Wsparcie zatrudnienia niepełnosprawnych

DOROTA DEJMEK
Udostępnij:
POMOC PUBLICZNA. Nowy projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych nie ogranicza pomocy na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. To bardzo dobra wiadomość dla firm, które zatrudniają osoby niepełnosprawne oraz dla pracujących w nich niepełnosprawnych.

Komisja Europejska opublikowała 18 grudnia nową wersję projektu rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER), które ma zastąpić obowiązujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r., uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87. i 88. Traktatu - ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych. (Dz. Urz. WE L 214 z 9.08.2008, str. 3).

W pierwszym projekcie rozporządzenia dotyczącego pomocy publicznej, zaproponowano ograniczenie wymiaru tej pomocy do 150 mln zł rocznie. Stawiało to pod znakiem zapytania wsparcie na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, gdyż na same dofinansowania do wynagrodzeń PFRON w ciągu roku potrzebuje 3 mld, a 150 mln zł wydaje w trzy tygodnie.

- Już od początku roku monitorowaliśmy działania związane z nowym rozporządzeniem - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Propozycje Komisji Europejskiej bardzo nas niepokoiły. Zmiana stanowiska jest dobrą informacją na koniec roku, również w sytuacji ostatnich ograniczeń zaproponowanych przez rząd i przyjętych przez Sejm. Zapisy w pierwszym projekcie były jednoznaczne z końcem wsparcia na zatrudnienie osób niepełnosprawnych i zaprzepaszczeniem wydanych wcześniej środków na ich aktywizację zawodową.

POPON miał swój istotny wkład w ten sukces. Organizacja współpracowała w tej kwestii nie tylko z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

- Zainteresowaliśmy tematem posłów i europosłów, ale także apelowaliśmy do pracodawców oraz osób niepełnosprawnych o wysyłanie uwag i protestów do KE i do UOKiKU - przypomina prezes Zając.

Uwagi POPON do projektu rozporządzenia trafiły do KE, a na podstawie przygotowanego przez POPON raportu skierowane zostały do KE liczne interpelacje europosłów.

dorota.dejmek@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie