Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsiądź do pociągu retro i... uratuj piękną trasę Kolei Transwersalnej

Anna Agaciak, (DMA)
Trasa prowadząca przez góry Beskidu Wyspowego i Beskidu Sądeckiego posiada niespotykane walory widokowe
Trasa prowadząca przez góry Beskidu Wyspowego i Beskidu Sądeckiego posiada niespotykane walory widokowe FOT. ODKRYJBESKIDWYSPOWY.PL
Małopolska. Lokomotywa – Koalicja Kolei Galicyjskiej zaprasza wszystkich na niezwykłą, dwudniową wyprawę pociągiem retro z Chabówki do Zagórza przy ukraińskiej granicy. Stowarzyszenie chce też ocalić 77-kilometrowy fragment linii między Chabówką i Nowym Sączem.

– Mamy jeszcze bilety na miejsca w pociągu. Na trasę Cha­bówka – Nowy Sącz – Za­górz wyjeżdżamy 4 października – mówi Waldemar Domański, działacz Lokomotywy. Zapewnia, że będzie to niezapomniana podróż w przeszłość po jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie.

– Trasa prowadząca przez góry Beskidu Wyspowego i Beskidu Sądeckiego posiada niespotykane walory widokowe i zachowane obiekty inżynieryjne z końca XIX wieku – dodaje Czesław Szynalik, również z Lokomotywy. Jego pradziadek, Jacek Szynalik, nie tylko budował ten szlak kolejowy, ale także osiadł w Mszanie Dolnej.

I tak w rodzinie zrodziła się miłość do Beskidu Wyspowego. Kontynuuje ją Czesław Szynalik. Nie tylko walczy o zachowanie pięknej trasy kolejowej, ale także zabiega – w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” – o większą liczbę turystów na beskidzkich ścieżkach.

– Decyzja o zaprzestaniu utrzymywania szlaku mogła oznaczać likwidację linii, jej dewastację i całkowite zatracenie, pozbawiając Małopolskę jednej z najbardziej perspektywicznych atrakcji turystycznych – mówił niedawno Czesław Szynalik.

Uruchomiona 16 grudnia 1884 roku Trasa Kolei Transwersalnej, biegnąca wówczas z Czadcy (na Słowacji) przez Chabówkę, Nowy Sącz, Zagórz do Hu­siatynia (na Ukrainie) była wielkim dziełem techniki kolejarskiej. W ciągu dwóch lat 1882–1884 wybudowano prawie 500 km linii kolejowej z licznymi mostami i wiaduktami.

Skupiona w Lokomotywie grupa pasjonatów walczy o ocalenie tej unikatowej trasy i przywrócenie na niej ruchu kolejowego. Jak twierdzą, to niepowtarzalna okazja, aby wypromować atrakcję turystyczną, która mogłaby przyciągać turystów nie tylko z Polski.

„Chcemy przywrócenia tego zabytkowego szlaku kolejowego do życia. Chcemy, żeby kursowały nim zabytkowe pociągi, a stacje kolejowe ożyły. Stały się miejscami animacji działań społecznych, kulturalnych i biznesowych” – przekonują działacze Lokomotywy.

W czasie październikowej podróży pociągiem będzie okazja, aby podziwiać historyczne stacje, na których gospodarze miast i gmin przygotowali liczne niespodzianki. Będzie można również podziwiać jesienne klimaty Beskidu Wyspowego, Sądeckiego i Niskiego.

– Podczas podróży będziemy też śpiewać piosenki o kolei – zaznacza Domański.

Spotkanie uczestników zaplanowano na sobotę, 4 października o godz. 8 w Chabówce. Nocleg będzie w Nowym Sączu. W niedzielę dalszy ciąg podróży przez Jasło, Krosno, Sanok do Zagórza. Stamtąd uczestnicy wrócą do Chabówki autokarami (nocą).

Szczegóły można znaleźć na stronie: www.aabaszta.pl oraz na stronie www.lokomotywakoalicja.pl. Kontakt: tel. 508 111 684, 606 356 564, 18 55 55 685.

Koszt udziału w imprezie to 250 zł lub z noclegiem 310 zł. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected]

To nie pierwsza inicjatywa Lokomotywy, mająca na celu przypomnienie o potencjale zabytkowej trasy kolejowej. Wcześniej zapraszała ona mieszkańców Małopolski na bicie rekordu świata na dworcu PKP w Kasinie Wielkiej we wspólnym odśpiewaniu m.in. „Jedzie pociąg z daleka” Ryszarda Rynkowskiego.

– Galicyjska Kolej Transwersalna może stać się kołem zamachowym lokalnej gospodarki, a także atrakcją na skalę polską i europejską – zapewnia Czesław Szynalik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski