Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
5 z 16
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Zalipie słynie z oryginalnej sztuki ludowej, która powstaje...
fot. Archiwum UMWM

Wrześniowy wypad. Te małopolskie atrakcje zwiedzisz bez tłumów turystów wokół. TOP 15 miejsc na krótsze i dłuższe wycieczki 25.09

ZALIPIE (TARNÓW, NOWOPOLE)

Zalipie słynie z oryginalnej sztuki ludowej, która powstaje na ścianach domów, w mieszkalnych izbach, na piecach i krzesłach. Te bogate i niezwykle barwne kwiatowe kompozycje rozsławiły Zalipie na całym świecie.

Dziś w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów, w tym zagroda Felicji Curyłowej, dziś filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Tradycyjne malunki można też zobaczyć na remizie strażackiej, przedszkolu i szkole oraz w kościele, którego całe wnętrze pokryte jest motywami kwiatowymi.

Tarnów to miasto, któremu warto poświęcić czas i uwagę podczas urlopu.

Tarnowskie stare miasto zachowało dawny, pochodzący z czasów lokacji w 1330 r., owalny kształt z centralnym prostokątnym rynkiem. Dziś rynek to renesansowy salon miasta. Dzięki Janowi Tarnowskiemu w XVI w. dotychczasowe drewniane domy zastąpiły piękne kamieniczki z podcieniami i ozdobnymi attykami. Na środku stoi ratusz, przebudowany w stylu renesansowym.

Ponad zabudowę starego miasta w Tarnowie wyrasta potężna bryła ceglanej katedry: trójnawowej bazyliki z wysoką na 72 m wieżą. Jej wnętrze to prawdziwe muzeum rzeźby renesansowej i manierystycznej: znajdują się tu nagrobki Tarnowskich oraz Ostrogskich.

Tarnów był przed stulecia domem dla licznej grupy Żydów. Dziś po dawnej dzielnicy żydowskiej można przespacerować się miejskim szlakiem. Wiedzie on m.in. do jedynej zachowanej pozostałości głównej tarnowskiej synagogi, czyli bimy (podwyższenie, na którym czytano fragmenty Tory), a także na rozległy kirkut (cmentarz żydowski).

Interesujące jest też Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Można tu zobaczyć jedyną w Europie ekspozycję poświęconą kulturze romskiej. Wizyta w Tarnowie to także okazja do zwiedzenia dwóch uroczych zabytków budownictwa drewnianego ze Szlaku Architektury Drewnianej. Bliżej centrum stoi kościół MB Szkaplerznej na Burku z 1458 r. Jego kształtna gotycka bryła kryje ładne wnętrze z barokową polichromią i cudownym obrazem Matki Boskiej z XVII w. Drugi kościół, pod wezwaniem św. Trójcy, wzniesiono ponad sto lat później. Kryta gontem świątynia z baniastym, barokowym hełmem wieży powstała w 1597 r.

W Nowopolu zaś można podziwiać niecodzienne miejsce, gdzie spotykają się wody Wisły i Dunajca. Rzeki łączą się, jednak ich wody nie mieszają się ze sobą, tworząc dwie różniące się od siebie kolorystycznie wstęgi.

Zobacz również

Sprzedawał podrobione felgi. Straty motoryzacyjnych koncernów to 200 tys. złotych

Sprzedawał podrobione felgi. Straty motoryzacyjnych koncernów to 200 tys. złotych

Kredyty hipoteczne bez zapisów drobnym drukiem. Czy to możliwe?

Polecamy

Majówka na Bagrach i Zakrzówku. To było wielkie picie i wysyp mandatów

Majówka na Bagrach i Zakrzówku. To było wielkie picie i wysyp mandatów

Felieton Grzegorza Tabasza. Konwalia majowa

Felieton Grzegorza Tabasza. Konwalia majowa

Raba Dobczyce najbliżej awansu. Orzeł Myślenice ją dogoni?

Raba Dobczyce najbliżej awansu. Orzeł Myślenice ją dogoni?