Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspierają płodność, regulują cykl

(DD)
Pokrzywa zwyczajna to przyjaciółka każdej kobiety
Pokrzywa zwyczajna to przyjaciółka każdej kobiety Fot. archiwum
Ziołolecznictwo. Chociaż zioła i rośliny lecznicze nigdy nie zastąpią wizyty lekarskiej, starając się o dziecko warto nimi wzbogacić swoją codzienną dietę. Napary roślinne mogą bowiem zawierać niezwykle cenne substancje wzmacniające i oczyszczające organizm kobiety.

Zioła to pierwsze leki człowieka, znane od tysięcy lat. Teraz jednak wiedza o nich jest większa i bardziej naukowa. Co roku badacze odkrywają nowe właściwości roślin, które w swoich apteczkach trzymały nasze babcie. W czasach, kiedy coraz więcej kobiet zmaga się z niepłodnością, taka wiedza może okazać się cenna.

- Zioła, kwiaty, owoce czy kora drzew, z których robi się napary, zawierają wiele cennych minerałów, witamin i substancji mających znaczący wpływ na __funkcjonowanie ciała kobiety - mówi Magdalena Suchan, dietetyk i ekspert Fertinea.pl. - Ich właściwy dobór może m.in. zwiększyć odporność na infekcje, oczyścić organizm z wolnych rodników, uzupełnić niedobór mikro- oraz makroelementów, a __nawet uregulować cykle miesiączkowe.

Nic więc dziwnego, że zmiana diety, tak niezbędna w staraniach o dziecko, nie może się obyć bez obecności leczniczych roślin. Zioła mają właściwości regulujące pracę hormonów, pobudzają libido, pomagają rozluźnić układ nerwowy, minimalizując stres, często odpowiadający za trudności z poczęciem dziecka. Jakie zioła powinny znaleźć się w apteczce przyszłej mamy?

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa uważana jest za jedno z najważniejszych „ziół płodności”. Znajdujące się w niej substancje odżywiają błonę śluzową macicy, wspomagają także pracę nerek i nadnerczy, zmniejszając ryzyko stanów zapalnych dróg moczowych. Pokrzywa to także cenne źródło substancji przeciwkrwotocznych - witaminy K, flawonoidów i garbników. Dlatego zaleca się ją zwłaszcza kobietom mającym obfite miesiączki.

Z kolei z racji zawartego w niej chlorofilu, zioło może spełniać ważną rolę detoksykacyjną, oczyszczając organizm z toksyn, m.in. metali ciężkich, pasożytów, zalegających mas kałowych. Będąc już w ciąży także warto sięgnąć po napar z pokrzywy - wzmaga produkcję mleka, zmniejsza obrzęki oraz pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Pokrzywa ma także właściwości ochronne. Zawarta w niej prolaktyna UDA chroni przed infekcjami wirusowymi. Pokrzywa zawiera także witaminę C - kluczową do walki ze stresem oksydacyjnym, a także witaminę B2, fitsterole, beta-karoten oraz serotoninę.

Niepokalanek mnisi

Roślina znana już w starożytnej Grecji, od kilku lat zyskuje znów na popularności. W lecznictwie wykorzystuje się dziś głównie owoce niepokalanka, bogate w olejki eteryczne, irydoidy glikozydowe, flawonoidy, diterpeny i kwasy tłuszczowe. Ich wysoka zawartość sprawia, że roślina chętnie jest wykorzystywana w łagodzeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz objawów, jakie mu towarzyszą, m.in. wzdęć, uderzeń gorąca, drażliwości, zaburzeń snu oraz skurczów mięśni gładkich. Niepokalanek oddziałuje także na układ hormonalny, regulując zwłaszcza poziom estrogenu i progesteronu. Ta właściwość sprawia, że zaleca się go kobietom mającym nieregularne miesiączki.

- Niepokalanek można stosować jako wsparcie u kobiet, u których przyczyną problemów z zajściem w ciążę są zaburzenia hormonalne lub nieregularne cykle - mówi Maria Lachór, farmaceuta i ekspert Ferti Pharm. - Zaleca się też stosować roślinę u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Znajdujące się w owocach substancje wspierają produkcję progesteronu, obniżając jednocześnie produkcję prolaktyny. Niepokalanek mnisi można pić w postaci naparu jednoskładnikowego lub mieszkanki ziół albo przyjmować jako suplement diety. Wyciąg z owocu niepokalanka mnisiego można stosować nawet przez 18 miesięcy w okresie starań o dziecko. Dotyczy to zarówno naparów, jak również suplementów. Dziennie zaleca się około 95 mg owoców w formie naparu lub 40 kropli stężonego ekstraktu.

Malina właściwa

Smakowita malina okazuje się skuteczna nie tylko w walce z przeziębieniem. Od lat liście maliny stosowane są do tonizowania i odżywiania organizmu kobiety w czasie przygotowań do ciąży. Roślina bogata jest w karotenoidy, witaminy A, B, C, E, a także kwas cytrynowy, garbniki, żelazo, wapń, fosfor, potas i krzemionkę. Lekarze wskazują aż na pięć funkcji, jakie spełnia roślina w czasie przygotowań do ciąży.

Po pierwsze, ma ona właściwości ściągające, tonizujące i przeciwzakrzepowe. Po drugie, zawarte w niej substancje chronią przed krwotokami oraz nadmiernym krwawieniem (np. w czasie miesiączki). To sprawia, że zaleca się ją przede wszystkim kobietom z endo-metriozą, rozrostem macicy, po zabiegach oraz kobietom, którym zdarzały się już poronienia. Po trzecie, za sprawą alkaloidu malina ma właściwości łagodzące skurcze mięśni, zwłaszcza w okolicach miednicy, zmniejszając tym samym ryzyko poronienia. Po czwarte, można stosować ją także w ciąży, zwłaszcza przed porodem. W USA aż 63 proc. położnych zaleca malinę w okresie przygotowań do porodu. Po piąte, liście maliny mają właściwości napotne, dlatego zaleca się roślinę np. w czasie gorączki.

Wylicza się także aż cztery kluczowe przypadki, w których wskazane jest stosowanie naparów z maliny, są to: obfite krwawienia w czasie miesiączki, niska jakość komórek jajowych, wcześniejsze poronienia oraz urazy macicy spowodowane np. zabiegiem usunięcia mięśniaków, cyst lub endometriozy.

Czerwoną malinę można pić w postaci jednoskładnikowego naparu (herbaty) lub mieszanki. Wówczas cennymi jej towarzyszami będą: czarny bez, głóg jednoszyjnowy, pokrzywa zwyczajna, lebiodka pospolita.

Koniczyna czerwona

Spotykana na łąkach niepozorna roślina ma ogromny wpływ na organizm kobiety starającej się o dziecko. Zawarte w czerwonej koniczynie substancje nie tylko odżywiają i wzmacniają organizm, ale także zwiększają szansę na poczęcie.

Roślina posiada właściwości oczyszczające krew, a także właściwości detoksykacyjne. Ponadto czerwona koniczyna wspomaga pracę układu krążenia, w tym krążenie w obrębie układu rozrodczego. Poprawia także nawilżenie pochwy, chroniąc ją przed infekcjami i podrażnieniami. Nieocenione jest jej wsparcie w regulacji funkcji wątroby, zwłaszcza u kobiet chcących przytyć z powodu niedowagi. Wysoka zawartość wapnia i magnezu wspiera natomiast układ kostny oraz pracę mięśni gładkich, zapobiegając nagłym skurczom.

Koniczyna czerwona uważana jest także za jedno z najlepszych ziół tonizujących w okresie przygotowań ciąży. Stosuje się ją u kobiet z m.in. niedrożnymi jajowodami, nieregularnymi miesiączkami oraz cierpiących na niepłodność o nieustalonej przyczynie. Koniczynę czerwoną często zaleca się łączyć z maliną czerwoną i pokrzywą - rośliny wzajemnie się dopełniają.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski