MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspieranie rodzimych firm jest normalne na Zachodzie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Bożena Damasiewicz
Bożena Damasiewicz http://www.fakro.pl
O różnicach w podejściu rządów do biznesu mówi Bożena Damasiewicz, pełnomocniczka FAKRO

- Prezes FAKRO Ryszard Florek od lat żali się, że ani polski rząd, ani inne publiczne instytucje, nie wspierają jego firmy w morderczym boju, jaki toczy na całym świecie z duńskim konkurentem. A dlaczego niby polskie władze miałyby wspierać polskiego przedsiębiorcę?

- Wspieranie swoich firm jest naturalną praktyką, cały Zachód w ten sposób funkcjonuje. Tymczasem nasi politycy uznają, że wszyscy jesteśmy Europejczykami i nie możemy faworyzować Polski.

- Co skarga złożona przez was do Komisji Europejskiej ma do naszej gospodarki?

- Od losu naszej skargi zależy, jak się będzie ta nasza gospodarka rozwijać. Sprawa FAKRO to sprawa wszystkich polskich firm, które muszą zmagać się z nierówną konkurencją zachodnich koncernów. Mimo tego, że w Polsce jest tańsza siła robocza, to zachodnie koncerny posiadają olbrzymie przewagi.

- Jakie?

- Jeżeli w polskiej firmie kapitał na jednego pracownika wynosi 1 milion, to w zachodnim koncernie jest to 5 milionów złotych. Zaplecze kapitałowe w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie biznesu, sprawiają, że firma jest nie tylko bardziej wiarygodna, ale też łatwiej jej inwestować w infrastrukturę produkcyjną i sieć dystrybucji, bez konieczności zaciągania kredytu.

- A ma znaczenie fakt, że oni są na rynku 76 lat, a wy 26?

- Ogromne. Zagraniczne koncerny działając tak długo na rynku pozyskały znacznie większą liczbę klientów, produkują i sprzedają więcej. Im więcej się produkuje i sprzedaje, tym cena produktu może być niższa. Mowa tu o tzw. efekcie skali. Pozwala on obniżyć koszty produkcji i dystrybucji od 3 do nawet 10 proc. Te niższe koszty nie przekładają się na niższe ceny dla klientów, a korzyści trafiają zazwyczaj do kraju, z którego pochodzi koncern.

- A siła marki?

- Klienci mają większe zaufanie do istniejących od wielu lat zagranicznych marek i są w stanie zapłacić za nie więcej, niż przykładowo za polskie, mimo że te są często wyższej jakości.

- I co my z tym możemy począć?

- Prawo Unii Europejskiej nie uwzględnia różnic w konkurowaniu zachodnich koncernów i firm z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pochylenie się Komisji Europejskiej nad sprawą FAKRO mogłoby zachęcić do podjęcia dyskusji na ten temat. Stąd też szukamy pomocy wszędzie, gdzie możemy, zarówno po prawej stronie sceny politycznej, jak i po lewej.

- Ktoś was słucha?

- Wsparcie moralne otrzymujemy od premiera Mateusza Morawieckiego, który głośno mówi o sprawie FAKRO, apelując o równe traktowanie wszystkich firm, zarówno tych z naszej części Europy, jak z zachodniej. W zespole, który naszą skargę rozpatruje, początkowo był urzędnik z Danii, a nie było żadnego ekonomisty z Polski. Mimo obowiązującej w Unii praktyki, że w sprawę angażuje się urzędników z krajów zainteresowanych stron, nie udało się doprosić o uczestnika z Polski.

- Wspieranie swoich firm jest naturalną praktyką?

- Cały Zachód w ten sposób funkcjonuje, podobnie działają Duńczycy.

- Jakiś przykład?

- Unijnym komisarzem ds. konkurencji jest Dunka, Margrethe Vestager. Według statystyk Komisji Europejskiej dwie trzecie spotkań, które prowadzi pani Komisarz to spotkania z duńskim biznesem i przemysłem. Powtarzam, to naturalne w Europie Zachodniej, by wspierać się nawzajem.

- Jeden z polskich think tanków zorganizował w kraju spotkanie dziennikarzy i polskich przedsiębiorców z prezesem polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Markiem Niechciałem na temat konkurowania na rynku polskim.

- Tak. I na spotkaniu tym pojawił się także ambasador Danii w Polsce. Podczas spotkania wyrażał chęć spotkania się z prezesem UOKiK-u. Z dbałości o duńskie interesy gospodarcze. O interesy tamtejszych przedsiębiorców.

- Duńskie władze angażują się w promocję swoich firm?

- Na zaproszenie duńskiej ambasady w Polsce odbywają się wycieczki do Danii.

- Dokąd?

- Do siedziby firmy Velux.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski