotyczy również pracodawców.
   Szkoleniu nie podlegają osoby, które podejmują pracę na podstawie kolejnej umowy na tym samym stanowisku, w tej samej firmie.
   Organizowanie szkoleń w zakresie bhp to obowiązek pracodawcy, który ponosi również wszelkie koszty z tego tytułu.
   Szkolenia powinny się odbywać w czasie godzin pracy.
   Brak szkoleń bhp jest wykroczeniem przeciwko prawu pracy i za niedopełnienie tego obowiązku pracodawca podlega karze grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
   Istnieją dwa rodzaje szkoleń dla pracowników - wstępne i okresowe.

Wstępne

organizowane jest dla wszystkich nowo zatrudnianych osób, studentów odbywających praktyki oraz uczniów szkół zawodowych odbywających praktyczną naukę zawodu. Szkolenie składa się z trzech części. Pierwsza to tzw. instruktaż ogólny. Powinien on obejmować podstawowe przepisy bhp - zarówno ogólnie obowiązujące jak i wewnętrzne, ustalone dla zakładu pracy - oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż ogólny, którego program jest identyczny dla wszystkich pracowników zakładu, prowadzą pracownicy służby bhp, pracodawcy lub wyznaczeni przez nich inni pracownicy.
   Kolejnym etapem szkolenia wstępnego jest instruktaż stanowiskowy. Pracownicy zapoznają się z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy, przy którym będą zatrudnieni. Instruktaż taki prowadzony jest zwykle przez osobę kierującą pracownikami, wskazaną przez pracodawcę. Po zajęciach przeprowadzany jest sprawdzian wiadomości i umiejętności z zakresu bhp.
   Dopiero po ukończeniu instruktażu ogólnego i stanowiskowego - potwierdzone przez pracownika na piśmie - można przystąpić do wykonywania pracy.
   Osoba nowo zatrudniona powinna przejść szkolenie podstawowe w terminie nieprzekraczającym sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy. Szkolenie to przeprowadzane jest według ściśle określonego prawem harmonogramu. Są z niego zwolnieni pracownicy, którzy zostali wykształceni w zakresie bhp lub posiadają uprawnienia instruktorów pracy. Instruktaże, ogólny i stanowiskowy, trwają odpowiednio 3 i 8 godzin. Na szkolenie podstawowe przeznacza się dużo więcej czasu: dla osób zatrudnionych np. na stanowiskach robotniczych - 19 godzin, dla pracowników administracyjno-biurowych - 18 godzin, ale w przypadku niektórych zawodów (pracownicy służb bhp) - 150 godzin.
   Szkolenie podstawowe musi się odbywać według ściśle określonego przepisami prawa harmonogramu. W aktach osobowych pracownika powinna się znaleźć informacja o jego ukończeniu.
   Szkoleniu wstępnemu podlegają również pracownicy, dla których szkolenie podstawowe musi trwać minimum 30 godzin.
   Odbycie szkolenia wstępnego nie zwalnia z obowiązku dalszego pogłębiania wiedzy. W tym celu prowadzone są szkolenia

okresowe,

organizowane dla osób: pracujących w warunkach szczególnego narażenia życia lub zdrowia - raz w roku; zatrudnionych na stanowiskach robotniczych - nie rzadziej niż co trzy lata; dla pozostałych - nie rzadziej niż raz na sześć lat.
   Odbycie szkolenia okresowego musi być także potwierdzone wpisem do akt osobowych pracownika.
   Do prowadzenia szkoleń uprawnieni są odpowiednio wykwalifikowani pracownicy firm, w których się one odbywają. Można też zaangażować do nich przedstawicieli firm zewnętrznych, specjalizujących się w tego rodzaju edukacji, zatrudniających osoby z uprawnieniami techników bhp oraz absolwentów studiów wyższych lub podyplomowych wykształconych w tym kierunku. Firmy zewnętrzne nie mogą przeprowadzać szkoleń stanowiskowych.
   Obowiązek udziału w szkoleniach - zarówno wstępnych jak i okresowych - dotyczy również pracodawców.
   Pracownik, który potwierdza swym podpisem odbycie szkolenia - mimo że w nim nie uczestniczył, albo brał udział w zajęciach przeprowadzonych w krańcowo skróconej formie - działa na swoją niekorzyść. W razie wypadku lub innego zdarzenia w pracy nie będzie się mógł tłumaczyć brakiem wiedzy i umiejętności z zakresu bhp, gdyż ich nabycie potwierdził własnoręcznym podpisem.
   Jeśli pracownik odmawia poddania się obowiązkowym szkoleniom, upoważnia pracodawcę do odsunięcia go od pracy bez prawa do wynagrodzenia, a w sytuacjach krańcowych nawet do rozwiązania stosunku pracy.
(O)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie