Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspieranie upośledzonych

mir
Brzesko było jednym z nielicznych miast w województwie, które zgodziło się zorganizować szkolenie. Warsztaty odbyły się pod hasłem "Od zrozumienia do zatrudnienia - praca dla osób chorych psychicznie". - Marzena Wiśniak i Mariusz Panek zapoznali zainteresowanych z zasadami działania projektu oraz pomogli zrozumieć, czym jest schizofrenia. Wskazując na korzyści, jakie płyną z podjęcia pracy przez osoby chore i niepełnosprawne, chcieli odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego warto?" w ogóle w coś takiego inwestować - mówi Karina Gaweł z Urzędu Miejskiego w Brzesku. Podczas warsztatów, Edward Pabian, kierownik brzeskich Warsztatów Terapii Zajęciowej pytał o ustawodawstwo, które utrudnia organizacjom pozarządowym czerpanie zysków ze sprzedaży własnych wyrobów oraz inwestowania ich.

Czy chory umysłowo może pracować w... administracji?

Warszawska Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego "Leonardo" była organizatorem konsultacji związanych z warunkami zatrudniania w firmach ludzi upośledzonych oraz chorych psychicznie.

Pracownikom fundacji pomysły WTZ spodobały się. - Jesteśmy nauczeni czekać na rozwiązania. Należy jednak szukać ich na własną rękę - pouczał przedstawiciel FWRS "Leonardo". - Cieszy mnie także fakt, że w Brzesku tak wielki nacisk kładzie się na "wypchnięcie" osoby niepełnosprawnej na otwarty rynek pracy. Najtrudniejszym zadaniem okazało się przekonanie pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych.
Z pracą dla upośledzonych nie jest tak łatwo. Nadal pokutują u nas stereotypy.
- Robiliśmy warsztaty dla zainteresowanych przedsiębiorców, odbywały się praktyki zawodowe, po których właściciele byli zadowoleni z solidności i lojalności naszych podopiecznych. Niestety, kończyło się tylko na tym jednym miesiącu - wskazywał na doświadczenie w tej dziedzinie E. Pabian.
Jak mówi Karina Gaweł, wyjście z tej niekorzystnej sytuacji organizatorzy widzą w uczeniu poprzez przykład: zatrudnianie niepełnosprawnych we własnych firmach, namawianie do tego znajomych. - Jeżeli taki system się sprawdzi, kolejni przedsiębiorcy będą chcieli podjąć się takiej inicjatywy. Stawka jest wysoka, bo poza dofinansowaniem z tytułu utworzenia stanowiska, wynagrodzeń, składek ZUS, zwrotem kosztów szkolenia i zmniejszeniem wpłat na PFRON, firma zyskuje wizerunek przedsiębiorstwa wrażliwego społecznie, a także lojalnego pracownika oraz satysfakcję z pomocy w powrocie chorej osoby do normalnego życia w społeczeństwie. System Obsługi Dofinansowań, wbrew pozorom, nie jest zbiurokratyzowany. Jednostka zatrudniająca niepełnosprawnego automatycznie otrzymuje dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystarczy złożyć wymagane dokumenty, uzyskać pozytywną opinię Funduszu o ich poprawności formalnej, merytorycznej i rachunkowej oraz na bieżąco aktualizować dane.
Urząd Miejski, jako jednostka samorządowa, może wesprzeć wdrażanie idei poprzez zatrudnienie niepełnosprawnych, informowanie pracodawców o korzyściach z tego płynących, organizowanie ośrodków wsparcia, a także promowanie firm socjalnych. Powiatowe Urzędy Pracy powinny natomiast ułatwiać rejestrowanie się osób niepełnosprawnych jako poszukujących zatrudnienia - przekonuje Karina Gaweł. (mir)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski