Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpływ PKB na cenę waluty

materiał informacyjny
W podejmowaniu słusznych decyzji związanych z handlem walutami pomagają nie własne przemyślenia, lecz na przykład analiza fundamentalna. Wykorzystując najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne, można przewidzieć kierunek wahań kursów walut. Tak jest między innymi w przypadku PKB.

Analiza fundamentalna, obok analizy technicznej, jest najczęściej wykorzystywana do określania trendów, jakie w przyszłości mogą obrać kursy konkretnych walut. Bazuje na kilku wskaźnikach (między innymi: stopie bezrobocia, inflacji, stopach procentowych, stopie bezrobocia), wśród których znaczącą rolę przypisuje się właśnie PKB.

PKB, czyli co?
PKB (produkt krajowy brutto) to pojęcie ekonomiczne stanowiące miernik dochodu narodowego. Obejmuje sumaryczną wartość dóbr i usług finalnych, które zostały wytworzone na terenie danego kraju w konkretnej jednostce czasu (za najczęściej przyjmowaną jednostkę uważa się okres roku). Stanowi więc sumę kilku czynników, spośród których wymienić można między innymi:
•bilans handlowy - określany jako różnica między eksportem a importem,
•wydatki przedsiębiorstw - z uwzględnieniem tego, czy dochodzi do ich zwiększenia czy do zmniejszenia,
•wydatki konsumpcyjne - uwzględniające informacje związane z tym, w jaki sposób, ile i na co ludzie wydają pieniądze.
I chociaż wydawać by się mogło, że jest to wskaźnik dość ogólny, tak naprawdę dość precyzyjnie odzwierciedla stan gospodarki.

Stan gospodarki a kurs waluty
Sprawą oczywistą jest, że stan gospodarki ma ogromny wpływ na to, jak będzie kształtował się kurs waluty danego kraju. Jeżeli więc konkretny kraj posiada wysoki wskaźnik PKB, wskazuje on na dobrą kondycję danego państwa. A skoro gospodarka jest silniejsza, większe jest zainteresowanie inwestorów danym krajem. W efekcie dochodzi do wzmożonego zapotrzebowania na walutę, a to z kolei przekłada się na wzrost wartości/kursu/ceny.

•Wzrost eksportu przekłada się na rosnący kurs
Okazuje się, że wzrost eksportu może odpowiadać za poprawę wartości waluty. Jak to wytłumaczyć?Jeśli odbiorcy z zagranicy zamierzają kupić towar z Polski, muszą zaopatrzyć się w lokalną walutę. W związku z tym, że rośnie na nią zapotrzebowanie, wzrasta też kurs.

•Zwiększone inwestycje wpływają na wzrost kursu
Jak już wyżej zostało wspomniane, stabilna sytuacja gospodarcza kraju (wysoki wskaźnik PKB) zachęca inwestorów. To z kolei przekłada się na zwiększenie zapotrzebowania na walutę. W ten sposób dochodzi do wzrostu wartości pieniądza, w efekcie czego kurs wzrasta.

Jeśli wzrasta PKB, rośnie kurs
Chcąc przewidzieć wahania kursów walut, warto posłużyć się wskaźnikiem PKB, o który opiera się analiza fundamentalna. Jak wynika z powyższego, wzrost produktu krajowego brutto z okresu na okres najczęściej powoduje umacnianie waluty.
Warto jednak mieć świadomość, że zbyt duży wzrost kursu waluty (aprecjacja) może spowodować spadek PKB lub wyraźnie spowalniać jego wzrost.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski