Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspieramy rozwój młodzieży

Magdalena Uchto
Archiwum
Społeczeństwo. Jolanta Borkowska-Czekaj, komendant Hufca ZHP w Miechowie, mówi o tym, jak to jest być „Przyjacielem Powiatu” i jego młodych mieszkańców

- Tegorocznym laureatem nagrody „Przyjaciel Powiatu” jest ZHP. Czują się Państwo takim przyjacielem?

- Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej jest zaszczycony faktem, że został laureatem nagrody „Przyjaciel Powiatu”. Czujemy się przyjacielem powiatu - działamy na jego terenie i czynnie uczestniczymy w wielu przedsięwzięciach.

- Czy dziś łatwo jest młodych ludzi zachęcić do bycia harcerzem?

- Ważne jest, aby propagować idee harcerskie po to, aby dzieci i młodzież najpierw mogli się zapoznać z tym, co harcerstwo oferuje. ZHP to aktualnie największa organizacja harcerska w Polsce. Jest również członkiem organizacji międzynarodowych w szczególności - Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. W każdym pokoleniu jest pewna grupa młodych osób, którym bliskie stają się idee i obrzędy harcerskie, a także możliwości, jakie daje organizacja.

- Jaką działalność prowadzi ZHP na terenie Miechowa?

- Związek Harcerstwa Polskiego na terenie Miechowa ma już swoją 102-letnią tradycję. Głównym celem jest wychowanie młodego człowieka na prawego Polaka i obywatela zjednoczonej Europy. Prowadzimy pracę w drużynach w czasie zbiórek, kominków, organizujemy biwaki, wycieczki, rajdy, obozy i zloty. Działamy charytatywnie na rzecz potrzebujących. W szczególny sposób uczymy młodych ludzi patriotyzmu poprzez udział w imprezach o charakterze patriotycznym. Każdego roku organizujemy konkursy wiedzy historycznej oraz o walorach turystycznych powiatu miechowskiego. Organizujemy festyny i imprezy kulturalne, festiwale piosenki, konkursy plastyczne.

Od ponad 20 lat przekazujemy Betlejemskie Światło Pokoju, także podczas organizowanych spotkań wigilijnych instruktorów oraz przyjaciół harcerstwa. Współpracujemy ze wszystkimi szkołami na terenie powiatu oraz licznymi instytucjami, np. wspólnie z Nadleśnictwem Miechów uczymy się, jak chronić przyrodę. Pomagamy także rodzinom niewydolnym wychowawczo, prowadząc świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży. Poprzez te wszystkie działania uczymy młodych ludzi zasad harcerskiego wychowania: służby na rzecz innych, braterstwa i pracy nad sobą. Bierzemy także udział w organizacji pielgrzymki diecezjalnej do Miechowa.

- Jak wygląda struktura ZHP w Miechowie ?

- W ramach Hufca Miechów działa 10 jednostek organizacyjnych (gromady, drużyny) na terenie Miechowa i powiatu miechowskiego

- Jaka jest rola ZHP we współczesnym świecie?

- Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru poprzez stawianie wyzwań. Wspieranie młodego człowieka w wychowaniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy liderzy organizacji sami się doskonalą, rzetelnie przygotowują się do pełnienia funkcji wychowawczych w organizacji. Do tego niezbędny jest ich stały rozwój i nauka. Wychowawca, by stworzyć warunki rozwoju młodych ludzi, sam musi siebie rozwijać. Liderzy mają za zadanie pokonywać swoje niedoskonałości, być autorytetem, brać odpowiedzialność za swoje decyzje podejmowane wobec młodego człowieka.

Wspieranie młodych to współpraca z rodzicami czy rodziną wychowanka, uznając ich za podstawowych i najważniejszych wychowawców. Każda organizacja harcerska nie istnieje dla siebie samej. Ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy służy wspieraniu wychowanka w rozwijaniu wrodzonych zdolności, nabywaniu nowych umiejętności, dbaniu o ich wszechstronny rozwój. Człowiek jest podmiotem, a nie przedmiotem działania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski