Wpływowi 2009

Wpływowi 2009

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

TYGODNIK MIECHOWSKI publikuje pierwszy ranking osób, które mają duże wpływy i są z naszego powiatu. Lista jest otwarta...

KS. JERZY GREDKA

DYPLOMATA. Potrafi porozumieć się z politykami i samorządowcami, niezależnie od tego, jaką reprezentują opcję polityczną. Dopilnował również, żeby wniosek o dofinansowanie remontu obiektów poklasztornych został wzorcowo opracowany. To wszystko sprawiło, że parafia jako jedyna instytucja miechowska otrzymała jednorazowo aż 9 mln zł z Unii Europejskiej. Dyplomacji i umiejętności współpracy, bez podziałów, gwarantującej skuteczność mógłby się od niego uczyć niejeden polityk. Ks. Jerzy Gredka jest pozytywnie postrzegany w kręgach małopolskich samorządowców.

JAN WOŁOCH
POMYSŁOWY. Choć sklepy z logo "Wołoch" już od dawna są znane, nie tylko w powiecie miechowskim, on nadal dba o to, by poszerzać swoją ofertę. Nie zabiega o pochwały, nie jest biznesmenem z pierwszych stron gazet, ale ma dobre pomysły i je realizuje. Mimo kryzysu gospodarczego dostrzegł lukę na rynku, dzięki czemu w ostatnim czasie powstał nowy sklep spożywczy i cukiernio-kawiarnia w centrum miasta, a w Chodowie - nowoczesna sala konferencyjna. Ten rok okazał się także dobry dla karczmy "Siedlisko". Serwowane tu pierogi podczas półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku wygrały w kategorii "Smak z legendą".

KRYSTYNA OLCHAWA
KONSEKWENTNA. W lokalnym środowisku jest znana przede wszystkim z organizowania Międzynarodowych Plenerów Malarskich oraz wernisaży znanych artystów. Ale w tym roku udało Jej się osiągnąć coś, o co zabiegała od lat. Zmobilizowała lokalne władze, zaangażowała znane osoby m.in. ze świata kultury oraz polityki i doprowadziła do uruchomienia Galerii Stefana Żechowskiego. Dzięki temu prace artysty mogą być wyeksponowane w jednym miejscu. Nie ulega wątpliwości, że prowadzona przez nią Galeria U Jaksy sprawia, że Miechów jest postrzegany jako miasto sprzyjające artystom.

STANISŁAW PLUTA, ROBERT NIELABA
SKUTECZNI. Choć pomysł, by obiekty nieistniejących zakładów zbożowych nazwać "Pomnikiem Prywatyzacji III RP" mógł niektórym wydawać się kontrowersyjny, okazał się strzałem "w dziesiątkę". Kampania medialna zrobiła swoje. Skuteczne okazały się również interwencje wójtów gminy Kozłów w ministerstwach i innych instytucjach. Sąd w końcu ogłosił upadłość PZZ w Kozłowie. Obecnie nieruchomość jest przygotowywana do sprzedaży. Jest realna szansa, że zdewastowany majątek zostanie sprzedany i zagospodarowany z korzyścią dla regionu.

MIECZYSŁAW BERTEK
SAMORZĄDNY. Mijający rok jest wyjątkowo korzystny dla zarządu powiatu, którym kieruje. To rekordowy okres w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Pieniądze na modernizacje dróg, zarówno z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i "schetynówek", a także na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 1 w Miechowie zdecydowanie poprawiają wizerunek powiatu. To także efekt udanej współpracy tego samorządu z samorządami gminnymi oraz Zarządem Dróg Powiatowych. System współfinansowania strategicznych inwestycji pochwalił również wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

DARIUSZ MARCZEWSKI
PRZEDSIĘBIORCZY. Przez posła Jarosława Gowina uznawany za "jednego z najzdolniejszych polityków młodego pokolenia". Ma mocne poparcie nie tylko parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, ale także małopolskich samorządowców. Jest dobrze oceniany przez obecnego ministra Jerzego Millera. Skutecznie zabiegał o utworzenie na terenie powiatu miechowskiego Strefy Aktywności Gospodarczej w Książu Wielkim. Kładzie nacisk na działalność organizacji pozarządowych. Dzięki jego działaniom ciekawe wydarzenia kulturalne i społeczne są promowane w radiu i telewizji.

ZBYSŁAW OWCZARSKI
OBECNY. Dzięki wygranej Zbigniewa Ziobry w wyborach do Parlamentu Europejskiego trafił na "Wiejską". Uruchomił, m.in. w Miechowie, biuro poselskie, które ma być łącznikiem między nim a mieszkańcami. Zapewnia, że pomoże rozwiązać różnego rodzaju problemy. Na razie nie są nam jeszcze znane konkretne działania Zbysława Owczarskiego jako posła na rzecz lokalnego środowiska. Za to poseł stara się mieć wpływ na "Dziennik Polski", dając do rozumienia, z kim chce rozmawiać, a z kim nie. Chętnie rozdaje dyplomy, puchary, składa gratulacje albo krytykuje innych polityków.

KRZYSZTOF ŚWIERCZEK, MARIA MALINOWSKA
BEZ REKOMENDACJI. To nie jest dobry rok dla burmistrza Miechowa Krzysztofa Świerczka. Jego sztandarowe inwestycje, czyli budowa basenu oraz rewitalizacja centrum miasta i domu kultury nie uzyskały dofinansowania. Miechowski PiS cofnął mu rekomendację. Największe wpływy ma wśród osób zależnych od siebie.


PROMOTORKA. Maria Malinowska skutecznie reklamuje miechowską bazylikę. Doprowadziła do powstania na tym terenie Małopolskiego Szlaku Bożogrobców oraz wielu materiałów promocyjnych.

JERZY MUSZYŃSKI
FACHOWIEC. Jako dyrektor miechowskiego Zarządu Dróg Powiatowych dopilnował, by wnioski na modernizację dróg zostały dobrze przygotowane. Czuwa nad prowadzonymi pracami. Wpływy ma również w Radzie Miejskiej w Miechowie. Mając sporą wiedzę w dziedzinie finansów, inwestycji, zarządzania samorządem kształtuje poglądy niektórych radnych. Żadne potknięcia władz nie umkną jego uwadze. Nie tylko zauważa problemy, ale doradza, jak je rozwiązywać. Jest istotnym graczem w lokalnej polityce.

JAN PAWEŁ JANUS
NACZELNY. Redagowany pod jego kierunkiem miesięcznik internetowy "Echo Miechowa" drażni niektórych samorządowców. Ale dla wielu mieszkańców jest opiniotwórczym medium. Informacje o każdym nowym wydaniu rozchodzą się w błyskawicznym tempie. W "Echu Miechowa" mogą oni znaleźć i konkretne wiadomości, i ironicznie opisaną miechowską rzeczywistość. To jedyna tego typu, ale jak się okazuje, trafiona oferta na lokalnym rynku mediów. Mimo iż ukazuje się tylko w wersji internetowej, i tak ma wielu Czytelników.


MAGDALENA UCHTO, REMIGIUSZ PÓŁTORAK

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo