Nasza Loteria

Wspierają papieską uczelnię

Redakcja
Rozmowa z MAŁGORZATĄ SROKĄ, skarbnikiem Fundacji im. św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Fot. archiwum Małgorzaty Sroki

- Fundacja, w której Pani pracuje, działa już 20 lat. Jakie cele przyświecały założycielom fundacji?

- Fundacja od samego początku wspiera Papieską Akademię Teologiczną, a obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Mam na myśli pomoc w wyposażeniu i rozwijaniu infrastruktury, w rozwoju badań naukowych, kształceniu kadry itd. Fundacja powołana przez kardynała Franciszka Macharskiego i ks. prof. Wacława Świerzawskiego, ówczesnego rektora PAT-u, jako główny cel przyjęła kształcenie i wychowywanie młodzieży oraz promowanie kultury narodowej w kraju i za granicą, a także osiągnięć uczelni i samej Fundacji. Realizacja tych celów ma się dokonywać przez ułatwianie kontaktów ze środowiskami nauki i kultury i nawiązywanie współpracy z organizacjami polonijnymi i gospodarczymi w kraju i za granicą. Te cele są realizowane poprzez organizację konferencji, sympozjów, udzielanie stypendiów dla wybitnych uczonych i specjalistów, finansowanie pobytów naukowych za granicą dla wyróżniających się pracowników Akademii a obecnie Uniwersytetu. Początkowo, a w zasadzie przez kilkanaście lat, Fundacja im. Św. Królowej Jadwigi gromadziła środki dzięki wpływom darczyńców. Te kwoty były często symboliczne - ale wpłacane regularnie. Otrzymywaliśmy także dary rzeczowe od różnych firm i instytucji. Dzięki temu fundacja mogła realizować założone cele przekazując dochody na potrzeby uczelni stosownie do jej planów.

- 20 lat to kawał czasu. Czy udało się zrealizować zamierzenia szacownych fundatorów?

- Fundacja ma na swoim koncie spore osiągnięcia. M. in. wsparła kwotą około 2 mln złotych budowę Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej - dzisiaj Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Służyła wsparciem naukowcom i organizacjom studenckim. Obecny zarząd fundacji, którego prezesem jest ks. Andrzej Kopacz, postanowił zwielokrotnić te dokonania. Od dwóch lat otrzymujemy dotacje państwowe i wygrywamy konkursy o granty. W 2008 roku rozpoczęliśmy realizację jednego z największych naszych projektów, czyli budowę organów. Będzie to jeden z największych instrumentów koncertowych w Krakowie. Mają służyć studentom Międzyuczelnianego Kierunku Muzyki Kościelnej. Budowa organów ma się zakończyć w 2011 roku. Po zakończeniu budowy instrument zostanie przekazany Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II. W 2008 roku Fundacja im. Św. Królowej Jadwigi zakupiła sprzęt dla Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2, który podjął się digitalizacji i archiwizacji dokumentów kościelnych na Wschodzie Europy. Fundacja dofinansowuje też wyjazdy pracowników Uniwersytetu, którzy udają się do Rzymu, aby tam zająć się archiwizacją dokumentów Kościoła. Wspieramy także materialnie chór "Psalmodia", który w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego daje koncerty muzyki współczesnej i dawnej w Niemczech i krajach Benelux-u. Fundacja dofinansowuje czasopismo duszpasterstwa akademickiego "PATOS".
- Jakie zadania stawiacie sobie na następne 20-lecie?

- Pragniemy nadal wspierać uczelnię gromadząc środki na wspomaganie jej działalności statutowej. W tym roku pragniemy zorganizować konferencję naukową oraz koncert. Chcemy realizować przedsięwzięcia związane z podnoszeniem kwalifikacji kadry dydaktyczno-naukowej, administracyjnej w trosce o wysoka jakość studiów. Chcemy promować osiągnięcia uczelni i dorobek naukowy w kraju i poza jego granicami, popierać badania naukowe, realizować przedsięwzięcia zmierzające do ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego, wydawać czasopisma, prowadzić własną działalność informacyjno-wydawniczą, wydawać książki. Mamy w planach sympozja i spotkania o zasięgu międzynarodowym. Naszym celem jest także zintensyfikowanie międzynarodowej wymiany studentów. Rozwój fundacji uzależniony jest od wsparcia darczyńców. Szczerze zachęcam do wspierania fundacji tych wszystkich ludzi, którym zależy na rozwoju myśli teologicznej, filozoficznej, historycznej i prawnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Zapraszam na naszą stronę internetową www.upjp2.edu.pl/fundacja. Tam można się dowiedzieć, jakie są nasze cele i czym się zajmujemy.

- Fundacja nosi imię św. Królowej Jadwigi. Przypomnijmy Jej zasługi dla Krakowa i dla Polski...

- Św. Jadwiga była córką Ludwika Węgierskiego Andegaweńskiego i Elżbiety Bośniackiej. Kiedy zmarł ojciec, matka przeznaczyła Jadwigę na tron Polski. Koronacja odbyła się 16 października 1384 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę. Wielki Książę Litwy, Władysław Jagiełło - który ubiegał się o rękę Jadwigi - obiecał, że przyjmie chrzest razem ze swoim narodem i przyłączy Litwę do Korony. Dla dobra narodu i Kościoła młodociana królowa poślubiła Jagiełłę. Została królem mając niespełna 11 lat, zmarła mając zaledwie 26 lat. Pomimo młodego wieku jej dziełem było wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Doprowadziła do konkordatu ze Stolicą Apostolską. Zaskarbiła sobie wdzięczność poddanych poprzez wrażliwość na sprawy społeczne. Zakładała szpitale i sierocińce. Fundowała klasztory. Swoją nieprzeciętną mądrość i wielką polityczną zręczność wykorzystała między innymi do rozwoju Krakowa i Wydziału Teologicznego. Św. Jadwiga ceniła naukę i sztukę, na urzędy promowała ludzi mądrych. Skupiała wokół siebie najbardziej wykształconych. Była blisko podwładnych i szanowała prawo. Dzięki jej staraniom papież Bonifacy IX erygował Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Jagiellońskim 17 lipca 1399 roku. Jadwiga zmarła po porodzie. Królowa zostawia po sobie testament zalecający poddanym wierność królowi, a królowi odnowienie Uniwersytetu. Na ten cel przeznaczyła swoje klejnoty, pieniądze i szaty. Królowa Jadwiga to najpiękniejsza postać wśród kobiet, które odegrały znaczącą rolę w dziejach Polski.

Rozmawiała Grażyna Starzak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski