Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych dla 11 szlaków gminnych i dwóch powiatowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Starostwo Powiatowe w Krakowie
Z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych wsparcie w tym roku otrzyma siedem gmin na 11 dróg oraz powiat krakowski na dwa odcinki dróg z naboru wniosków na 2020 rok. Lista traktów, które otrzymają dofinansowanie została już zatwierdzona, nie opublikowano natomiast kwot dofinansowania, chociaż wiadomo, że z rządowego programu zostanie pokryte co najmniej połowa wartości tych zadań.

FLESZ - Rząd będzie powoli odmrażać gospodarkę

od 16 lat

Powiat krakowski w tym roku z Fundusz Dróg Samorządowcy otrzyma dofinansowanie na dwa szlaki: przebudowę drogi powiatowej (nr 2156 k) od Węgrzc przez Bosutów, Dziekanowice do Batowic w gminie Zielonki oraz przebudowę drogi (nr 2293 K) w Batowicach w gminie Zielonki. Obie drogi łączą się i poprowadzą do ronda przy mającym powstać nowym wiadukcie w Batowicach, który powstanie dzięki ubiegłorocznej edycji FDS.

- Drogi, które obecnie znalazły się na liście rządowej miały być modernizowane z unijnym dofinansowaniem w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych, które zgłaszała do realizacji gmina Zielonki. Jednak zadanie wróciło do powiatu i teraz jest szansa na dofinansowanie przynajmniej 50 proc. wartości przebudowy. Jednocześnie są szanse na zwiększenie wysokości dofinansowania przez premiera - mówi Arkadiusz Wrzoszczyk, wicestarosta krakowski.

Wśród traktów gminnych dofinansowanie z FDS przyznano dla 11 odcinków w siedmiu gminach. Są to: w Skawinie budowa drogi gminnej (nr 600927K) oraz rozbudowa ul. Falbówki; w gminie Czernichów - budowa obwodnicy Rybnej; w Krzeszowicach przebudowa drogi w mieście; w gminie Jerzmanowice-Przeginia - przebudowa drogi gminnej w Sąspowie i w Jerzmanowicach; w gminie Sułoszowa remonty dróg w stolicy gminy oraz w Wielmoży; w gminie Słomniki remonty dróg w miejscowościach Kępa i Czechy oraz w Polanowicach; remont drogi w Mogilanach.

jedną z największych inwestycji gminnych jest obwodnica Rybnej w gminie Czernichów, ale ważna także dla powiatu. - To kosztowne zadanie bo budowa drogi od podstaw. Całość szacowana jest na około 25 mln zł. Mamy wstępne informacje, że dotacja może wynieść 18,7 mln zł. Planujemy budować tę drogę przy dodatkowym wsparciu powiatu krakowskiego - mówi Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów.

Jak zaznacza wicestarosta Wrzoszczyk powiat planuje partycypowanie w kosztach budowy obwodnicy Rybnej, bo jest plan, żeby w przyszłości powiat przejął tę obwodnicę budowaną jako drogę gminną, a w zamian gminie oddał obecna drogę powiatową biegnąca przez centrum Rybnej.

Znacznie mniejsze zadanie będą realizowane np. w gminie Sułoszowa. - Przetargi na remont dwóch dróg rozstrzygnęliśmy przed świętami i okazało się, że koszty są o połowę mniejsze niż szacowaliśmy. Jedna z tych dróg to ul. Spacerowa w Sułoszowej, którą wyremontujemy za ponad 140 tys. zł, a druga w Wielmoży za niespełna 200 tys. zł. - mówi Stanisław Gorajczyk, wójt Sułoszowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski