Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla najuboższych

M
Przygotowywany przez rząd projekt ustawy o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych będzie podstawą prawną działań pilotażowych, poprzedzających wdrożenie rządowego "Programu budownictwa mieszkań dla osób wymagających pomocy socjalnej" opracowanego wspólnie przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Dopłat, z którego dofinansowywane będzie budownictwo socjalne

   Program ten zawiera rozwiązania, które mają zapewnić schronienie najuboższym. Zgodnie z projektem ustawy, pomoc finansowa w ramach pilotażu kierowana jest do gmin i polega na finansowym wsparciu przedsięwzięć dotyczących remontu, przebudowy budynków mieszkalnych lub budowy nowych, jak też zmianie sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych, w wyniku czego powstałyby lokale socjalne, noclegownie lub domy dla bezdomnych. Byłaby udzielana pożyczka m.in. w postaci dofinansowania przedsięwzięcia w maksymalnej wysokości 35 proc. jego kosztów, natomiast źródłem finansowania byłby ulokowany w BGK Fundusz Dopłat.
   Pilotaż będzie miał charakter konkursowy - wnioski o udzielenie pomocy finansowej podlegałyby ocenie specjalnego zespołu, który dokona wyboru najlepszych przedsięwzięć. Kryteria wyboru przedsięwzięć zostaną określone w akcie wykonawczym - rozporządzeniu do ustawy. Podstawowymi kryteriami wyboru będzie wysoka użyteczność społeczna i niski koszt realizacji przedsięwzięcia. Pomoc na podstawie ustawy ma być udzielana wyłącznie na realizację przedsięwzięć, których zakończenie ma nastąpić do 31 grudnia 2005 r.
   Najważniejsze propozycje projektu dotyczą zdefiniowania pojęcia noclegowni i domu dla bezdomnych; określenie adresata pomocy i działań podlegających wsparciu (gminy otrzymają pomoc na remonty lub przebudowę budynków mieszkalnych - również na działania związane ze zmianą sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych), w wyniku czego powstaną lokale socjalne, noclegownie lub domy dla bezdomnych. Warunkiem jest zakończenie inwestycji do końca 2005 r.
   W projekcie określana zostanie również maksymalna wysokość pomocy finansowej oraz źródła finansowania. Zakłada się, że jej wysokość nie przekroczy 35 proc. kosztów przedsięwzięcia (robót budowlanych, projektu, nadzoru, kierownictwa budowy). Gmina uzyskiwałaby prawo do pełnej pomocy już po zapewnieniu 50 proc. udziału lokali socjalnych w budynku. Nie oznacza to, że na podstawie ustawy gmina mogłaby uzyskać pomoc na pozyskanie innych niż socjalne lokali w budynku, ponieważ do kosztów przedsięwzięcia stanowiących podstawę do wyznaczenia pomocy zalicza się wyłącznie koszty robót budowlanych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Dokument ustanowi jednocześnie zasady sprawozdawczości i rozliczania przez gminy otrzymanej pomocy, która nastąpi po upływie 30 dni od zakończenia inwestycji i wypełnieniu stosowanego formularza w BGK. Ma on również zawierać przepisy, które będą gwarantować co najmniej przez 15 lat niezmienność przeznaczenia lokali i pomieszczeń zrealizowanych dzięki pomocy finansowej państwa. (M)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski